1. 2. 2014 Daniel Ryl

V Třinci se bude hrát o 100. bod v sezoně!

Holešovický celek v posledních dvou domácích duelech s Libercem a Karlovými Vary vzdával hold a připsal si šest bodů. Tentokrát zamíří na led ambiciózního Třince, který bojuje o první čtyřku, zaručující start na domácím ledě ve čtvrtfinále play off. Těžké utkání ve Werk aréně startuje v neděli 2. února v 15 hodin.

Třinci se v novém roce daří, prohrál pouze dvakrát

Oceláři první polovinu soutěže celkem zvládli, ale poté přišel zásek. Slezané prohráli od půlky listopadu do konce kalendářního roku osm z deseti zápasů. Trápili se zejména na venkovních hřištích, kde ztratili šest zápasů v řadě a čtyřikrát za sebou nevstřelili ani gól! S příchodem nového roku se Třinci začalo dařit, vyhrál všechny tři venkovní zápasy v řadě a z posledních deseti zápasů tohoto roku prohrál pouze ten ve Zlíně a Vítkovicích.

Třinecký tým rozhodně nestřílí málo branek a se 119 zásahy mu patří páté místo soutěže. Trápí ho ovšem slabá defenziva, kterou má z prvních pěti týmů nejhorší. Vedení Ocelářů na tuto bilanci zareagovalo a v půlce ledna přivedlo reprezentačního obránce Marka Trončinského, jenž ukončil své angažmá ve Slovanu Bratislava a nahradil odcházejícího Josefa Hrabala. „Kývl jsem na nabídku klubu, který hraje útočný hokej. To bylo velké lákadlo,“ přiznal pro klubový web pětadvacetiletý bek. Proti Spartě ovšem nenastoupí, protože dostal dvouzápasový trest za napadení chomutovského Marise Jasse.

Novic v sestavě Ocelářů nastoupil už do šesti zápasů svého nového týmu a nechyběl ani v tom posledním na ledě Chomutova. Tam ovšem Třinec táhl za kratší provaz a už po pěti minutách prohrával o dvě branky. Do konce první třetiny snížil Polák, ale ve druhém dějství ujel hostující obraně Straka a vrátil svému týmu dvoubrankový náskok. Už to vypadalo, že Piráti zlomí černou sérii porážek, ale devět minut před koncem přidal druhý gól Třince Květoň a o necelou minutu později srovnal Nosek. Opařený Chomutov nakonec inkasoval i čtvrtý gól a po zásahu Jiřího Polanského čtyři minuty před koncem byl dokonán obrat.

"Tahle výhra je neskutečně vydřená, ale nečekali jsme tady nic snadného," připustil po utkání autor vítězné branky. Jiří Polanský pochválil zejména svého kolegu Davida Květoně, který parádní individuální akcí snižoval na 2:3: "Nikoho jiného před brankou nehledal, věřil si do zakončení. Udělal to nejlépe, jak mohl.“ Zkušený útočník připouští, že nedělní duel se Spartou bude zcela odlišný. "Bude to asi trochu jiné kafe. Myslím, že lidé v Třinci mohou očekávat skvělý zápas," řekl pro klubový web Ocelářů.

TÝMOVÝ DUEL: TŘINEC VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

TŘINEC vs. SPARTA
Jiří Polanský 39 (17+22)Nejproduktivnější útočníkPetr Ton 58 (31+27)
Vladimír Roth 23 (10+13)Neproduktivnější obránceKarel Pilař 25 (6+19)
Martin Růžička 193 střelNejpilnější střelecPetr Ton 142 střel
Jiří Polanský 16,16 % (17/99)Nejúspěšnější střelecTomáš Rolinek 21,18 % (18/85)
Branislav Konrád (89,47 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Tomáš Pöpperle (93,69 %)
Filip Novotný (92,45 %)
Tomáš Král (72,22 %)
Šimon Hrubec (78)
Branislav Konrád (8)
Peter Hamerlík (20)
Brankáři (obdržené branky)Tomáš Pöpperle (63)
Filip Novotný (8)
Tomáš Král (5)
3550Průměr diváků na domácích zápasech7214

Z kabiny Sparty: V útoku jsou hodně nepříjemní, varuje Forman

V posledních zápasech začíná být cítit, že se blíží play off a další těžké utkání čeká na Spartu právě v Třinci, což si uvědomuje také Miroslav Forman. "Zápasy s Třincem jsou vždycky těžké a bude důležité zvládnout první třetinu," tuší sparťanský forvard. Ve všech vzájemných duelech této sezony to byla Sparta, kdo vstřelil úvodní branku, ale podle Formana se jedná o shodu náhod. "Ani jsem to netušil, ale v každém zápase se hlavně snažíme hrát svojí hru."

Třinecký tým je znám svým ofenzivním pojetím hry, což potvrzuje také letos. "Já je hodnotím spíše podle minulého play off, protože letos je moc nesleduju," připouští Forman. "Vždycky byli v útoku nepříjemní a my si na to musíme dát pozor." V posledních extraligových zápasech už nepadá tolik branek jako na začátek sezony, což je dáno blížícím se play off. "Samozřejmě, že to jde cítit, protože teď už se hraje o každý bod."

