22. 10. 2004 Lucie Vítková

Zápas rozhodly přesilovky, shodují se Sparťané

Šlágr kola mezi Zlínem a Spartou přitáhl na Zlínský stadión přes 6800 diváků. Rozhodčí Venglář zvolil přísný metr a vylučoval celkem devatenáctkrát. Právě hru v početní výhodě označili Pražané za klíčové okamžiky zápasu.
Hráči Sparty opouštěli zimní stadión Luďka Čajky s dobrou náladou. Do Prahy odváželi dva body, které jim zajistily posun z druhé příčky extraligové tabulky na první právě před celek HC Hamé. "Hrály mezi sebou první dva týmy tabulky, my jsme sem přijeli hrát a to se nám dařilo. Dali jsme první gól, ale jako rozhodující chvíle vidím přesilové hry," rozpovídal se po zápase Rostislav Olesz. Právě díky početním výhodám vedli Sparťané ještě v 50. minutě zápasu o dvě branky, poté ale přišla studená sprcha v podobě dvou slepených branek Medvědů. "Takové chvíle se v hokeji stávají. Nám se to takto povedlo otočit například ve Varech. Chvilková nekoncentrovanost, kdy jsme byli zaskočeni prvním gólem a hned jsme dostali druhý… Ale zvedli jsme se, to bylo důležité," poukazuje na třetí branku v prodloužení čerstvě devátenáctiletý útočník. "Taková výhra mužstvo zvedne. Máme teď doma Slavii, která nás stíhá, takže je určitě dobré, že vezeme body z venku. Ztráta bodu mrzí, ale tým povzbudí každé vítězství," upozorňuje účastník mistrovství světa do dvaceti let.

Jan Hlaváč si připsal asistenci u důležitého prvního gólu hostů. Také nejlepší střelec extraligy v sezóně 1998/99 nepátral v mysli dlouho, aby označil klíčové okamžiky zápasu. "Utkání bylo vyrovnané, hrál se otevřený, pěkný hokej. Dnes rozhodovaly přesilovky a zachytal nám výborně Petr Bříza," nezapomněl vyseknout poděkovaní dlouholeté sparťanské opoře mezi tyčemi osmadvacetiletý útočník. "Vyhrál ten šťastnější a tím jsme byli dnes my," dodal Hlaváč.

Se slovy svého kolegy souhlasil rovněž Karel Pilař . "Hrál se opravdu líbivý hokej. Jen je škoda, že bylo tolik vyloučení. Řekl bych, že rozhodčí pískal dobře, akorát si myslím, že někteří hráči ty fauly přifilmovávali a to určitě hokeji moc nepomáhá. Ale jsme rádi, že jsme vyhráli, " usmíval se střelec rozhodující branky. Právě rána z hole vítěze mistrovství světa 2001 v prodloužení rozhodla o výhře Sparty. "Hráli jsme přesilovou hru čtyři na tři a tam už ten gól musíme dát. Už jsem říkal, že musíme více střílet, tak jsem to zkusil sám a spadlo to tam," popisoval svou trefu obránce Toronta Maple Leafs, který v době výluky přeskakuje mantinel v dresu pražské Sparty. "Ve Zlíně ještě nikdo nevyhrál, my jsme první a to nám dá určitě hodně sebevědomí. Trenér nám v kabině říkal, že dnešní výhra je možná lepší než vítězství dva, nula v základní hrací době. Sice máme body dva a né tři, ale to, že jsme se dokázali do zápasu vrátit a vyhrát v prodloužení nás zvedne více. Zlín to musí hodně mrzet," je si jist slovy trenéra Slavomíra Lenera nejlepší obránce extraligy ze sezóny 2001.

Spartu po náročném zápase se Zlínem čeká v neděli na domácím ledě další nelehký úkol. Do T-Mobile Areny přijede městský rival Slavie. "Slavie nás zatím jako jediná porazila. Bude to určitě výborný zápas s maximálním nasazením. Doufám, že přijde hodně lidí , každý kdo je z Prahy a trochu fandí hokeji by se tam měl v neděli přijít podívat," zve fanoušky na derby šestadvacetiletý obránce. Holešovičtí neznají na domácím ledě hořkost porážky. I proto nehodlají v přípravě na nadcházející zápas nic měnit. "Budeme se připravovat jako na každý jiný zápas. Bude to urputný hokej, Slávisté budou lítat. Dokážeme se připravit a vyhrajeme," věští na závěr Jan Hlaváč. "Já si myslím, že když každý bude hrát to co má a dělat si svou práci, tak je musíme porazit a porazíme," doplňuje Hlaváčova slova znovu Pilař.