FAR - SPA 2:3p - Druhý bod zajistil Pech

CHL4, neděle 4. 9. 2016
Färjestad - Sparta FAR - SPA
Färjestad: Steen S. – Skogs, Nygren, Erixon, Enok, Grundel, Brandhammar, Leandersson – Asplund, Steen O., Nygård – Ryno, Åslund, Johansson – Persson J., Stapleton, Nilsson – Svensson, Eriksson, Jämtin – Persson L.
Sparta: Pöpperle – Čajkovský, Mikuš, Piskáček, Eminger, Švrček, Kalina, Gernát, Hrbas – Klimek, Vrána, Černoch – Uher, Forman, Cingel – Netík, Kumstát, Pech – Procházka O., Kudrna.
Branky a nahrávky: 26. Nilsson (J. Persson), 60. Stapleton - 37. Vrána, 48. Černoch (Klimek), 61. Pech (Forman). Rozhodčí: Lindqvist, Sjoberg – Lofgren, Persson. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 758. Střely na branku: 28:26. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Sparťané jeli do Färjestadu s cílem ukořistit první pozici a zabojovat o nasazení do play off. Do vedení šli nejprve domácí zásluhou Nilssona, Sparta ale vyrovnala po střele Petra Vrány na 1:1 a Jiří Černoch dokonal obrat v početní převaze. Pražané v závěru utkání mířili za výhrou, jenže domácí v poslední minutě zužitkovali hru bez brankáře a poslali zápas do prodloužení. V něm se gólově prosadil sparťanský útočník Lukáš Pech a vystřelil svému týmu druhý bod.

V začátku celého utkání, ve kterém šlo o první místo ve skupině O, měli více ze hry hráči Färjestadu. Ti ohrozili sparťanského brankáře už ve druhé minutě, když z levého kruhu střílel domácí Jämtin. Jeho střelecký pokus si však Pöpperle pohlídal. Velká šance přišla o dvě minuty později, ale paradoxně na druhé straně. Klimek vyslal dělovku od modré čáry, ale gólman Steen ji vykryl. Poté přišla následná přesilová hra domácího výběru, kterou hráči v zelených dresech nesehráli moc dobře, a proto se také hosté dokázali v pohodě ubránit. Hokejisté z Prahy se postupně dostávali do tempa, ale výraznější příležitost v podobě vstřeleného gólu jsme registrovali na straně Karlstadu. Marcus Nillson vypíchl touš Švrčkovi na modré a uháněl s ním k Pöpperlemu, překonat ho však nedokázal.

Další tlak svěřenců trenéra Carlssona přišel v 11. minutě, když Svensson unikl po levém křídle a zkoušel prostřelit hostujícího muže s maskou, neúspěšně. Domácí neměli dost a výsledkem toho byly další gólové šance. Enok střílel od modré, poté ještě Erixon pálil z otočky v mezikruží, ale Tomáš Pöpperle držel svůj celek nad vodou. Hosté se oklepali a zahrozili v brejkové situaci tří proti dvěma. Uher ale svou přihrávkou nenašel svého spoluhráče Lukáše Cingela , a tak gólový stav zápasu byl stále bezbrankový. Poslední výraznější tutovku v první dvacetiminutovce měl na svědomí Miroslav Forman, ale ani on neuspěl.

Hned na začátku druhé třetiny ujeli domácí do přečíslení dvou proti jednomu, ale střela obránce Nygårda z mezikruží první branku tohoto zápasu nepřinesla. Následně hrála Sparta oslabení, v němž nepouštěla svého soupeře k téměř ničemu, ba dokonce sama zaútočila. V situaci dvou proti jednomu střílel na domácí svatyni Lukáš Cingel a Steena zachránila jen branková konstrukce! V 26. minutě došlo na první gól, když hostující brankář přesně namazal na hůl Johnu Perssonovi, který ještě našel volného Marcuse Nilssona a ten neměl sebemenší problém trefit opuštěnou sparťanskou klec.

Sparťané vyslali následně na klec domácích čtyři střely, ale Pokusy Netíka, Uhera, Černocha a Petra Kumstát si nenašly cestu za Steenova záda. V 32. minutě se zaskvěl na druhé straně také Tomáš Pöpperle, když nejprve Asplund vystřelil z pravého kruhu a poté si ještě sparťanský vládce v pražském brankovišti smlsnul na jedovatém pokusu Nygårda.

O tři minuty později si sparťané vyzkoušeli svoji první přesilovou hru, v níž měl velkou šanci skvěle hrající Lukáš Cingel. Borec v rudém domácího strážce svatyně mezi betony však nepřekvapil. Početní převahu utnul svým faulem v útočné třetině Miroslav Forman, ale hostům to nemuselo vůbec vadit, jelikož v 37. minutě Petr Vrána po spolupráci s Lukášem Pechem a Tomášem Netíkem usměrnil hrací předmět do sítě Karlstadu. Před třetím dějstvím bylo skóre opět vyrovnané – 1:1.

Na začátku třetí části Cingel od modré nahodil a sparťanského forwarda ještě doplnil zadák Vladimír Eminger, Steen všechny pokusy zněškodnil a stále držel naději svého mančaftu na vítězství. V 46. minutě hrál pražský celek v početní výhodě, v níž největší šanci měl paradoxně Tim Stapleton, který orazítkoval jen tyčku! Hosté na sebe také rychle upozornili. Mikuš tvrdě vystřelil od útočné modré a kotouč se odrazil přímo na hokejku Petra Vrány, jenže letní posila Pražanů nedokázala přesně zacílit. Sparťanům byla hned po vypršení přesilové hry nabídnuta další. V ní Lukáš Pech našel přesným pasem svého kolegu Jiřího Černocha a tento mladý forward ve službách Sparty se tvrdě opřel do svojí dělovky a zároveň našel skulinku ve Steenově brance! Sparta tak šla do těsného náskoku 2:1.

Hra se přelévala ze strany na stranu a další velkou příležitost promarnil útočník Miroslav Forman. Necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny orazítkoval tyčku Švéd Nygård, a tak hostující Sparta vedla stále gól 2:1. Ovšem toto už neplatilo v po závěrečné power-play domácích, když se z dorážky prosadil aktivní Tim Stapleton a poslal zápas do prodloužení.

V nastavení se nečekalo na rozhodující trefu dlouho, jelikož už v první minutě ujeli do přečíslení dva na jednoho Forman s Lukášem Pechem a právě druhý jmenovaný zajistil pro svůj tým bonusový bod za výhru 3:2 v prodloužení.