22. 8. 2007 Jakub Hlaváč

Zelenka: O místo se poperu

Když se v loňské sezóně Jiří Zelenka vracel z Plzně do svého milovaného klubu, někteří fanoušci už ani nedoufali, že bude pro tým přínosem. Zelenka však všechny pochyby smetl ze stolu a stal se opět oporou. Nejprve v utkáni proti Liberci vstřelil svůj 250 gól ve sparťanských službách, poté si připsal pět zásahů do černého v play off. To, že byl ústřední postavou mistrovských oslav, není nutné dodávat…
Minulá sezóna ukázala, že střelný prach tomuto extraligovému kovboji ještě nezvlhl a i letos se od něj očekává nemalý gólový příspěvek. V utkání s Ústeckými Lvy se Zelenka dostal do několika slibných příležitostí, ale Petr Přikryl jeho pokusy vždy dokázal zneškodnit. „Petr chytal výborně a nebyli jsme schopní dát mu nějaké góly. V první šanci jsem se vymotal před branku, ani jsem pomalu nevěděl jak a zakončení bylo zbrklé. Druhou střelou jsem se snažil vše propálit a nic nevymýšlet, protože přede mnou stál obránce. Je škoda, že jsme prohráli, musíme se poučit a v dalších utkáních hrát lépe,“ popisoval své největší šance a zároveň litoval ztracených bodů kanonýr ve službách Sparty.

V období letní přípravy je hlavním problémem všech hokejistů únava z až pětifázových tréninků. Nejinak na tom byl i trojnásobný mistr extraligy. „Trénink není nic příjemného, ale pokud chci hrát hokej na ligové úrovni, tak to bez trénování nejde. Nyní se dávky trochu zmenšily a já se také cítil na ledě daleko lépe než v počátcích přípravy. Do čtrnáctého září snad budu připraven plnit svojí roli v týmu, což znamená střílet branky.“

V našlapaném týmu Sparty nemá nikdo místo v sestavě jisté a bojovat o něj musejí i ti nejzkušenější hráči. „Trenéra musíte samozřejmě vždy o svých kvalitách přesvědčit, pokud bych měl výkonnost, která by mě opravňovat k tomu, abych nastupoval v prvních dvou formacích , tak budu šťastný. Musím se o to místo prát a trenéři nakonec rozhodnou, kdo dostane větší šanci,“ říká účastník mistrovství světa do dvaceti let v roce 1992.

Prohra s extraligovým nováčkem znamenala zmaření šancí Sparty na semifinále Tipsport Hockey Cupu. „Mrzí nás to, ale jde o přípravu a my se musíme soustředit na extraligu. Ta je samozřejmě nejdůležitější,“ nedělá si „Zelí“ z vyřazení těžkou hlavu. Zároveň věří v návrat Jaroslava Nedvěda do Sparty. „Jarda by byl pro nás velikým přínosem, protože je to vynikající bek a je s ním vždy v kabině sranda.“

V neděli čeká Spartu utkání v Berlíně. Německo není pro hráče s číslem dvanáct vytetovaným na zádech neznámou zemí. Na dva roky totiž spojil své jméno s klubem Woelfe Freiburg. S týmem Eisbären má své zkušenosti. „Berlín hraje technický hokej, takže by to mohlo být vyrovnané utkání s řadou šancí a hodně góly. Mají výborný tým plný Kanaďanů. Bude to pro nás další zkouška a ukáže se, jak jsme na ligu připravení.“