1. 2. 2007 Lucie Vítková

Vyloupí Sparta západočeskou metropoli?

Hokejisté Sparty se před reprezentační přestávkou představí v Plzni, odkud v letošní sezóně odjížděli už jednou s prázdnou. Tentokrát ovšem Pražané cestují do západočeského města s jinými cíly, v těžkém souboji chtějí urvat do tabulky potřebné body. Souboj s nevyzpytatelným soupeřem, jehož provázejí celou sezonu nevyrovnané výkony, začíná v pátek v 17:30.
O soupeři ...
Plzeň má šance na postup do vyřazovací části už pouze teoretické. Mužstvo, které prošlo mnoho změnami, se celou sezónu potýkalo s nevyrovnanými výkony a v současné chvíli se pohybuje na třináctém místě tabulky. Lasselsbergeru nepomohla v průběhu sezóny změna trenéra ani hráčské rošády.

V posledních dnech opustil plzeňskou loď Jiří Zelenka, jenž oblékl po roce opět sparťanský dres. Prvoligovou Mladou Boleslav posílil zadák Milan Nedoma. Nemocného Málka mezi tyčemi nahrazuje Vladimír Hudáček. Zpět do Liberce se vrátil z hostování Lukáš Derner. Kromě zmiňovaného Málka nemůže trenér Kučera počítat rovněž se čtveřicí zraněných hráčů, a to s Vobořilem, Trojovským, Ježem a Ludvíkem.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Po odchodu ze Slavie ožil v plzeňském dresu forvard Tomáš Divíšek. Ten se během osmadvaceti zápasů vypracoval do pozice nejproduktivnějšího Západočecha, když už nasbíral šestadvacet bodů. Divíšek nastřílel třináct branek, stejný počet jich připravil pro spoluhráče. Mistr extraligy s Pardubicemi tak znovu dostal chuť do hokeje. Kanonýrem Lasselsbergeru je překvapivě mladý centr Jakub Šindel, jenž tři roky působil ve Spartě. Talentovaný jednadvacetiletý hokejista překvapil brankáře už čtrnáctkrát a prožívá zřejmě nejlepší sezónu mezi seniory. Šindel nastupuje jako střesní útočník třetí formace, když na křídlech má Důrase s Asamským.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
První vzájemný duel hostila T-Mobile Aréna koncem září. Domácí sice po první třetině prohrávali 0:2, avšak nakonec se radovali z vítězství 5:3. "Excelentně nám vyšla především druhá třetina, padlo nám tam úplně všechno. Ve třetí třetině jsme si zdaleka nemysleli, že už jsme jasní vítězové. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme aktivně kontrolovat výsledek, ale tam pak přišel zbytečný faul Podlešáka a Jirka Zelenka klasicky zavěsil. Závěr byl tedy trošku nervózní, ale jsem rád, že jsme to zvládli," zhodnotil utkání František Výborný.

Odveta v ČEZ Aréně už se Pražanům tak nevyvedla. I v Plzni vedli domácí po úvodní dvacetiminutovce 2:0, ale Holešovickým už se stav nepodařil srovnat, a tak se radovali Plzenští z výhry 4:2. "Z naší strany to nebyl výkon dobrý po všech stránkách. Už v šesté minutě jsme prohrávali 0:2. Hráči si zřejmě neuvědomili, že reprezentační přestávka už skončila. Klíčová byla situace za stavu 2:3, kdy nám po individuální chybě domácí po několika vteřinách vstřelili čtvrtý gól. Musím říci, že utkání nebylo od nás vůbec povedené a Plzeň nás přehrála," hodnotil tentokrát Marián Jelínek.

Po svátcích vánočních se hokejisté Sparty vrátili na vítěznou vlnu, když na svém ledě nic nepovolili bezzubému celku Plzně. Západočeši po celé utkání tahali za kratší stranu provazu a z Prahy zaslouženě odjížděli bez bodu za prohru 3:0. Naopak Pražané si s chutí zaútočili, většímu přídělu branek zabránil pouze dobře chytající Málek. Jeho protějšek Tomáš Duba si poprvé v kariéře v dresu mateřské Sparty připsal na své konto vychytanou nulu!

Spartě se pomalým krokem vyprazdňuje marodka. V zápase se Zlínem nastoupili už Ton s Kratěnou a Langhammerem, znovu se do hry zapojil ne zcela doléčený Hlaváč. Pražané předvedli bojovný výkon za který si vysloužili pochvalná slova trenérů, zdecimovaný tým se zmátožil a po čtyřech nezdarech v řadě dokázal plně bodovat. V Plzni by měli chybět dlouhodobě zranění forvardi Hlinka se Štrbou a obránce Protivný.
Ve Spartě nejvíce září:
Večer Ondřeje Kratěny shlédli diváci přihlížející zápasu se Zlínem. Služebně nejstarší sparťan současného mužstva se vrátil do sestavy po nemoci a čtyřmi brankami roznesl mužstvo Ernesta Bokroše. První branka v zápase navíc znamenala pro Kratěnu dvoustý gól v kariéře a šikovný forvard si nezapomněl schovat kotouč, jenž mu toto jubileum bude připomínat. V bodování si Kratěna výrazně polepšil, počet bodů zaokrouhlil na třicet. Podařený návrat na mateřský led prožil Jiří Zelenka. Nejlepší kanonýr Sparty v historii se do Holešovic vrátil po více než roce z Plzně a hýřil aktivitou. Nastoupil ve třetí formaci s Dragounem a Langhammerem a neustále zaměstnával zlínské gólmany, nakonec si připsal asistenci na úvodní branku Stehlíka. V pátek se Zelenka vrátí na plzeňský led, odkud v úterý přišel.
Utkání 48. kola mezi Plzní a Spartou začíná v plzeňské ČEZ Areně v pátek 2. února od 17:30. Na našich stránkách bude pro všechny připraven tradiční online přenos.