22. 8. 2008 Aleš Strouha

Vyjeď mi trošku, vyzýval Petr Ton brankáře

Nejproduktivnějším hráčem Sparty na turnaji v Salcburku není po prvním dnu nikdo jiný než Petr Ton, který v loňské sezoně ovládl statistiky základní části celé české extraligy. Čtyřiatřicetiletý forvard si v zápase s domácím Red Bullem Salcburk připsal na konto tři kanadské body za gól a dvě asistence, čímž se lví měrou podílel na vítězství Pražanů.

Petře, Sparta dvě třetiny kontrolovala hru, ale pak se málem ještě strachovala o výsledek..
Je to určitě pravda. Za stavu 3:1 byla velká škoda, že jsme promarnili přesilovku pět na tři a následně pak pět na čtyři. Kdybychom v té době odskočili na rozdíl tří branek, bylo by asi už po zápase. My pak ale dvakrát v krátké době inkasovali a málem z toho bylo nakonec ještě drama.

Především ty dva inkasované góly ve třetině byly ale hodně smolné, že?
Oni maximálně využili přesilovky. Všechny góly vlastně vstřelili v početní výhodě a především ty dva, díky kterým vyrovnali, byly hodně náhodné. Jeden vstřelili tak, že puk na brankové čáře trefil do Dubíska a ten si to srazil do brány. O pár chvil později si pak podobný gól bruslí vstřelil zase Marek Černošek. Rázem to bylo nerozhodně a zápas se hodně zdramatizoval. Celkově to byl takový letní bojovný trochu neurovnaný zápas.

Na první pohled bylo také patrné, že led není moc kvalitní..
V tomto krásném letním počasí je kvalita ledu opravdu hrozná. Kdo si nevezme puk a nevyzkouší si to, neuvěří. I například ty přesilovky nejsou takové, jaké by měly být. Člověk se musí více soustředit na to, aby dokázal puk vůbec zpracovat než aby vymyslel nějakou gólovou akci. Oba týmy chtěly hrát hezký útočný hokej, ale kvalita ledu ho hodně poznamenala.

Vy osobně jste se podílel na třech gólech, můžete jednotlivé situace popsat?
Na první gól jsem přihrál Sašovi (Alexandru Jerofejevsovi, pozn. autora), na druhý přihrál on mně a třetí jsem zase v přesilovce přihrál Davidu Výbornému na teč. Dneska se mi takto bodově dařilo, někdy má člověk devět deset střel za zápas a nedá nic. Dnes jsem měl naopak jednu velkou šanci a proměnil jsem jí. Často je to ale také hodně o štěstí, dneska jsme třeba dávali gól v přesilovce, ale třeba také při hře čtyři na čtyři.

Gól jste vstřelil díky vaší oblíbené disciplíně, samostatném úniku..
Přitom to nebylo to úplně takové to klasické, kdy to zvednu do víka. Bylo to již úplně na konci třetiny a ten led byl už extrémně špatný. Celou dobu jsem si hlídal puk a ještě jsem koukal na brankáře a říkal jsem si "vyjeď mi trošku" a když to tak udělal, tak jsem to tam jenom zasunul po ledě. Když člověk chce ještě rychle zakvrdlat s tím pukem a zvednout to nahoru, tak to většinou na tom špatném ledě skočí. Byl jsem moc rád, že jsem tam měl to místo, abych to tam zasunul. Na naše gólmany by to už asi neplatilo. Oni to ode mě už čekají a tolik nevyjedou (s úsměvem).

Co zatím říkáte na spolupráce s Davidem Výborným a Martinem Ručinským, se kterými už několik zápasů nastupujete v jedné lajně?
Dneska jsme spolu pohromadě hráli vlastně čtvrté utkání. Myslím, že je na té naší hře vidět, že se nám zápas od zápasu daří více a více. Nejvíce se nám dařilo tedy ale asi v minulém zápase proti Plzni.

Hned v pátek vás čeká souboj s ruským Petrohradem. To bude asi těžší soupeř než dnes domácí, že?
Utkání proti ruskému soupeři bude určitě dobrý test. Pro nás bude asi trochu výhoda, že jsme již rozehraní. Každopádně bude ale opět hodně záležet na kvalitě ledu. Počasí bude asi stejné, takže u těch večerních zápasů se dá předpokládat, že bude led zase špatný. Samozřejmě je to pro oba týmy stejné, ale je to škoda. Kdyby byl led lepší, určitě bychom se před diváky i více předvedli.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila