2. 7. 2008 Jakub Hlaváč

Vyhnula se nám zranění, těší Františka Výborného

Deset dní v Řecku, týden na Šumavě... Tak si říkáte, že to je krásná letní dovolená? Omyl. To jsou dva vrcholy sparťanské suché přípravy. A hokejisté vůbec nerekreovali. Naopak. Pod dohledem Františka Výborného polykali tvrdé tréninkové dávky. Hlavní trenér Holešovických vše shrnul v následujícím rozhovoru.
Po dvou mistrovských letech měla letos Sparta vinou relativně brzkého konce sezony více času na přípravu, jak jste ho využili?
Naplánovali jsme ji tak, aby měla dva vrcholy. Prvním bylo soustředění v Řecku, kam jezdíme pravidelně a tím druhým potom příprava na Šumavě. Úplně nejdřív jsme ovšem potrénovali v Praze a hráči odlétali do Řecka již připraveni na těžký trénink. Oproti minulým letům, kdy tam spadli do zátěže rovnýma nohama, se nám naštěstí podařilo eliminovat počet svalových zranění a dalších zdravotních problémů. I cvičení samozřejmě mělo vyšší efektivitu.

V Řecku panovaly v době vašeho pobytu vysoké teploty, jak jste se s tím vyrovnali?
V té době byla velká horka v celé Evropě a u moře je to samozřejmě znát ještě víc. Pro nás to však nebyl problém. Hráči byli dobře připravení a trénink zvládli velmi dobře. Občas to bylo trochu o vůli, ale ta je v hokeji samozřejmě velmi důležitá. Ztížené podmínky tedy rozhodně nevadily.

A co bylo hlavní náplní tréninku v šumavské krajině?
Především jsme se věnovali kolům a vytrvalosti. Bylo tam však výborné prostředí i pro různé hry. Snažili jsme se udělat program co nejpestřejší.

Ve středu absolvují hráči poslední trénink před odjezdem na dovolenou. Na co jste se zaměřili ve finální fázi suché přípravy?
Nyní už je samozřejmě vidět, že jsou všichni v daleko lepší kondici než na začátku května, kdy jsme začínali. Cvičíme různé druhy rychlosti a výbušnost.

Jak máte rozdělené role s Marianem Jelínkem? Připravujete tréninky společně, nebo máte každý na starosti něco jiného?
Samozřejmě spolu vše konzultujeme. Základně je ale Marian více přes sílu a posilovnu a já zase připravuji atletickou část.

Nyní čeká hokejisty třítýdenní volno, mají nějaké instrukce, co dělat a nedělat?
To je samozřejmé. Byla by škoda, aby jejich tvrdý trénink přišel vniveč. Každý dostane svůj individuální plán, podle kterého bude trénovat.

Mužstvo posílil mladý útočník Martin Látal, co si od něj slibujete?
Snažíme se do týmu zabudovat mladé hráče. Musejí samozřejmě prokázat, že mají svou kvalitu. Martin má kvůli zranění a nemoci tréninkové manko. Připojil se k nám až na Šumavě. Pro něj tedy žádná dovolená nebude, dostane instrukce a musí vše dohnat. Kondice je základ a dobrý hráč ji musí mít.

Trénovali s vámi i nějací mladí Sparťané?
Trénoval s námi Pavel Mrňa, který hrál za juniory v loňském roce poslední sezonu. Lukáš Rybecký s námi začal, ale poté odešel do Kadaně, kde by měl pravidelně nastupovat za dospělé. Budeme ho sledovat, protože je to talentovaný hráč. Potřebuje však ještě nabrat zkušenosti a ve Spartě by letos mnoho prostoru na ledě dostat nemohl. Jako třetí s námi trénoval sedmnáctiletý brankář Filip Novotný, ten bude v sezoně pomáhat Jihlavě.

V srpnu opět startuje Tipsport cup. K čemu vám poslouží?
Do každého zápasu nastupujeme s tím, že ho chceme vyhrát. Hlavní však bude vyzkoušet všechny ty mladé hráče a vyzkoušet různé varianty sestavy. Je to pro nás důležitá příprava na sezonu.

A co se dá říci k turnaji v Salcburku?
Byli jsme na něm již před dvěma lety. Jsou tam velice dobrá mužstva z Evropy. Jsem rád, že tam jedeme, protože se dají očekávat velice kvalitní zápasy s velkým nasazením.

Nasazení jistě nebude chybět ani v extralize. Možná ji kromě vašeho syna Davida ozdobí i taková jména jako Martin Straka, nebo Martin Ručinský…
Já to jenom vítám. Jsou to hráči, kteří hodně dokázali a mladí hokejisté se od nich mohou mnohé naučit a celkově pozvednout úroveň soutěže.

Nakonec nehokejová otázka. Jak budete trávit dovolenou vy?
Jedu na řecký ostrov Kos. Jinak budu doma, jezdit na kole a udržovat se. Musím nabrat na celý rok sílu jak fyzickou, tak psychickou.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila