27. 3. 2012 Daniel Ryl

Zápasy pro mě začínají den dopředu, vypráví masér a kustod Hynek Svoboda

Fanoušci znají jména vyvolených mužů na ledě, milují je a fandí jim. Fanshopy plní dresy a suvenýry s motivy jejich hrdinů. Přesto má každý hrdinský příběh svou nevýraznou postavu, bez které by to ovšem nešlo. Takovou roli plní v týmu HYNEK SVOBODA. Bez maséra a kustoda Sparty by mohli hráči těžko odvádět svou práci na sto procent.

Spartě se základní část letošní sezóny vydařila na jedničku. Tým se vyhl krizi a zaváhání, což se možná projevilo ve čtvrtfinálové sérii s Kometou Brno, po které zamířila Sparta na dovolenou. "Byli jsme natěšení. Všichni," přiznal kustod Hynek Svoboda. "Tato sezona se vydařila lépe než ty předešlé, byla výrazně lepší, ale bohužel se smutným koncem pro nás," uznal. "Nikdo nevěřil, že by se mohlo stát tohle. Ještě když jsme byli tak rozjetí," dodal.

Hynek Svoboda na aktuálně skončený ročník ovšem nezapomene. "Z širšího úhlu pohledu to byla sezona úspěšná. Musíme to brát jako ponaučení do dalších let, opět víme, na co si dát v play off pozor," hledal pozitivní poznatky. "Všichni byli nadšení z toho, jak to jde, byla tam chuť a touha vyhrát. Bohužel, takto to v hokejovém světě prostě chodí," přiznal.

Hynek Svoboda

Kustod Sparty působí v Holešovicích již deset let. Kdo by ovšem hledal za jeho úkoly a prací na střídačce nějakou pohádku, šeredně by se spletl. "V podstatě ty zápasy ani prožívat nemůžu, protože sem celý duel v pohotovosti a musím se věnovat střídačce," nastínil svou práci. "Když se mě někdo po zápase zeptá, jak jsme hráli, tak mu odpovím, že na dvě brány. Pořád se něco děje. Ať už má někdo problémy s bruslemi nebo hokejkami," dodal s úsměvem.

Být kustodem hokejového týmu není nic lehkého, protože člověk musí být neustále v pozoru. To připustil také Hynek Svoboda: "I když jdou kluci třeba na buly, tak já už musím být v těch vypjatějších momentech připravený s náhradní holí, kdyby se něco stalo," uvedl příklad. "Na druhou stranu, jak stojím na střídačce vzadu, tak mám trochu nadhled nad ostatními."

Hokejisté mají svůj program daný. Příjezd na stadion několik hodin před zápasem, připravená kabina a navlečení do výstroje. Práce kustodů ovšem začíná již desítky hodin před zápasem. "Zápasy pro mě začínají den dopředu, protože musím přebrousit brusle. Poté druhý den po rozbruslení opět nabrousíme brusle a jdeme upravit šatnu, která musí být připravená na zápas," poodkryl popis svého zápasového programu.

"Člověk prostě musí létat kolem kabiny, starat se o brusle, hokejky, hráče. Je toho hodně," připustil. Po čtvrtfinálovém vyřazení pro Pražany sezona skončila, což znamená odpočinek také pro realizační tým. Kustod Sparty s tím má ovšem malý problém. "Nejsem vůbec zvyklý být takhle dlouho doma a nic nedělat, takže jediní, kdo to docení budou můj syn s manželkou. Vůbec netuším, co budu dělat," dodal na závěr se smíchem, který je pro kustody typický.