27. 11. 2016 | Jakub Borovský

KVA - SPA 3:4sn - Sparta veze z Varů dva body

25., neděle 27. 11. 2016
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Honzík – Harant, Dujsík, Rohan, Sičák, Tomáš Dvořák, Rýgl – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec, Skuhravý, Mullane – Kindl, Stloukal, Gorčík – Harkabus, Gríger, Flek – Davídek. Trenér: Jan Tlačil.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Kalina, Švrček, Nedomlel, Gernát, Barinka – Hlinka, Vrána, Klimek - Kudrna, Cingel, Uher - Kumstát, Pech, Forman - O. Procházka, Černoch, Safin - M. Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 32. Gorčík (Skuhravý, Dujsík), 50. Tuominen (T. Rachůnek, Mikulík), 54. Mikulík (Dujsík, Flek) – 3. Černoch (O. Procházka), 19. Pech (Piskáček, Hlinka), 54. Kumstát (Pech, Forman), rozhodující nájezd Pech. Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:9, navíc Skuhravý (KVA) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 842. Střely na branku: 34:17. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči: Václav Skuhravý - Lukáš Pech.
Tři vítězství v řadě měli za sebou sparťané před nedělním zápasem v Karlových Varech a vstup do utkání svěřencům Jiřího Kalouse vyšel skvěle. Už ve 3. minutě otevřel skóre Černoch. Ještě veseleji bylo po brance Pecha v závěru první třetiny. Energie ale dokázala srovnat a v 54. minutě se dokonce Karlovarští dostali do vedení. Po dvaatřiceti vteřinách ale srovnal Kumstát a utkání poslal do prodloužení. V něm se ani jeden tým neprosadil a bod navíc pro svůj tým zařídil proměněným nájezdem Pech.

Sparťané předvedli skvělý vstup do utkání, když už ve třetí minutě otevřel skóre po parádní přihrávce od Ondřeje Procházky centr čtvrté formace Jiří Černoch, proti jehož tvrdé bombě neměl Honzík šanci. Inkasovaný gól ale karlovarské hokejisty neutlumil, naopak je namotivoval. Blízko vyrovnání byl Kindl, který ale mířil těsně vedle. A o chvíli později zazářil v brankovišti Pöpperle, který betonem zastavil jistý gól Harkabuse. V osmé minutě rozhodčí poprvé vyloučili, když Gernát podrazil Tuominena. Oslabení ale zvládli sparťané bravurně a domácí hráče nepustili do jediné šance.

Také Pražané si zahráli početní převahu, když Skuhravý dostal trest za vysokou hůl. Svěřenci Jiřího Kalouse sice zvládli přesilovku lépe než domácí, ani oni ji ale nevyužili. Sedm minut před koncem třetiny si hned několik šancí vytvořila první formace v čele s Vránou, kterého dělilo jen pár decimetrů od zvýšení náskoku. Naopak vyrovnat mohl opět Kindl, kterého jen za cenu faulu zastavil Barinka a musel na trestnou lavici. Ani tentokrát ale sparťané neinkasovali. Necelé dvě minuty před koncem uzamkli při signalizované výhodě Karlovarské v jejich pásmu, kde se přesnou střelou prosadil nejproduktivnější sparťan Lukáš Pech.

Druhou část začali lépe energetici, kteří si vypracovali hned několik příležitostí ke snížení, Pöpperle ale všechny střelecké pokusy bez potíží zlikvidoval. Aktivní přístup se domácím přesto vyplatil, když po druhém vyloučení Barinky hráli další přesilovou hru, kterou sice nevyužili, ihned po jejím skončení ale hráli v početní převaze znovu, když rozhodčí poslal na trestnou lavici Piskáčka. Sparta sice zvládla i čtvrté oslabení, ale vylučovalo se dál, když fauloval Švrček. A tentokrát se Vary radovaly. Ve 32. minutě tečoval Skuhravého nahození Sebastián Gorčík a snížil na 1:2, což potvrdil následně i videorozhodčí.

