GEN - SPA 1:2sn - Druhá výhra na turnaji

přát., čtvrtek 11. 8. 2016, turnaj Hockeyades v Le Sentier
Ženeva (SUI) - Sparta GEN - SPA
Ženeva (SUI): Mayer – Fransson, Detraz, Mercier, Loeffel, Chuard, Antonietti, Petschenig, Vukovic – Rfubin, Almond, Schweri – Riat, Romy, Kast – Wick, Heinimann, Šimek – Traber, Douay, Rod.
Sparta: Pöpperle – Čajkovský, Švrček, Hrbas, Gernát, Kalina, Mikúš, Eminger – Klimek, Cingel, Ihnačák – Uher, Černoch, Forman – Kumstát, Pech, Kudrna – Havel, Komárek, Procházka.
Branky a nahrávky: 30. Wick (Kast, Loeffel) – 46. Forman (Uher), rozhodující sam. nájezd Pech. Rozhodčí: Eichmann, Weber - Fluri, Progin. Vyloučení: 10:7, navíc Kast (GEN) 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 398. Střely na branku: 24:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2.
Sparta odehrála po dni odpočinku druhé utkání na turnaji v Le Sentier, kde tentokrát narazila na Ženevu. Soupeře z předešlého ročníku Champions Hockey League během zápasu výrazně přestřílela a několikrát orazítkovala brankovou konstrukci. I přes herní převahu však od poloviny zápasu prohrávala a po vyrovnávací trefě Miroslava Formana dospělo utkání do samostatných nájezdů. V nich se prosadil pouze Lukáš Pech a prodloužil vítěznou sérii Sparty na turnaji i v letní přípravě.

Oba týmy si nejprve musely na začátek duelu trochu počkat z důvodu předchozího utkání, které se v Le Sentier protáhlo. Spartě to však náboj nevzalo a hned ve druhé minutě zahrozil z pravého křídla Forman. Útočník českého týmu se vzápětí pustil do strkanice s Petschenigem, kterého poté doprovodil na trestnou lavici. Sparta nepolevila ani ve hře 4 na 4, kdy v závaru před bránou Ženevy zkoušeli dorážet Černoch a Klimek, ale ani jeden ze zmíněných útočníků brankáře Mayera neprostřelil.

Další větší příležitost si vypracoval Uher, jenž ale nedokázal protlačit puk do ženevské sítě. Sparťanskou střeleckou aktivitu se pokusil narušit Wick, jenže Pöpperle byl pozorný a připravený. Ani vyloučení Martina Procházky ze třinácté minuty Ženevě nepomohlo, naopak po skončení Procházkova trestu zacinkala tyčka po Černochově střele. O několik vteřin poté měl gólovou šanci na hokejce i Pech, jenže neuspěl.

Sparta se v závěru úvodní dvacetiminutovky silně tlačila do útočného pásma, nicméně švýcarský tým gól nedopustil. Pražané vykřesali ze své aktivity pouze vyloučení ženevského hráče, přesilová hra se jim ovšem nepovedla podle představ. Po první třetině byl tak stav nerozhodný.

Do druhého dějství vstoupili sparťané ještě se zbývajícími vteřinami z přesilové hry. I když ji ale neproměnili, zanedlouho se jim naskytla další příležitost. V gólové situaci se v přesilovce ocitl Pech, avšak převalující se kotouč v ženevském brankovišti za Mayera nedotlačil. Neujala se ani střela Gernáta a Forman vzápětí nastřelil jen konstrukci branky Ženevy. Pražané ve druhé třetině měli jasnou převahu, čemuž pomohla i dvojnásobná početní výhoda. Jenže brankář Mayer měl velmi dobře postavené tyče a nic za svá záda nepustil.

I ve 29. minutě zacinkala sparťanům konstrukce ženevské svatyně, konkrétně po dělovce Čajkovského, který zkoušel střelu v přesilovce 5 na 4. Poté ovšem přišla tvrdá rána pro tým z Česka. Loeffel poslal přihrávku Kastovi, a ten v protiútoku dvou na jednoho ujel s Jeremy Wickem, který nakonec prostřelil gólmana Pöpperleho a poslal tak Ženevu do těsného vedení. Vzápětí přišla pěstní rozmíška mezi Švrčkem a hráčem Ženevy. Oba kohouti inkasovali trest, ale sparťanský hokejista obdržel o dvě trestné minuty více.

Sparta si následující oslabení pohlídala a navíc po jeho skončení uprchl do útočného pásma Forman, jenže neproměnil. Ženeva pak začala být nebezpečnější. Druhý gól mohl přidat Wick, který tečoval nahození od modré čáry, na štěstí pro Spartu však skóre zůstalo beze změny. Pražané se opět vrátili ke svému aktivnímu hokeji a Švýcaři si ve 36. minutě vzali oddechový čas. Sparťané nepolevili ani po krátké přestávce a vyrovnat zkoušeli Klimek či Mikuš, jenže bez úspěchu. Před zazněním sirény ještě Pöpperle pokryl šanci Romyho, žádná vyložená gólová šance už ale nepřišla.

I třetí třetina začala vyloučením Ženevy. Příležitost skórovat si ale paradoxně vytvořil Antonietti, který jel na sparťanského maskovaného muže zcela sám. Pöpperle ho ale doslova zneškodnil, za což přišlo ve stejném čase také vyloučení pro Spartu, které jí však vyneslo vyrovnávací gól. Brankář Mayer špatně rozehrál, čehož dobře využil Uher, který přihrál zakončujícímu Miroslavu Formanovi – 1:1.

Sparta měla v dalších minutách svůj herní tlak zpět, přesto do brejku dvou na jednoho ujela opět Ženeva. Pöpperle ale nezaváhal a zakončujícího Roda si pohlídal. Po pokusech Černocha, Martina Procházky a Cingela přišel další sparťanský trest, při němž se stav zápasu neměnil.

S přibližováním konce základní hrací doby začaly oba mančafty přitvrzovat a dávaly do toho všechny síly, které jim zbyly. Ale ani Pöpperle po úniku Raita, ani Mayer po kombinaci Kumstát – Pech – Kudrna nekapitulovali, a tak přišlo na řadu pětiminutové prodloužení 3 na 3.

Hned v úvodu prodloužení mohl rozhodnout Ihnačák, jenže brankář Mayer vytáhl další z jeho neskutečných zákroků, kterých během večera předvedl již několik. I když se Sparta musela ubránit oslabení 3 na 4, sparťanský gólman za sebe nic nepropustil, a tak o vítězi musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

Ani samostatné nájezdy nepřinesly mnoho úspěšných střelců, ba právě naopak viděli diváci opět souboj brankářů. Jelo se pět sérií a první i poslední úspěšný střelec vzešel z té druhé. V ní se prosadil sparťan Lukáš Pech, který tak rozhodl o výhře Pražanů. Ti mohou děkovat také Pöpperlemu, neboť vychytal všechny střelce soupeře. Sparta tak po Lausanne zdolala i druhého švýcarského soupeře na Hockeyades.