27. 1. 2008 Vojtěch Gibiš

Zastaví mistr rozjeté Kladno?

Šest zápasů za sebou nepoznali kladenští hokejisté hořkost porážky. Tým, který až do poloviny ligy byl na chvostu tabulky, nyní hraje ve velkém stylu a na Spartu ztrácí již jen pět bodů. Holešovičtí oproti tomu po střeleckých hodech nedokázali ve Vítkovicích dát ani branku, i když svého soupeře jednoznačně přestříleli.
O soupeři

Svěřenci kouče Zdeňka Müllera v novém roce zabrali. Za poslední měsíc jsou hokejisté Kladna jednoznačně nejlepším týmem extraligy. Kličoví hráči Geusu zabrali a ženou Středočechy neúprosně do play off. Jeden z nejúspěšnějších týmů československé historie nenechává zapomenout zašlou slávu. Dříve hrdá Poldi opět míří k výšinám, za což může děkovat zejména svým odchovancům. Kladeňáci jsou momentálně s šestašedesáti body na devátém místě tabulky.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Myslíte si, že Sparta má dva hráče v první pětce kanadského bodování extraligy? Omyl. Kladno však ano. Po pátečním kole se na pozici druhého nejproduktivnějšího hráče soutěže procpal forvard Jaroslav Kalla. Osmadvacetiletý útočník sice začínal na Spartě, ale vrcholnou kariéru spojil s Kladnem. Kalla se rok od roku zlepšuje. V právě probíhající sezoně se trefil čtrnáct krát, nahrál na dalších jednadvacet branek. Pavel Patera ukazuje, že kladenská dvojice P+P ještě nepatří dos starého železa. Ba právě naopak. Patera pomohl v pátek okenářům dvěma góly v Ústí nad Labem k zisku dvou bodů. V sezoně nasbíral hvězdný centr už čtyřiatřicat bodů.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
V prvním vzájemném zápase si Sparta se svým sokem poradila a na svém domácím ledě slavila výhru 2:1. Houževnatí hosté byli velice vyrovnaným soupeřem a do závěrečného hvizdu nebylo o vítězi rozhodnuto. Skóre otevřel po krásné Vykoukalově přihrávce Petr Ton. O dvě minuty později se v přesilovce pět na tři dočkalo Kladno díky přesné střele Tenkráta vyrovnání. Orct kapituloval podruhé v čase 46:21, když Petr Nedvěd doklepl za brankovou čáru Hanzlíkovo nahození.

Druhé klání vyznělo lépe pro Kladno. Sparta se v zápase třikrát dostala do vedení, ale její houževnatý soupeř se ani jednou nevzdal a vždy dokázal úder domácích opětovat. Zvláštní příchuť mělo utkání pro Michala Sivka. Nejprve vsítil dvě branky, aby následně putoval v závěru třetí třetiny předčasně do kabiny, protože dostal osobní trest do konce utkání za nepřiměřené reakce na výrok sudího Homoly. Vyrovnaný duel svého vítěze nenašel v šedesáti minutách řádné hrací doby, ani v prodloužení a muselo se přistoupit k nájezdům. V nich se jako jediný trefil po nádherném blafáku Zdeněk Nedvěd a rozhodl o výhře Kladna 4:3 po samostatných nájezdech.

Třetí duel opanovali domácí. Sparťané se střelecky trápili. Holešovičtí na Kladně nedokázali vstřelit branku, a to i přes to, že si vypracovali řadu příležitostí. Největším smolařem, ale zároveň i nejaktivnějším hráčem Pražanů, byl Tibor Melichárek, který se několikrát dostal do nejvážnějších šancí. Slovenský forvard se však, stejně jako jeho spoluhráči, nedokázal střelecky prosadit ani ve více než minutu a půl dlouhé přesilovce pět na tři. Kladno zvítězilo poměrem 4:0.

Slavii a Pardubicím nastříleli Pražané dohromady dvanáct branek. Obhájce mistrovského titulu se tak konečně dokázal ofenzivně prosadit. Jenže ve Vítkovicích narazili sparťané v pátek na velkou překážku. Brankář Martin Prusek zastavil všech pětačtyřicet střeleckých pokusů Sparty. Holešovičtí nakonec z utkání odešli poraženi poměrem 0:2. Trenérům mistrovského týmu přidělávají vrásky zranění. Nemohou počítat se slovenskými beky Stehlíkem a Tabačkem, zdraví taktéž trápí útočníka Štrbu.
Ve Spartě nejvíce září:
Petr Ton kroutí ve Spartě už pátou sezonu. S přibývajícími lety exkladenský forvard nestárne, pouze získává další zkušenosti. Ton se před dvěma lety stal nejlepším střelcem extraligy, momentálně má nakročena k doublu. Čtyřiatřicetiletý kanonýr totiž vede nejen tabulku střelců ale i kanadské bodování o2 extraligy. Ton má na kontě čtyřiadvacet branek, k nim přidal čtrnáct přesných nahrávek. Na prvním místě produktivity má Ton sedm kol před koncem základní části tříbodový náskok. Petr Nedvěd se po třítýdenním zranění kotníku vrátil na led ve velkém stylu. Třetí nejproduktivnější Čech historie v NHL nasbíral ve čtyřech utláních pět branek. Nedvěd však v Ostravě vyšel, stejně jako spoluhráči, bodově naprázdno.
Zápas začne na kladenském ledě 27. 1. 2008 v 17:30. Pro ty, kteří se do nedalekého města nevydají Spartu podpořit, bude na našich webových stránkách připraven podrobný online přenos.