Sparťané dostali příležitost vzít si náskok zpět po vyloučení Haranta. I přes několik šancí se ale skóre nezměnilo. Že druhá třetina byla hlavně o vylučování, potvrdili rozhodčí dvě minuty před koncem, když na trestnou lavici poslali Pecha. Vyrovnat mohl těsně před sirénou Mikulík, ale jeho teč mířila vedle. Sparta tedy držela vedení i po druhé třetině, i když už jen o jeden gól.

Třetí dvacetiminutovka začala z obou stran opatrně, což ukončilo vyloučení Harkabuse. V největší šanci se ale paradoxně objevil Tuominen, který jel sám na Pöpperleho, branku ale minul. Následně se Pražané museli bránit v oslabení, které nakonec neubránili. I když se sparťané snažili ze všech sil, Henri Tuominen procpal puk za Pöpperleho záda a srovnal na 2:2. Do vedení mohl Energii poslat v obrovské šanci Mikulík, který minul. O chvíli později se ale Vary přesto radovaly. A byl to právě Milan Mikulík, který se rychle zorientoval před sparťanskou brankou a zařídil svému týmu v 54. minutě jednobrankové vedení.

Když už to se sparťany vypadalo špatně, udeřil Petr Kumstát, který dorazil Pechovu střelu a srovnal po 32 vteřinách na 3:3. Dvě a půl minuty před koncem dostali velkou příležitost domácí hokejisté, kteří si zahráli početní převahu po vyloučení Formana. Oslabení sparťané přežili, naopak do obrovské šance se dostal Forman, který se zrovna vrátil z trestné lavice a ujížděl sám na Honzíka. Při zakončení byl faulován a rozhodčí nařídili 17 sekund před koncem trestné střílení, které ale karlovarský gólman vychytal a utkání bylo po 60 minutách nerozhodně 3:3.

Prodloužení, které se od této sezony hraje tři na tři, se hrálo ve svižném tempu a hra se přelévala ze strany na stranu. Obrovskou šanci si vypracoval Skuhravý, jehož samostatný únik ale zastavil Pöpperle betonem. Čtyřicet devět vteřin do konce si domácí vzali domácí oddechový čas, který jim ale nepomohl a diváci v KV Areně se dočkali samostatných nájezdů. Sparťanský brankář vychytal všechny pokusy karlovarských hráčů, naopak hned v první sérii se prosadil Lukáš Pech a zařídil Spartě dva body.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Nezačali jsem dobře. V první třetině to byl z naší strany takový matný výkon, něco takového jako jsme předvedli v Plzni. Měli jsme malý pohyb, nedali jsme si puk a soupeř se dostal do vedení. Ceníme si toho, že nám podařilo ze stavu 0:2 pro soupeře otočit na 3:2. Je škoda, že jsme hned ze standardní situace po prohraném buly v našem pásmu dostali vyrovnávací branku. Závěr byl trošku hektický, tam se naštěstí Davidovi Honzíkovi podařilo zlikvidovat nařízené trestné střílení. Samostatné nájezdy nám dlouhodobě nejdou a nejsme schopni získat ten extra bod navíc, který asi zaslouženě má Sparta."

Zdeněk Moták (Sparta Praha): "Z naší strany to nebyl úplně optimální výkon. Rychle jsme vedli, v první třetině to ještě bylo z naší strany jakžtakž. Ve druhé třetině jsme se připravili o šance, když jsme byli čtyřikrát vyloučeni. Hrát osm minut ve třetině oslabení, tak to je strašně moc. Proti nadšeně bojujícím domácím se nám ve třetí třetině nepodařilo zachytit jejich tlak a góly jsme si prakticky dali sami. Z naší strany to bylo špatné a zaplaťpánbůh, že jsme srovnali. Troufnu si říci, že asi jsme o ten nájezdový gól byli lepší, ač to samozřejmě byl vyrovnaný zápas."