LIB - SPA 9:2 - Junioři z Liberce body nepřivezli

2., sobota 3. 9. 2016
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Žajdlík – Bednář, Turek, Klinger (C), Kunst, Korecký, Husa – Pokorný, Janele, Průžek, Rubeš, Beran, Wiencek, Švík, Nezbeda, Jursa, Burda, Chlum, Kadlec.
Sparta: Chour (41. Wolf) – Jandus M., Janda, Eliáš, Mrkvička, Jeřábek, Duben (C), Sedliský – Jandus T., Svoboda, Seniov, Kadlec, Maršoun, Safin, Kulda, Chlouba, Krátký, Dubský, Wojnar.
Branky a nahrávky: 5. Wiencek, 33. Wiencek (Nezbeda, Beran), 35. Chlum (Rubeš), 38. Nezbeda (Wiencek, Korecký), 38. Burda (Klinger, Průžek), 42. Husa (Janele), 44. Chlum (Rubeš), 58. Burda (Janele), 60. Wiencek (Klinger, Nezbeda) - 12. Svoboda (M. Jandus, Eliáš), 26. Kulda (Krátký, Chlouba). Rozhodčí: Wagner - Bosák, Podrazil. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 144. Střely na branku: 50:23. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 9:2.
Ve druhém kole zajížděla Sparta k libereckým Bílým Tygrům a nutno podotknout, že se jí tento zápas moc nevyvedl. I přesto, že v první třetině inkasovala z hole Wienceka a dokázala dvěma góly otočit průběh utkání zásluhou Svobody a Kuldy, tak to z její strany bylo vše. Poté stříleli branky jen domácí, kteří ve druhé třetině nasázeli svému soupeři během necelých osmi minut čtyři branky. V závěrečném dějství přidali Tygři ještě další čtyři trefy a duel s přehledem ovládli poměrem 9:2.

Od začátku zápasu se hrálo ve vysokém tempu, obě mužstva navíc zvolila útočnou taktiku, takže se příchozí diváci rozhodně nenudili. Už ve třetí minutě se nechal vyloučit liberecký Klinger, ale jeho spoluhráči oslabení zvládli a těsně po jeho skončení také poprvé udeřili. Gól vstřelil Petr Wiencek, který narušil sparťanskou rozehrávku a střelou pod víko překonal brankáře Choura – 1:0.

I nadále se hrálo velmi ofenzivní utkání a hra se přelévala ze strany na stranu. V osmé minutě mohl srovnat Krátký, jenže trefil pouze tyč Žajdlíkovy branky. Jen o několik okamžiků později zvonila branková konstrukce i na druhé straně, když ji od modré zasáhl Klinger. Poté liberecký brankář vychytal přečíslení dva na jednoho. Pražané nakonec vyrovnali v přesilovce. Martin Svoboda dostal přihrávku na modrou čáru a propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:1. Do konce úvodní periody už se nic významného nestalo, a tak se do kabin šlo s jednou vstřelenou brankou na obou stranách.

Ve druhém dějství se pokračovalo v duchu toho předchozího. Vedení nakonec pro sebe uzmuli hráči s „S“ na dresech. Chlouba získal kotouč na útočné modré a předložil ho Krátkému, který stříleným pasem našel přesně Vojtěcha Kuldu, jenž tečoval puk do brány. Žajdlík se sice natahoval, seč mohl, ale gólu zabránit nedokázal – 1:2. V této chvíli měli hosté mírně navrch a Tygři se jen těžko dostávali do šancí. To ale ještě nikdo nevěděl, co se ve Svijanské aréně odehraje.

Ve 33. minutě se dostali Severočeši pod tlak a osvobodili se jen za cenu zakázaného uvolnění. Trenér Valdemar Jiruš se rozhodl vyžádat si oddechový čas, aby svým svěřencům dopřál chvíli odpočinku. A poté začala vydařená liberecká pětiminutovka. Všechno to začal opět Petr Wiencek. Tomáš Nezbeda ho krásnou přihrávkou poslal do samostatného úniku a útočník s číslem 23 střelou nad beton srovnal na 2:2. Několik vteřin na to už šel Liberec do vedení. Filip Rubeš vybojoval v rohu puk, který poslal přesně na hůl Filipa Chluma, jenž svým pokusem z předbrankového prostoru nedal Chourovi sebemenší šanci – 3:2.

To ale Tygrům nestačilo! Petr Wiencek nabral v obranné třetině rychlost a zajel až za bránu hostů. Odtud přihrál Tomáši Nezbedovi, který, překonal gólmana Sparty – 4:2. Nevydařený závěr druhé části završil svou přesnou ranou pod víko Václav Burda a sparťané rázem prohrávali na severu Čech 2:5.

V závěrečné periodě se chtěla Sparta ještě aspoň pokusit o zvrat v utkání, ale její plány přerušil hned po čtyřech minutách Jakub Husa, jelikož v přesilovce dostal na modré čáře od Pražanů dostatek prostoru a času k tomu, aby přesně zamířil do horního rohu – 6:2. To už bylo na brankáře Choura moc, takže přenechal místo svému náhradníkovi Adamu Wolfovi. Jenže ten držel čisté konto jen 120 vteřin. Svým druhým střeleckým zásahem ho totiž přivítal Filip Chlum, když se nejlépe zorientoval ve skrumáži před bránou pražského celku a zvýšil už na 7:2.

Utkání se následně spíše dohrávalo. Sparta soustředila pozornost už jen na obranu, přesto to stále nebylo všechno. Hráči z města pod Ještědem ještě neměli dost. Albert Janele vyhrál vhazování a hned přihrál Václavu Burdovi, který si sjel před bránu. Na první pokus ještě Wolfa nepřekonal, ale napodruhé už to vyšlo - 8:2. Sedm sekund před závěrečnou sirénou završil Petr Wiencek hattrick. Kapitán Michael Klinger vystřelil od modré a domácí hrdina utkání jeho projektil tečoval do sítě – 9:2. Na ledě dokonce přistálo několik čepic.

Valdemar Jiruš (Bílí Tygři Liberec): "Musím říct, že jsme po porážce v Mladé Boleslavi museli tým trochu zdupat, protože jsme tam nepředvedli to, na co máme. Promluvili jsme ke klukům a myslíme si, že si to vzali k srdci. Od začátku utkání jsme byli lepším týmem, poté jsme si vybrali trochu slabší chvilku ve druhé třetině, kdy nás soupeř dostal malinko pod tlak, ale od té doby, co jsme si vzali time out, jsme začali bruslit. Tím jsme donutili Spartu k chybám, čímž nám nabídla šance, které jsme využili. Když to zhodnotím, tak jsme strašně rádi za to, že jsme poprvé vyhráli a ještě k tomu doma. Máme tři body a za dnešek pochválíme celý tým."

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): "Nemám k tomu co říct. Byla to hrůza. Dnes jsme udělali ostudu celému klubu."