LIT - SPA 3:1 - Série vítězství přerušena

32., středa 30. 12. 2015
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Janus – Kubát, Chaloupka, Pavelka, Pavlík, Frolo, Gula, Sklenička – Lukeš (A), Duda, Hořava, Trávníček (C), Hanzl, Martynek, Piroš (A), Gerhát, Vantuch, Doležal, Válek, Jurčík. Trenér: Radim Rulík.
Sparta: Pöpperle – Polášek, Eminger, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas – Forman, Přibyl, Buchtele (A) – Sabolic, Klimek, Hamilton – Kumstát (A), Pech, Procházka – Kudrna, Dragoun, Netík (C). Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 13. Hanzl (Gula, Martynek), 51. Kubát, 59. Martynek (Pavelka) – 10. Čajkovský (Pech, Sabolič). Rozhodčí: Hribik, Hrubý – Ondráček, Komárek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5765. Střely na branku: 36:23. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Nejlepší hráči zápasu: Kubát - Pöpperle.
Sparta zakončila kalendářní rok porážkou na ledě Litvínova, kde po třech výhrách v řadě padla 1:3. Na severu Čech tak potvrdila svou špatnou bilanci, jelikož tam prohrála už popáté v řadě a na obhájce titulu nestačila už v sedmém vzájemném zápase z osmi posledních. Tentokrát sice na ledě soupeře vedla po trefě Čajkovského, ale domácí rychle odpověděli a o jejich výhře rozhodl v poslední desetiminutovce Karel Kubát.

Začátek utkání byl na Zimním stadionu Ivana Hlinky velmi divoký. Už ve druhé minutě orazítkoval tyč domácí svatyně Pech a následně nabídl domácím šanci Pöpperle, jehož špatnou rozehrávku nedokázal potrestat Jurčík. Následně se však hra uklidnila a brankáři likvidovali snadno řešitelné pokusy. Po necelých deseti minutách už ale bylo veseleji na sparťanské střídačce.

Vybojovaný kotouč v rohu kluziště skončil u Michala Čajkovského, který prokličkoval mezi obránci a střelou tahem překonal Januse v brance Vervy. Ta ovšem odpověděla při nejbližší příležitosti. Ve třinácté minutě pálil při přesilové hře od modré Gula a odražený puk poslal do sítě nehlídaný Robin Hanzl.

Severočeši výrazně ožili a o necelé dvě minuty později orazítkovali spojnici hostující klece. Jejich šanci ještě kontroloval videorozhodčí, ale stav se nakonec neměnil. Do konce třetiny už se žádná výrazná šance neurodila a do šaten se šlo za nerozhodného stavu.

Ten se nezměnil ani v prostředním dějství, přestože na skórování šance byly. Ve druhé třetině byli aktivnějším týmem domácí, kteří svého soupeře tlačili zejména při přesilových hrách, ale obětavá obrana Sparty s Tomášem Pöpperlem v zádech odolávala. Odměnou jí byla šance Jana Buchteleho.

Člen elitní útočné formace si po čtyřiatřiceti minutách hry vytvořil individuální šanci, kterou zakončil střelou do brankové konstrukce. Ta v Litvínově zacinkala několikrát a na obou stranách. Brankář Sparty měl štěstí také v závěru druhé třetiny, když mohl zakončit do poloprázdné branky domácí Doležal, ale ve velké šanci selhal.

O vítězi tak měla rozhodnout třetí třetina, případně mělo vítěze přinést nastavení. Na hře obou celků se to celkem projevovalo a necelých šest tisíc diváků sledovalo tuhý boj. Během něho si oba týmy vytvořily několik střeleckých pokusů, mezi kterými byste však nenašli ten s gólovými parametry.

To ovšem neplatilo ani o gólové akci Karla Kubáta z 51. minuty. Obránce Vervy se vydal s pukem po pravé straně kluziště a od mantinelu backhandem spíše nahazoval na Pöpperleho branku. K jeho štěstí však propadl kotouč až do branky a tato trefa byla nakonec vítěznou.

Svěřenci Josefa Jandače se následně snažili rychle vyrovnat, ale s velmi urputnou defenzivou Litvínova měli velké problémy. V závěru utkání tak sáhli ke hře bez brankáře, ale už po pětatřiceti vteřinách hry trefil prázdnou klec Rostislav Martynek. Svým šestým gólem sezony rozhodl o výhře Vervy 3:1 a sparťané tak zakončili kalendářní rok porážkou. Napravit ji mohou už třetího ledna v domácím utkání s lídrem z Liberce.

Jiří Šlégr (HC VERVA Litvínov): "Zápas musel být pro diváka atraktivní. Bylo to nahoru dolů. Všechny tři třetiny se pořád něco dělo. Dlouhodobě pracujeme na tom, abychom vycházeli ze zodpovědné obrany a nepouštěli soupeře k vážnějším šancím. Na začátku nám sice ujeli sami, což nebylo ideální. Věřili jsme, že když budeme trpěliví a hrát z obrany, tak šance přijdou a dáme góly. Jsme rádi, že jsme dali (vítězný) gól se štěstím, už jsme na takový i čekali. Před plným barákem vyhrát proti Spartě vždycky potěší."

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Pro oko diváka to byl dobrý zápas. Hra měla spád, hokej byl bruslivý a plný soubojů. Naše hra postrádala dravost a osobní souboje, které jsme nedělali před naší bránou. Ale ani v útočném pásmu jsme si moc příležitostí nevypracovali. Domácí nás překonali i počtu střel a zaslouženě vyhráli."