1. 7. 2005 Tomáš Kučera

Vojta jedničkou juniorského draftu

Už čtrnáct let si po vzoru NHL rozebírají mladé talenty při draftu také juniorská zámořská mužstva. Letošní Import Draft CHL (organizace sdružující juniorské ligy) přinesl možnost angažmá v zámoří pro nadějné sparťanské juniory Jakuba Vojtu a Michala Řepíka. Vojta byl dokonce vybrán jako úplně první a stal se tak možnou akvizicí týmu Ottawa 67`s. Zda odejde zkusit štěstí do Kanady však není zdaleka jisté.
Juniorský draft dává mužstvům z Western Hockey League (WHL), Ontario Hockey League (OHL) a Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL) sdružených pod organizací Canadian Hockey League (CHL) možnost vybrat si hráče z Evropy a zajistit si tak jejich práva pro působení ve svých soutěžích. Tento výběr však nemá podobný význam jako seniorský draft do NHL, jelikož pozice určují, krom hráčových schopností, taktéž dohody s agenty, zda mají dotyční hráči tendenci odejít zkoušet štěstí za velkou louži.

Přesto je Vojtova první pozice ukazatelem jisté kvality, vždyť před ním prošlo na čelních místech juniorským draftem několik hvězd NHL, jako například Marián Hossa, Marián Gáborík či Ilja Kovalčuk. Vůbec, čeští hráči mají v zámoří dobrý zvuk a i letos byli nejcennější komoditou, když jich bylo vybráno hned třiadvacet. Dva z nich v loňském roce hájili barvy Sparty Praha.

Jakub Vojta byl letos oporou reprezentace osmnáctiletých na šampionátu v Plzni a Českých Budějovicích, kde zjevně svou hrou zaujal zámořské pozorovatele. Vybral si ho celek Ottawa 67`s, který hraje ontarijskou ligu a kde loni působili dva čeští hráči, Litvínovští Petružálek a Kašpar, ale v minulosti zde zářily i pozdější hvězdy NHL jako Mike Peca, Kris Draper, Shean Donovan či Grant Marshall.

Po Michalu Řepíkovi, který je o rok mladší než Vojta a na MS nadějí se jen těsně nedostal, sáhl jako jedenadvacatý v pořadí Vancouver Giants z ligy WHL. V něm loni chytal letošní navrátilec do Sparty Marek Schwarz. Tento tým nemá tak dlouhou tradici jako Ottawa, existuje teprve čtyři roky, ale hrával v něm například i další bývalý Sparťan Jiří Jakeš či vsetínský talent Robin Kovář.

Zda oba hráči, a s nimi i dalších 71 draftovaných mladíčků, odejdou do zámoří, či svůj další osud spojí i nadále s evropským hokejem, to bude nyní předmětem dlouhých jednání mezi agenty, kluby a samotnými hráči. Přesto je zájem o dva Sparťany jasným důkazem kvalitní práce klubu s mládeží. Vždyť i v loňském roce byla vybrána ze Sparty dokonce čtveřice juniorů - Šindel, Hromas, Lukačovič a Mrázek.

Na mistrovství do osmnácti let byl Jakub Vojta jedním z nejlepších českých obránců