24. 9. 2008 Lucie Strouhová

Výborný: Před zápasem jsme komplex neměli

Neudržitelný kapitán Sparty David Výborný se stal ústřední postavou úterního zápasu na ledě Kladna, kde Pražané do té doby více než dva a půl roku nevyhráli. „Jsme moc rádi, že se naše hra začíná zlepšovat,“ řekl po utkání hokejista, který si v utkání připsal tři body za dva góly a jednu asistenci.
Hokejisty Sparty do Kladna nedoprovázela zrovna nejlepší minulost. Více než dva roky nedokázali sparťané přivézt z kladenského ledu plný počet tří bodů „Nevím, jaké tady v minulosti panovaly podmínky, ale letos máme v týmu osm nových hokejistů. Trenéři nás i před zápasem upozornili na to, že náš tým je dost jiný než před rokem a žádný komplex jsme z toho neměli,“ mávl po střetnutí spokojený kapitán Pražanů, jehož pobavila jiná skutečnost. „Když jsme na Kladno jeli, tak v rádiu hlásili, že jsme outsideři. Z tohoto pohledu za sebou máme tedy asi těžké utkání,“ pokračoval v dobré náladě.

Jeho soubor nastoupil do středočeského derby ve velkém stylu. Holešovičtí od prvních minut utkání pevně drželi ve svých rukou a po první dvacetiminutovce vedli o dvě branky. Na první trefu Výborného navázal v přesilové hře rovněž Broš, jenž stav navyšoval. Přesilové hry Pražanům na Kladně vycházely, využili dvě. „Je to paradox, protože jsme je nyní přestali trénovat a vycházejí nám. S trenéry jsme se shodli, že nemá cenu to hnát do nějakých extrémů a nechali jsme tomu volný průběh,“ líčil několikanásobný mistr světa.

Ve druhé třetině museli Pražané ukázat rovněž svůj um v oslabení. Kladno čtyřikrát v řadě hrálo přesilovou hru, uspět dokázalo jen jedinkrát. „Věděli jsme, že Kladno má výborné přesilovky a že z toho vlastně žijí. Druhá třetina byla těžká, ale ono je vždycky těžké bránit přesilovky, když jsou ti kluci sehraní a hrají spolu dlouho. My tady máme na bránění výborné hráče a až na tu jednu chybu to bylo dobré,“ chválil své spoluhráče jeden z nejzkušenějších hokejistů nejvyšší české soutěže.

Následně však pro domácí přišel tvrdý trest. Svěřenci trenéra Výborného udeřili po šesti vteřinách své početní výhody a osud zápasu definitivně zlomili ve svůj prospěch. „Ukázalo se, že jsme dnes byli lepší mužstvo a že jsme zaslouženě vyhráli,“ řekl Výborný, jehož svěřenci zvítězili už potřetí v řadě a potvrzují stupňující se formu Sparty. „Určitě jsme rádi, že se to zlepšuje. Hrajeme dobře z obrany a nedostáváme tolik gólů. To je podle mě hodně důležité,“ poukazuje na fakta třiatřicetiletý centr první formace.

Sparta má za sebou jedno z nejpovedenějších představení v letošním ročníku extraligy, zápas na který mnozí dlouho čekali. „Já čekám hlavně na ten poslední zápas sezony. Toto jsou spíš zápasy, ve kterých musíme získat ty tři body. My jsme od Třince začali hrát dobrý hokej a já doufám, že v tom budeme pokračovat,“ odlehčil útočník, jenž nejvyšší soutěž seniorů začal hrát již v šestnácti letech. Podobného mladíka nyní zaučuje ve své formaci. Křídlo Výbornému dělá teprve dvacetiletý Martin Látal.

„Do naší lajny zapadl výborně. Je to mladý ambiciózní kluk a má před sebou velkou budoucnost. Určitě je pro Spartu dobré, když jsou zkušení hráči promíchaní s mladými. Martin tam dá zase něco jiného, co nám už chybí. Je to dravý kluk a chce na sobě pracovat,“ vyzdvihl svého spoluhráče sportovní manažer Sparty. Látal v první formaci vystřídal kanonýra Tona, jenž v současné době táhne třetí formaci.

„Petr hraje ve třetím útoku super, hodně ho zvednul a zahrál například výborný zápas v Třinci. Dneska tam měl také velký podíl na třetím gólu a soupeři nyní vědí, že máme tři opravdu silné lajny, které umějí dát góly. Navíc ve čtvrté lajně máme mladé kluky, na které jsou hodně fauly, takže pro celou Spartu je dobře, že je ofenzivní síla roztažená do více formací,“ uzavírá David Výborný, jenž v rodné zemi nikdy nehrál v jiném dresu než rudém, sparťanském.