14., neděle 21. 10. 2012
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Mensator - Gründling, D. Kohn, J. Látal, Kloz, Gřegořek, MacDonald, D. Nosek, Gulaši - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, J. Doležal - Koblasa, Vachovec, J. Heřman. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.
Sparta: Neuvirth - Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí, Mojžíš - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tenkrát, J. Hlinka, T. Rachůnek - Hovorka, Foster, Vantuch - Bahenský, Přibyl, Forman - Jánský. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.
Branky a nahrávky: 12. Pech (Kumstát), 26. Kumstát (D. Nosek), 29. Pech (Gřegořek), 44. Kumstát (Pech, Zaťovič), 59. Gřegořek (Pech, Kumstát) - 15. Přibyl (Bahenský), 32. T. Rachůnek (Gawryletz, Sičák), 41. Broš, 46. Philipp (Forman, Přibyl). Rozhodčí: Lacina, Svoboda - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 2:5. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3045. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4.
K a r l o v y V a r y - Pouhá minuta a pět sekund dělila sparťany na karlovarském ledě od bodového zisku. Poté, co Holešovičtí dokázali stáhnout dvoubrankový náskok Energie a odpovědět i na druhou Kumstátovu trefu, pohřbil jejich naděje těsně před koncem vítěznou brankou Gřegořek.

Hráči obou týmů vstoupili od utkání útočně naladěni, a tak se diváci nenudili. Hra byla vyrovnaná, a útoky se střídaly před oběma brankami. První vážnější situace přišla v 6. minutě, kdy hosté poslali puk do brankoviště, a snažili se dorážet. Mensator ale puk za svá záda nepustil. Energetici poté jeli ve dvou na jednoho beka, MacDonaldovi ale střela nesedla.

Tempo se postupně trochu zklidnilo, takže se chvíli žádně větší šance nerodily. První branka zápasu padla ve 12. minutě, kdy se dorážkou prosadil Lukáš Pech. Vedení ale domácím dlouho nevydrželo, o chvíli později si zpoza branky vybruslil Daniel Přibyl, a srovnal na 1:1. Vývoj zápasu mohl otočit Broš, který se dostal ke kotouči po zaváhání obrany, karlovarský gólman ale jeho střelu chytil.

Další ránu na něj vyslal Rachůnek, ale i s tou si Mensator dokázal poradit. Sparta měla v úvodu druhé části mírně navrch, zkoušel to také Krstev, jeho pokus však skončil na betonu gólmana. Ve 25. minutě byl vyloučen Sičák, a Energie trestala. Nosek vypálil od modré, a puk dorazil do sítě Petr Kumstát. Do dobré šance se vzápětí řítil Bahenský, na poslední chvíli mu jí ale uzmul Látal.

V polovině zápasu přišla další početní výhoda Energie, a Neuvirth znovu kapituloval. Svůj druhý gól si po krásné střele z pravého kruhu připsal Lukáš Pech. Pražskému týmu se ale podařilo rychle odpovědět. Taktéž v přesilovce snížil povedenou tečí Tomáš Rachůnek. Sparta poté převzala otěže hry, a byla aktivnější. Vyrovnávací branka ale nepřišla, a hosté mohli naopak inkasovat. Další oslabení ale nakonec přežili ve zdraví. V posledních vteřinách druhé třetiny jel sám na Mensatora Ton, branku ale přestřelil.

Sotva ale začala třetí část, bylo vyrovnáno. Po 22 sekundách hry si od mantinelu před branku najel Michal Broš, a přesnou střelou rozvlnil síť domácí svatyně. V čase 43:49 už ale opět vedla Energie, když se po Pechově přihrávce prosadil střelou z první Petr Kumstát. Tím ale přestřelka neskončila. O dvě minuty později energetici nepohlídali Radka Philippa, který vyrovnal na 4:4.

Sparta hrála aktivněji, a ve 48. minutě měla navíc k dispozici početní výhodu. Karlovarští hráči ale další komplikace nepřipustili. V druhé polovině třetiny začali mít navrch, a dokázali si vytvořit slušný tlak, Neuvirtha ale dlouho překonat nedokázali. Byli však lepším týmem, a tak se nakonec dočkali. V čase 58:55 našel Pech volného Petra Gřegořka, který střelou z první rozhodl o osudu utkání. Nic na něm nezměnila ani závěrečná powerplay hostů.

Martin Pešout (Karlovy Vary): Vycházeli jsme z toho, že soupeř týden odpočíval a nás si určitě v zápase s Kladnem přečetl. Přesto jsme nechtěli nic měnit a chtěli jsme doma opět hrát nátlakový hokej. Jsem strašně rád, že to hráči uhráli. Myslím, že to byl výborný zápas i ze strany Sparty. Cením si i toho, že i když Sparta čtyřikrát vyrovnala, tak jsme nesložili zbraně a pořád jsme chtěli zápas rozhodnout v řádné hrací době. Jsme strašně rádi, že jsme potvrdili utkání s Kladnem a opět v hale propukl festival emocí.

Václav Sýkora (Sparta Praha): My jsme se na utkání připravovali i tím, že jsme v televizi viděli zápas Karlových Varů s Kladnem. Věděli jsme, že domácí budou na nás chtít vytvořit velký tlak. Myslím si, že začátek zápasu tomu odpovídal. My jsme tak úplně nesplnili, co jsme chtěli hrát. V celém zápase jsme byli málo důrazní a v osobních soubojích jsme v obranném pásmu poztráceli hodně puků, z čehož domácí těžili. Přesilovky domácích nakonec rozhodly. Nemohu hráčům upřít, že by nebojovali, ale maličkosti, jako jsou osobní souboje, zápasy vyhrávají.