29. 11. 2002 Redakce

Vary přepsaly historii

Bojovná a dobře organizovaná hra Karlových Varů slavila na ledě Sparty úspěch. Bezkrevní obhájci titulu našli jen dvakrát recept na karlovarskou defenzívu v čele s výtečným Petrem Fraňkem. Důraz Karlovarských v osobních soubojích, nasazení a koncentrace po celých šedesát minut určily jejich zasloužené vítězství.
Sparta se dostala v první třetině do vedení, ale na konci druhé třetiny přišla pro hokejisty z Holešovic a čtyři a půl tisícovky fanoušků studená sprcha. Varští dvěma slepenými brankami vývoj otočili. Co bylo příčinou? "Ztráta koncentrace," nerozpakoval se označit původce obratu Pavel Hynek. V jinak nemastném neslaném výkonu Sparty vyčnívající František Ptáček souhlasil. "Ano, je to tak. Asi to bylo i tím, že jsme dlouho vedli jen 1:0. My nejsme v současnosti mužstvo, které by takovýto výsledek udrželo." Co se s mužstvem v této chvíli stalo Hynek bez zaváhání objasnil: "Hra se nám během chvíle zbortila, přestali jsme si věřit. Dostaví se prostě ztráta sebevědomí, které padá dolů a to i u zkušených hráčů."

Závěr prostřední dvacetiminutovky s dvojitým zásahem Varských do Břízovy klece měl na utkání rozhodující vliv, přestože se Spartě podařilo ještě vyrovnat. "Tam se to zlomilo. Vary hrály svoji hru, tu svoji houževnatou obranu, viděly šanci na úspěch a šly za ní," popisuje dále obránce Ptáček. Právě na činnost obranných řad Sparty si postěžoval na pozápasové tiskovce Hynek: "V obraně máme největší problémy. Trápí nás ale také produktivita, na ten útočný potenciál pro nás současné postavení a počet vstřelených branek není dobrá vizitka."

Energetici rozhodli tři minuty před koncem o exportu bodů na západ Čech. Co to znamená? Sparta počtvrté nevyhrála, propadla se na osmé místo ještě zaručující postup do play-off, na tomto místě tedy uzavřela první polovinu soutěže. Poprvé prohrála na svém ledě s Karlovými Vary, pro hosty historický úspěch, pro Spartu další velká rána. Je tedy Sparta v krizi? "Je krize a krize, prostě nám to nejde. Nedáváme tolik gólů, kolik bychom chtěli," vysvětluje Ptáček. Asistent trenéra Sýkory Pavel Hynek se nechtěl pouštět do podrobnějšího rozboru současného, řekněme útlumu. "Je to více faktorů, bylo by to na celou stránku. Jsou to např. problémy se zraněními. Dlouhodobě nehrajeme dobře, ale jednoznačnou odpověď na otázku, proč se nedaří dát nelze. Dokázali jsme z mužstev nad námi porazit akorát jednou Znojmo a Vítkovice, proto jsme tam, kde jsme!"

Situace začíná být pomalu vážná, dělat unáhlená rozhodnutí se ale také často nevyplácí. "Necháme si to projít hlavou a třeba udělám opatření. Trenéři a mužstvo to nezvládají, takže uvidíme, jestli se do situace bude muset vložit vedení," poodkrývá své záměry ředitel Sparty Luboš Koželuh. Mohou tedy fanoušci očekávat hráčské změny? "Samozřejmě uvažujeme o výměně, ale k ní musejí být dvě strany." Zvažování druhé varianty oživení mužstva nechtěl sportovní ředitel Miroslav Kuneš komentovat: "Bylo by neseriózní bavit se o výměně trenérů." Všem špatným chvilkám pro Spartu nebylo o pátečním večeru konec. K současným marodům Brošovi a Havelkovi, kteří proti Karlovým Varům nenastoupili se připojil Daniel Branda, který ze stadionu odkulhal s poraněným kolenem a do zápasu se Zlínem nezasáhne. Zato by měl již být trenérům k dispozici Petr Havelka.