2. 12. 2005 Vojtěch Gibiš

Už jsem si potřeboval štrejchnout, říká Marek Schwarz

V brance Sparty dostal v zápase proti Karlovým Varům příležitost mladý Marek Schwarz. A důvěru trenéra nezklamal, z šestadvaceti střel Energie pustil za svá záda jen jedinou. Tu se navíc podařilo Západočechům vstřelit v početní výhodě.
Marek Schwarz byl jedním ze strůjců vysokého vítězství Sparty nad týmem Karlových Varů. Před zápasem však nebyl v jednoduché situaci, dlouho se totiž mezi sparťanské tyče nepostavil. “Už jsem si potřeboval štrejchnout. Nemohl jsem se už dočkat. A naštěstí to vyšlo, vyhráli jsme,“ usmíval se mladý gólman.

Marek Schwarz uvítal příležitost i proto, že jej za několik týdnů čeká reprezentace České republiky na Mistrovství světa hráčů do dvaceti let. “Bavil jsem se o tom s trenérem. Chtěl bych chytat co nejvíce. Musíme si o tom ale ještě s trenérem více popovídat a uvidíme jak na tom bude Petr Bříza. V neděli proti Vsetínu bych měl chytat snad já. Ale není to ještě stoprocentní,“ prozradil talentovaný brankář.

Proti Karlovým Varům Spartě vyšlo prakticky vše na co sáhla, což se projevilo i na výsledku. “Hráli jsme perfektně, nemohu klukům nic vytknout. Nasazení bylo obrovské a měli jsme ohromnou vůli vyhrát, což bylo vidět od začátku zápasu. Hodně nám také pomohli diváci, kteří byli fantastičtí,“ děkoval po zápase hráč, který začínal v Mladé Boleslavi.

V obou týmech chytali mladí gólmani. Za Karlovy Vary začínal Lukáš Mensator, po čtvrtém gólu však přenechal místo v brance Petru Přikrylovi, který Spartu dobře zná z dlouholetého působení v Holešovicích. “S Lukášem Mensatorem se znám z dvacítek. Ale žádné hecování mezi námi neproběhlo. Jen jsme se viděli a pozdravili jsme se,“ říkal devatenáctiletý brankář.

Po úterním zápase s Kladnem projevilo vedení Sparty nespokojenost s předvedeným výkonem, což se dotklo i hráčů. Trenéři jim naordinovali ostřejší dvoufázové tréninky. “Něco jsme si i řekli v kabině. Samotné nás to hodně štvalo, už jsme chtěli vyhrát. Takovéhle jednoznačné vítězství jsme dlouho potřebovali. Snad to bude ten zlomový moment, který nás nastartuje,“ věřil Marek Schwarz.

Gólem a asistencí se na výhře podílel forvard holešovického celku Martin Štrba. “Myslím si, že jsme se zvedli protože jsme začali hrát na tři pětky. Byli jsme tak ve větším tempu. Sice jsme inkasovali jako první, ale myslím si, že jsme měli zápas po celou dobu pod kontrolou.“ Energie však do druhé třetiny vlétla s vervou a dostala Spartu pod tlak. “Dva jedna jsme vedli a Vary musely zkusit svoji hru nějak oživit. My jsme jejich tlak ustáli a pak už existovalo na ledě jen jedno mužstvo,“ hodnotil Martin Štrba.

Utkání řídil švýcarský rozhodčí Kurmann, který pokračoval v trendu přísnějšího posuzování nedovolených zákroků. “Takhle se začalo pískat nějaké tří, čtyři zápasy dozadu. Já to vítám, hraje se hodně přesilovek. Musíme si dát pouze pozor na hru s holí. Myslím si, že tohle opatření bude dobré pro diváky, bude padat více branek. Ubude výsledků typu 1:0, 2:1. Navíc to pomáhá technickým hráčům. V zápase s Karlovými Vary to bylo vidět, Vary jsou především silový tým. Kombinační týmy budou mít více příležitostí na skórování,“ uzavřel jihočeský patriot.