KOM - SPA 4:3p - Ani napotřetí to nevyšlo

ČF3, pátek 17. 3. 2017
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Čiliak – Krejčík, O. Němec (A), Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec – Kvapil, Hruška, Zohorna – Zaťovič (A), V. Němec, Haščák – Káňa, Nečas, Mallet – Dočekal, Čermák (C), Vincour – Vondráček. Trenér: Kamil Pokorný.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Švrček, Gernát, Barinka, Eminger – Hlinka (C), Vrána (A), Řepík – Buchtele, Hlaváč, Forman – Kumstát (A), Pech, Ihnačák – Klimek, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 7. Haščák (Vincour, V. Němec), 24. Krejčík (Zohorna, Haščák), 35. Hruška (Kvapil, Vincour), 61. Haščák (V. Němec) – 2. Uher (Mikuš), 3. Gernát (Forman, Vrána), 11. Vrána (Hlinka, Pech). Rozhodčí: Hradil, Hodek – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:7, navíc Barinka (SPA) 10 minut. Využití: 2:1. Diváci: 7 700. Střely na branku: 21:30. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3. Nejlepší hráči utkání: Marcel Haščák - Martin Gernát. Stav série: 0:3.
I ve třetím utkání, prvním ve čtvrtfinálové sérii hraném na ledě brněnské Komety, šli jako první do vedení sparťané. Nejprve se prosadil Dominik Uher, hned po něm Martin Gernát. Domácí sice snížili, ale po první třetině byl zásluhou Petra Vrány stav 3:1 pro Spartu. Kometa poté ve druhé třetině srovnala a po bezbrankové třetí dvacetiminutovce rozhodla hned na začátku prodloužení o svém vítězství. V sérii tak vede už 3:0 a jediná výhra ji dělí od semifinále.

Sparťané nastoupili do třetího čtvrtfinále s několika změnami v sestavě a vstup do utkání se jim vyvedl na jedničku. Už po necelých dvou minutách totiž vedli, když se backhandovou dorážkou z mezikruží prosadil Dominik Uher. Po dalších 46 sekundách už to bylo 2:0 pro Spartu, přečíslení tří na dva zakončoval obránce Martin Gernát.

Po povedeném úvodu ale přišla kritická pasáž. Nejprve byl vyloučen Forman, poté i Piskáček. Bránící trojice přežila půlminutu ve dvojnásobné početní nevýhodě, ale Forman znovu fauloval hned po návratu z trestné lavice a přesilovka Komety pět na tři pokračovala. Brňané se nakonec prosadili vteřinu po návratu Piskáčka na led, tedy formálně již v klasické přesilovce. Marcel Haščák šikovně tečoval střelu Vincoura mimo Pöpperleho dosah.

V polovině první třetiny přišla první početní výhoda pro Spartu, kterou dokázala přesilovková formace brzy zužitkovat. Hlinka našel na pravém kruhu zcela nepokrytého Petra Vránu, pro kterého už nebyl problém uklidit kotouč střelou z první do odkryté části branky, kam se Čiliak nestihl přesunout. Na druhé straně zkoušeli kontrovat aktivní Haščák a ve vlastním oslabení i Dočekal, ale sparťané přečkali tyto šance i další oslabení těsně před pauzou.

V úvodu druhé dvacetiminutovky hrála Kometa přesilovku a dokázala snížit na 2:3. Obránce Jakub Krejčík dostal kotouč na vrchol pravého kruhu, odkud vyslal pumelici, která se zastavila až v síti. A bylo ještě hůř, Hlinka totiž ve velké šanci nedovoleně zastavil Nečase a rozhodčí zkřížil ruce nad hlavou. Trestné střílení ale teprve osmnáctiletý útočník naštěstí pro Spartu neproměnil, jeho klička do backhandu skončila vedle branky.

Následně si sparťané vynutili faul, ale o přesilovku přišli už po sedmi sekundách a dál se hrálo ve čtyřech na obou stranách. To další početní výhoda už trvala plné dvě minuty a největší šanci si v ní vytvořila sehraná dvojka Pech – Kumstát. Po klidnější pasáži se z nenápadné akce prosadila Kometa a srovnala skóre. Kvapil našel mezi kruhy Jana Hrušku, jehož pokus prošel na Pöpperleho lapačkou. O chvíli později pálil z první z mezikruží Vojtěch Němec a Sparta měla velké štěstí, že trefil sparťanského gólmana.

První větší šanci třetího dějství měli sparťané, konkrétně Gernát s Kumstátem. Kotouč poskakoval před brankovištěm Komety, nikdo ho ale za Čiliaka nedokázal dorazit. U Pöpperleho zahrozili ve vlastním oslabení v úniku dvou na jednoho Zohorna s Malletem, zámořská akvizice Brna ale netrefila skákavou nahrávku. Další velkou šanci nedal brněnský Zaťovič. V samém závěru ještě měli příležitost rozhodnou Mikuš a z dorážky Buchtele, ale neuspěli. Jinak byla třetí třetina z obou stran na vyložené příležitosti chudá, pomálu bylo i samotných střel na branku. Na ty tuto část hry vyhrála Sparta v poměru pouze 5:2.

Podruhé v sérii se tak prodlužovalo a nastavený čas opět netrval dlouho. Už po 44 sekundách totiž poslal Kometu do vedení 3:0 ve čtvrtfinálové sérii Marcel Haščák střelou zblízka pod břevno.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Úvod utkání patřil Spartě. Nebylo to tím, že bychom byli laxní. Hráči strašně moc chtěli, v takovém kotli to jinak nejde. Svazovala nás nervozita, inkasované góly nám samozřejmě nepřidaly. Pomohla nám první branka. I když šla Sparta do kabin s vedením 3:1, tak jsme se z nervozity dostali. Myslím si, že jsme ve druhé třetině byli lepší, a srovnali jsme skóre. Měli jsme i výhodu trestného střílení. Vrátili jsme se, stejně jako v předcházejících zápasech, zpět do hry. Třetí třetina byla opatrnější z obou stran. Hrálo se hodně jednoduše. V prodloužení jsme chtěli být trpěliví a počkat si na šanci. Ta se naskytla hned v první minutě. Takže jsme pošetřili ještě nějaké síly."

Jiří Kalous (HC Sparta Praha): "Nehodnotí se mi zápas dobře. Ztratili jsme třetí utkání v řadě stejným způsobem. To znamená v závěru utkání nebo v prodloužení. Situace už je vážná, zítra už nemáme kam uhnout. Buď utkání zvládneme a sérii vrátíme ještě do Prahy, nebo nám končí sezona. Uděláme všechno pro to, abychom v Praze pokračovali. Prioritním úkolem nyní pro mě i realizační tým bude nastavit psychiku hráčů, kteří jsou skleslí z vývoje série. Musíme zvednout hlavy a pokusit se o velký zázrak."