19. 4. 2010 Petr Schwank

Vizitka uplynulé sezóny: Změna trenéra a brzký konec v play-off

Plány na ovládnutí vyřazovací fáze sezóny sparťanům nečekaně brzy zpřetrhaly Hadamczikovy Vítkovice. Napínavému play-off ovšem předchází zamotaný řetězec 52 duelů, během nichž mužstva zápolí o vysněný postup mezi nejlepší osmičku.

V pozadí zuřícího boje se uvnitř klubů častokrát odehraje cosi důležitého, fakt, jejž zpozoruje pouze oddaný příznivec. I v Holešovicích docházelo v průběhu uplynulé základní části ke změnám. A že se jich shromáždilo poměrně značné množství, dokazuje následující krátké shrnutí těch nejpodstatnějších.

Jaroslav Hlinka se v Praze dlouho neohřál

Severské podnebí sparťanskému odchovanci evidentně svědčí. Ve švédském Linköpingu tráví již druhou sezónu, přesto však ještě stihl dvacetkrát obléknout dres svého mateřského klubu. Start do sezóny ale Sparta zaspala, a tak i forvard se zámořskými zkušenostmi zůstal za očekáváním. Pět gólů vstřelil, dalších deset připravil. Víc toho ale v rudém holešovickém dresu nestihl. Loučení proběhlo ve stínu prohry 0:3 ve Zlíně. „Určitě to mohlo být lepší,“ shrnul Hlinka své dvouměsíční angažmá v Holešovicích.

Neúspěšné trenéry střídá neznámé duo Volek - Holaň

Pouhé čtyři výhry v základní části. Taková čísla hyzdila po dvaceti odehraných zápasech sparťanskou statistiku. Pavel Hynek se rozloučil s trenérským křeslem a společně s ním sparťanskou lavičku opustil i asistent František Výborný. Vzniklou trhlinu generální manažer Bříza zazáplatoval dvěma neokoukanými jmény.

Od 28. října přešlapával za zády Pražanů bývalý sparťan David Volek a společně s ním ex-vítkovický zadák Miloš Holaň. Dvojice trenérů vytáhla skleslou Spartu z propasti beznaděje téměř ihned po svém příchodu. Sparťané vytvořili šňůru šesti vyhraných zápasů, v celém listopadu ztratili body jen jednou. Spokojenost s výkonem obou lodivodů vyvrcholila až v podpis smlouvy stvrzujícím jejich působení na sparťanské lavičce i v příštím roce.

Sparta vyztužila obranu Vydareným a Philippem

Společně s trenérskou rošádou se uskutečnil i jeden výměnný obchod. Do sparťanské kabiny se přistěhoval bratislavský rodák René Vydarený. Sparťané jej nalezli v defenzivě Českých Budějovic a obratem za něj poslali opačným směrem zadáka Stanislava Hudce. Devětadvacetiletý bek dokončil sezónu s dvanácti body, jež rozdělil mezi dva góly a deset asistencí. S 36 trestnými minutami se zařadil mezi nejslušnější obránce Sparty.

Po Silvestru holešovické vedení sáhlo k dalšímu posílení obranné hráze. Z Ruska přicestoval do Sparty třicátník Radek Philipp. „Jsem moc rád, že nyní můžu být ve Spartě,“ nadšeně komentoval svůj přestup urostlý obránce. Pražané o něj usilovali už v létě, tehdy však zadáka zlákalo vábení ruského Jekatěrinburgu.

Gólman Chábera opouští sparťanskou klec

V polovině ledna zasáhlo holešovické brankoviště mírné zemětřesení. Otřesy neustála jednička ve sparťanském dresu Jan Chábera. V dresu Sparty odchytal 29 zápasů, průměrně v každém z nich obdržel 2,72 branek. O brankáře projevil zájem prvoligový Chomutov, do nějž také Chábera 11. ledna odcestoval.

Stabilní post prvního gólmana tak připadl Petru Přikrylovi. A zkušený brankář se svěřenou důvěrou naložil dokonale. V následujících šesti zápasech proklouzlo za jeho záda jen sedm kotoučů, čímž se definitivně zabydlel ve sparťanském prostoru mezi třemi tyčemi. Na konci základní části vykazoval 92,57% úspěšných zásahů a 2,27 branek za zápas. Ačkoli v následném play-off čaroval a připsal si první nulu v sezóně, vyřazení v sedmém čtvrtfinále zabránit nedokázal.

Velezkušený zadák Vykoukal prodlužuje o rok

Devětatřicetiletý obránce Jiří Vykoukal i příští sezónu stráví v dresu Sparty. Do jeho bohatých statistik se následující ročník soutěže zapíše už jako dvanáctý v dresu sparťanů. Jinde zatím statný bek tuzemský extraligový hokej neokusil. „Velmi si ho za jeho přímost váží i sparťanští fanoušci a ve sparťanském dresu si vybudoval u nás všech úctu a respekt," hýřil chválou manažer Bříza. Jeho slova se opírají o reálný základ, vždyť právě Jiří Vykoukal základní část dokončil jako nejproduktivnější zadák Sparty. V celé lize mu pak patří dělená bronzová pozice se zlínským Hamrlíkem. Oba dva nasbírali shodně 28 bodů.

Na dobytí čtvrté pozice stačily dva body

V průběhu sezóny se sparťané statečně probíjeli tabulkou směrem k vrcholu, na nějž však nakonec nikdy nevystoupali. Tato skutečnost si do jisté míry protiřečí s bilancí posledních patnácti kol základní části, v nichž Holešovičtí prohráli jen čtyřikrát. Přesto jim vysněná čtvrtá příčka zaručující start v play-off na domácí půdě unikla o bod. Stíhací jízdu s Vítkovicemi Volkovi a Holaňovi svěřenci těsně prohráli, stejný soupeř jim poté vystavil stopku ve vyřazovacích bojích. Sparťanská pouť se letos zastavila oproti minulému ročníku brzy. Ani mohutná divácká podpora jí nedokázala přenést přes bránu čtvrtfinále.