To se potvrdilo také v duelech s Libercem a Karlovými Vary. Oba týmy se v Holešovicích nedaly lacino, což potvrzuje také člen čtvrtého útoku: "Hlavně před Libercem jsme si říkali, že mají výborný tým a musíme hrát zodpovědně. Jejich postavení totiž neodpovídá kvalitě týmu." Zatímco Liberec a Vary se perou o účast v předkole, Sparta s Třincem tyto starosti nemá. "Pro ty týmy začíná play off už teď, zatímco třeba třeba Třinec může hrát volněji, ale na nás se chce vytáhnout každý," uvědomuje si Forman.

Nedělní duel v dalekém Třinci startuje už ve tři hodiny odpoledne, což mírně naruší harmonogram hráčů. "Změna to samozřejmě je, ale musíme se s tím prostě vyrovnat. Do Třince odjíždíme brzy ráno a záleží jenom na nás, jak se s tím vypořádáme," nehledá alibi autor tří ligových branek v tomto ročníku Tipsport extraligy.

Třinec se pokusí oplatit poslední porážku z Prahy...

Reprízu čtvrtfinále loňského play off nabídlo už šesté kolo Tipsport extraligy. Sparta si v Holešovicích s chutí zastřílela a zvítězila vysoko 8:3. První branku Pražanů vstřelil Petr Ton už po sedmi vteřinách hry a vyrovnal tak extraligový rekord. Sparťanský snajpr přidal ještě dvě branky a zazářil hattrickem. Stejný kousek se povedl také třineckému Martinu Adamskému.

6. kolo: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 8:3 (4:1, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 1. Ton (Hlinka, Rolinek), 5. Ton (Pilař), 19. Rolinek (Ton, Piskáček), 20. Ton (Hlinka), 29. Kumstát (Kubát, Krejčík), 33. Hlinka (Rolinek, Piskáček), 42. Přibyl (Piskáček, I. Rachůnek), 51. Pech (Kumstát, Klimek) - 5. Adamský (Polanský), 25. Adamský (Roth, Polanský), 38. Adamský (Polanský). Rozhodčí: Kalivoda, Homola - Charvát, Frodl. Vyloučení: 1:7. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5814. Střely na branku: 48:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3, 8:3. Nejlepší hráči utkání: Ton - Adamský.

Druhý vzájemný duel už byl vyrovnanější a televizní utkání skončilo remízou 2:2. Zápas dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých se sparťané zlobili na rozhodčí. Sudí neuznali sporný nájezd Buchteleho a vzápětí rozhodl o zisku dvou bodů domácí Polanský.

19. kolo: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 3:2sn (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 23. D. Květoň (Roth, Varaďa), 45. Polanský (Adamský), rozhodující nájezd Polanský - 18. Kumstát (Pech), 24. Rolinek (Piskáček). Rozhodčí: Hradil, Hrubý – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7, navíc Hlinka (SPA) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3160. Střely na branku: 34:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Polanský - Piskáček.

Potřetí se oba týmy střetly opět v Praze a před sympatickou návštěvou zvítězili 4:0 a brankář Tomáš Pöpperle se mohl radovat z osmé nuly v probíhajícím ročníku Tipsport extraligy.

32. kolo: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Kumstát), 38. Rolinek (Ton, Švrček), 48. Pech (Buchtele, Kumstát), 52. Pilař. Rozhodčí: Homola, Jeřábek – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:6, navíc Kumstát 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6429. Střely na branku: 37:14. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči utkání: Buchtele - Hamerlík.

Statistické okénko nedělního duelu:

• nejlepším bekem soutěže je sparťan Karel Pilař (25) a druhé místo patří třineckému Vladimíru Rothovi (23), kterého pronásleduje další sparťan Jakub Krejčík (22)
  • těžko říct, co by se muselo stát, aby Třinec po nedělním duelu nepřekonal hranici dvou set tisíc diváků na svých zápasech, chybí mu 1003 diváků
  • silnou zbraní Třince je buly, vyhráli jich už 1699, což je nejlepší číslo soutěže

Zajímavosti nedělního zápasu v Třinci:

Sparta může jít přes stovku. Pokud utkání dospěje alespoň do prodloužení, tak se Pražané mohou radovat. Ziskem jednoho bodu se dostanou na hranici sta bodů, kterou se jim podařilo překročit naposledy v sezoně 2011/2012. Mimochodem, po 44. kole zmíněné sezony měli na kontě o sedm bodů méně než v aktuálním ročníku.

Skóruje Sparta počtvrté jako první? Ve všech třech vzájemných zápasech této sezony se jako první prosadila Sparta. V obou domácích duelech brala plný počet bodů a z Třince si odvezla jeden bod za remízu.

Na řadě je vítězství Třince. S loňskou čtvrtfinálovou sérií odstartovala také šňůra střídavých výsledků a oba týmy se ve vítězných zápasech střídají. A bilance je vyrovnaná, jelikož se obě mužstva radovala pětkrát. Nutno podotknout, že v Třinci Sparta prohrála už tři zápasy v řadě.

Sestavy z posledního ligového utkání:

HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Galvas, Roth, Linhart, Trončinský, Krejčí, Nosek, Zíb – Adamský, Polanský, Martin Růžička – Polák, Bonk, Orsava – Rákos, Peterek, Květoň – Hrňa, Matuš. Trenér: Jiří Kalous.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Polášek, Švrček, Philipp, Kubát, Sičák - Ton, Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, Rolinek - Forman, Přibyl, I. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.