23. 8. 2008 Lucie Vítková

Výborný nechce odejít z finále se sklopenou hlavou

Má patent na úspěch s milovanou Spartou. Čerstvě pětapadesátiletý trenér František Výborný je se svými svěřenci blízko dalšímu prvenství. Tentokrát nikoliv extraligovému. V neděli může dovést Pražany na první místo na kvalitně obsazeném turnaji v rakouském Salcburku.
Trenére, jak byste zhodnotil utkání s Petrohradem?
Věděli jsme, jaký nás čeká soupeř, o to více si vítězství cením. Víme nakolik je turnaj sledovaný, jakou má publicitu. Petrohrad sem přijel s cílem turnaj vyhrát a proto jsme nesmírně rádi, že jsme jim to znemožnili. Kluci si dokázali, čeho jsou schopní a že se mohou měřit s kýmkoliv. Určitě jsme nevyhráli se štěstím. Měli jsme týmovou soudržnost, soupeře přehrávali, měli jsme více šancí. Zkrátka se nám zápas povedl. Výsledek nechci přeceňovat, ale velmi si ho vážím.

Postoupili jste do finále turnaje, půjdete za vítězstvím?
Finále je vrchol každého turnaje a nehraje se každý den. V sobotu potrénujeme a co nejlépe se připravíme na soupeře, kterého nám zítřek určí. Chtěli bychom samozřejmě vyhrát, proto jsme do Salcburku přijeli. Nikdy nechci z finále odejít se sklopenou hlavou. S tím půjdou určitě do finále oba týmy. Pokud však předvedeme výkon podobný tomu proti Petrohradu, tak nemusíme být od úspěchu daleko.

Jaké byly vaše cíle před turnajem v Salcburku?
Brali jsme to tak, že ať už na turnaji dopadneme jakkoliv, alespoň se porovnáme s kvalitními mužstvy. Všechny týmy jsou na turnaji parádní, všichni to berou jako velice kvalitní prověrku před startem sezóny a tomu vše podřizují a přikládají tomu patřičnou vážnost. O to více jsem rád, že jsme oba zápasy zvládli a můžeme si zahrát finále. Zápas s Petrohradem i Salcburkem patřil mezi kvalitní, ale zároveň těžké utkání. Vzhledem k tomu, že všechna mužstva jsou kvalitní, je nám jedno proti komu v neděli nastoupíme.

Co říkáte výkonům brankáře Pöpperleho? Dva zápasy, dvě čistá konta v přípravě…
Tomáš chytá výborně. Několikrát nás podržel. V závěru na něj jel sám reprezentant Sušinskij a následně tam měl několik důležitých okamžiků, kdy mužstvo vyloženě podržel. Je vidět, že zachoval klid a zápas zvládl na výbornou. Jen aby mu to vydrželo i nadále. Pravděpodobně Tomáše pošleme do branky také v neděli.

Jaký bude mít mužstvo program ve volný sobotní den?
Do postele se dostaneme znovu pozdě, takže trénink je naplánovaný až v jednu hodinu. Někteří kluci se dopoledne chtěli jít podívat na Hitlerovo sídlo, tak to snad stihnou. Odpoledne je naplánovaná akce od pořadatele turnaje, kdy se kluci můžou nad Alpami proletět letadlem po Titovi, bývalém jugoslávském prezidentovi. Přihlásilo se jich patnáct, ten zbytek bude mít volné odpoledne nebo budou odpočívat. Je to jejich věc.

Turnaj v Salcburku je po celkové stránce na vysoké úrovni, jak se vám tady líbí?
Red Bull dal obrovské peníze do hokeje a fotbalu v Salcburku, což je velice znát. Město sportem žije, je to vidět na každém kroku. Dle mého názoru je tento turnaj jeden z nejkvalitnějších v letním období. Navíc je to v nádherném městě, vychází také počasí. Když k tomu připočteme naše výsledky a výkony, jsou to tady pro nás velice příjemné dny.