CHM - SPA 4:3p - Prodloužení v Chomutově nevyšlo

26., neděle 26. 11. 2017
Chomutov - Sparta CHM - SPA
Chomutov: Lukeš – Valach, Mrázek, Flemming, Dlapa, Slovák, Grman – Vondrka, Huml, Tomica – Lauko, Růžička, Koblasa – Skokan, Sklenář, Poletín – Tomeček, Šťovíček, Havel.
Sparta: Honzík – Pavelka, Michálek, Mikuš, Kalina, Švrček, Dvořák – Říčka, Vrána, Kudrna – Jarůšek, Hlinka, Reichenberg – Kumstát, Pech, Forman – Smejkal, Černoch, Uher.
Branky a nahrávky: 5. Vondrka (Mrázek, Huml), 36. Skokan (Šťovíček, Dlapa), 53. Tomica (Vondrka, Flemming), 64. Růžička (Sklenář) – 39. Pech (Vrána, Michálek), 49. Říčka (Mikuš, Jarůšek), 55. Jarůšek (Říčka). Rozhodčí: Bejček, Bulanov – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 971. Střely na branku: 19:35. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči utkání: Michal Vondrka - Richard Jarůšek.
Ačkoliv sparťané svého soupeře z Chomutova jasně přestříleli, celý zápas museli dotahovat nepříznivé skóre. Dvoubrankové manko smazali Lukáš Pech s Robertem Říčkou, na další gól Pirátů odpověděl Richard Jarůšek. V prodlouzení ale Pražané nedali jasnou šanci a nechali uniknout Vladimíra Růžičku mladšího, který si s nabídnutou příležitosti poradil a vystřelil Chomutovským druhý bod.

Po opatrnějším začátku utkání přišla první přesilovka Chomutova a v ní také úvodní gól. A zasloužil se o něj kapitán a nejproduktivnější hráč Pirátů Michal Vondrka, který z levého kruhu zamířil přesně do růžku Honzíkovy branky. Sparťanský gólman měl v tu chvíli výhled zakrytý clonícím protihráčem. V dalších minutách byli sparťané aktivnější a měli více střel, ale ani jedna se neujala.

Nejblíže vyrovnání byl Smejkal, jehož dorážka Švrčkovy střely zazvonila o tyčku Lukešovy klece. Další šanci na srovnání skóre byli Pražané v přesilovce, kterou ale po půlminutě ukončil Hlinkův nedovolený zákrok. Další početní výhodu už sparťané hráli plné dvě minuty, ale Michálek ani Kudrna neuspěli a nejblíže gólu byl na druhé straně Vondrka, který ujel v oslabení sám a backhandovým blafákem minul Honzíkovu branku.

I v prostřední dvacetiminutovce byli sparťané aktivnějším týmem, ale v zakončení se trápili. A když už se dostali do šance, zhatil ji pozorný domácí gólman Lukeš. Toho zaměstnávala zejména sparťanská čtvrtá lajna a znovu to byl Smejkal, který se pokoušel procpat kotouč u tyčky za brankovou čáru. Ani tentokrát ale neuspěl. Chomutovští zahrozili v přesilové hře, kdy tečoval ránu Slováka Koblasa, ale Honzík svůj tým podržel skvělým zákrokem.

Ve 36. minutě vyslal Sklenář do samostatného úniku Dávida Skokana a slovenský útočník si s nabídnutou šancí poradil na jedničku. Podíval se, jak daleko jsou za ním spěchající Mikuš s Kalinou, a zavěsil kotouč pod břevno kličkou do backhandu. Ještě před druhou přestávkou se sparťané konečně dočkali gólu a snížení. Aktivní čtvrtý útok si vynutil faul a následnou přesilovou hru využil nejproduktivnější hráč Pražanů Lukáš Pech střelou z kruhu do horní části branky.

Po šanci Sklenáře v úvodu třetího dějství si Pech vynutil faul, ale přesilovka se Spartě moc nevydařila. V útočném pásmu se usadili až v její druhé polovině a Kumstát v největší příležitosti mířil jen do gólmana. Po pasáži, ve které kouskovaly hru nepřesnosti a ofsajdy, poté už přišel vyrovnávací gól. Po dobré práci Jarůška a Vrány, který odtlačil Mrázka, prokázal svůj střelecký instinkt Robert Říčka. Dokázal totiž kotouč poslat do sítě i v pádu.

Moc dlouho se ale sparťané z vyrovnaného stavu radost nemohli, přišlo totiž vyloučení Švrčka a oslabení, ve kterém nejprve ujeli Vrána s Formanem. Poté už se domácí usadili v útočném pásmu, kde Vondrka našel precizní nabídkou mezi kruhy Marka Tomicu, jenž střílel z první a přesně. O dvě minuty později bylo už opět srovnáno, když odražený kotouč uklidil z mezikruží za Lukešova záda Richard Jarůšek, kterého nechali domácí zcela nehlídaného.

Po šesté v sezoně tak v utkání Sparty skončilo po základní hrací době nerozhodně. Následovalo tedy prodloužení. V tom měl největší šanci Pech, který nedokázal puk dostat do poloodkryté branky. Poté ale přišla chyba Michálka, po které uháněli na Honzíka dva chomutovští hráči. Vladimír Růžička si v klidu počkal a zakončil střelou o tyčku, kterou sparťanský gólman neměl šanci chytit. Sparťané tak prohráli čtvrté z pěti prodloužení v této sezoně.

Jan Šťastný (Chomutov): "Nebyli jsme před utkáním ve složité situaci, protože se nám nedaří a nehrajeme dobře. Říkali jsme si, kdy jindy sérii prolomit, než když přijede Sparta. Začali jsme, jak jsme chtěli. Podařilo se nám dát gól z přesilovky, na které jsme hráče upozorňovali a říkali jim, jak je chceme hrát. Ve druhé třetině jsme čekali, že nás Sparta bude chtít zatlačit, což se jí podařilo, ale my jsme zvýšili na 2:0. Je škoda, že jsme hned v následující akci trefili tyčku, protože kdybychom vedli 3:0, hrálo by se nám ještě lépe. Jak už bývá naším zvykem, na konci druhé třetiny jsme inkasovali. Sparta má výborné útočníky před bránou, bojovala a srovnala. Když zase přišla přesilovka, věřili jsme, že ji silou vůle urveme. Bohužel se potvrdilo, že nejsme v dobrém psychickém rozpoložení, což je na mužstvu vidět a opět jsme inkasovali. V prodloužení jsme chtěli vzít bod navíc, protože je pro nás každý důležitý, ale na ledě bylo jenom jedno mužstvo. Sparta nás tlačila a nepůjčila nám puk, takže jsme měli štěstí, že se hráči srazili a Vláďa Růžička ujel. Chceme hráčům poděkovat za bojovný výkon a vyzdvihnout výkon mladého gólmana Lukeše."

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Trošku jsme prospali první třetinu, dostali se pod tlak a nehráli jsme, co jsme chtěli hrát - jednoduchý hokej s dobrou obranou, který nám přinesl úspěch v Mladé Boleslavi. Naopak jsme se pouštěli do nějakých zbytečností ve středním pásmu, Chomutov byl lepší a získal sebevědomí, což vyjádřil prvním gólem. Za stavu 0:2 jsme se nakopli, takže musím pochválit mužstvo, že nesložilo zbraně. Dotáhli jsme duel až do prodloužení, ve kterém jsme měli dvě tři gólové situace, ale neproměnili jsme je. Pak po jedné chybě Chomutov rozhodl zápas."