KLA - SPA 5:1 - Sparta byla na Jágra krátká

17., neděle 28. 10. 2012
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, Piskáček, Macholda, Mocek, J. Drtina - Jágr, Plekanec, Tlustý - Bicek, Patera, Hlaváč - Kuchejda, Dragoun, Kuchler - Valský, Melka, Eberle. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Sparta: Schwarz (17.- 32. Neuvirth) - Mojžíš, Vallin, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, od 41. navíc D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Pacovský, J. Hlinka, T. Rachůnek - Hovorka, Foster, Tenkrát - Bahenský, Přibyl, Forman - od 41. navíc Jánský. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.
Branky a nahrávky: 11. Jágr, 15. Jágr (Tlustý, Černošek), 17. Kuchejda (Kuchler), 22. Hlaváč (Jágr, Patera), 50. Jágr (Plekanec) - 28. Pacovský (J. Hlinka, T. Rachůnek). Rozhodčí: Hribik, Smitka - Bejček, Charvát. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5703. Střely na branku: 47:27. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
K l a d n o - Pražané svedli na kladenském ledě marný boj. Hned po první třetině prohrávali 3:0, a přestože se následně kladenský brankostroj zpomalil, hosté se nedokázali proti hvězdné kladenské sestavě prosadit více než jednou. Zatímco Jaromír Jágr dal hattrick, za Spartu se trefil pouze Dominik Pacovský.

Kladno vlétlo do duelu aktivněji, zvlášť první hvězdný útok dostával sparťany pod tlak. V největší šanci ale Jágr střílel nad Schwarzovu branku. Z protiútoku vyzkoušel Cháberu na druhé straně Tomáš Rachůnek, ale kladenský gólman jeho úmysl zasunout puk podél tyčky dobře přečetl. Dragoun o chvíli později orazítkoval tyčku, přečíslení sparťanů dvou na jednoho zhatila skákavá přihrávka Bahenského na Přibyla.

V polovině první dvacetiminutovky už přišel první gól. A hned jako do hokejové příručky. Jaromír Jágr projel s pukem celé hřiště, bez problémů překonal hostující obranu a kličkou zavěsil pod břevno. O chvíli později Schwarz málem inkasoval podruhé, když Plekanec posílal na Jágra přihrávku podél brankové čáry, která však neprošla. Kladenský majitel se však druhého gólu přece dočkal, když ho přesným pasem našel Tlustý a Jaromír Jágr předvedl precizní blafák do forhandu.

Po necelých dvou minutách přišel i třetí zásah do branky Holešovických, tentokrát se prosadil David Kuchejda. To už bylo na Schwarze moc a přepustil místo Neuvirthovi, kouč Sýkora se pokusil tým uklidnit při oddechovém čase. A zafungovalo to, v závěru první třetiny si Sparta konečně vytvořila ucházející tlak, který ale nedokázala přetavit v gól. Nejblíže byl Bahenský, ale na Cháberu si nepřišel.

Nástup do druhého dějství z pohledu domácích byl opět bezchybný. Nejprve se Jágr octil blízko hattricku, když ho vychytal Neuvrith lapačkou, poté doklepl Jan Hlaváč puk za záda sparťanského gólmana v signalizované výhodě po smolném odrazu o zadní mantinel. Sparta se nevzdávala, ale nemohla se dostat do vyložených příležitosti a střílela spíše z větší vzdálenosti, jako například Sičák, jehož pokus po teči zamířil těsně vedle tyčky.

Až v přesilové hře při vyloučení Macholdy se Holešovičtí dostali do velkého tlaku, z něhož vytěžili zásluhou Dominika Pacovského snížení. V polovině zápasu se do branky vrátil opět Schwarz a sledoval, jak jeho spoluhráči v další početní výhodě Rytíře neskutečně mačkají kolem jejich branky. Druhý gól ale nepřišel. I první přesilová hra Kladna v závěru druhé části byla neskutečně nebezpečná, Sparta se celé dvě minuty prakticky nedostala z obranného pásma, ale Schwarz i s notnou dávkou štěstí odolal.

Závěrečné dějství načal Valský střelou těsně vedle sparťanské branky. Druhá přesilová hra Kladenských tentokrát pro Spartu neznamenala tak velké ohrožení, navíc půl minuty před jejím vypršením fauloval Židlický. Ve zkrácené početní výhodě byla nejnebezpečnější Gawryletzova střela od modré, kterou skryl Chábera v náručí.

Hvězdou následujících okamžiků byl opět muž s číslem 68. Nejprve v mezikruží ostrou střelou těsně minul, poté v přesilové hře přidal Jaromír Jágr pátý kladenský gól a zkompletoval svůj hattrick. Až do konce zápasu poté domácí Spartu tlačilim rozdíl ve skóre tak mohl být ještě markantnější. Po jednoznačném průběhu se tak Holešovičtí z kladenského ledu vrací s nepořízenou a bez bodů.

Petr Tatíček (Rytíři Kladno): Rozdíl byl v tom, že to byl střelecký galavečer Jaromíra Jágra. Sparta prohrála výrazně, ale její výkon tomu neodpovídal, i díky ní viděli diváci nádherný hokej. O výsledku hodně naznačilo naše vedení 3:0 po první třetině, ale kdyby Sparta po snížení na 1:4 dala šance, tak se mohl zápas vyvíjet úplně jinak. Zaplaťpánbůh gól nedali a my jsme to dotáhli do vítězného konce.

Jan Votruba (HC Sparta Praha): Nebýt našeho výpadku na sedm minut v první třetině, kdy jsme inkasovali tři góly, tak jsme byli Kladnu rovnocenným soupeřem. Po prvním inkasovaném gólu jsme ztratili systém a bezhlavě jsme útočili. Bylo to ještě několik přečíslení tři na dva. Po první třetině jsme se zlepšili, začali jsme opět hrát v systému. Vytvářeli jsme si i nějaké šance. Je škoda, že jsme nedali na 2:4, šance tam byly a možná by se dalo se zápasem něco dělat. První lajna Kladna hrála famózně, bylo to podpořené tím, že Jarda Jágr dal hattrick. Neuvirth střídal, protože přijel s tím, že při čtvrtém gólu udělal prudký pohyb a bolí ho kyčel.