MBL - SPA 4:5 - Junioři přetlačili Boleslav!

II/2, sobota 3. 2. 2018
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Špirek – Linhart, Uřidil, Chujac, Jirásek, Hrdinka, Nepokoj, Mlčoch – Foerster, Kerda, Hrachovec, Dvořák, Straka, Tóth, Najman, Krejčík, Křížek, Jindra, Pawliczek, Maršoun. Trenér: Jan Křivohlávek.
Sparta: Wolf – Sedliský, Eliáš, Hanuš – Jandus, Schwamberger, Rousek, Bílek, Komárek, O. Procházka, Pejchal, Chlouba, T. Pšenička, Dubský, Wojnar. Trenér: Pavel Geffert.
Branky a nahrávky: 1. Maršoun (Najman, Straka), 9. Krejčík (Pawliczek, Dvořák), 24. Maršoun (Mlčoch, Chujac), 36. Dvořák (Chujac, Krejčík) - 8. Rousek (Schwamberger, Janda), 9. Komárek (Dubský, Chlouba), 35. O. Procházka (Janda), 39. Eliáš (Sedliský), 44. Komárek (Rousek, Janda). Rozhodčí: Úlehla - Blümel, Kis. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 98. Střely na branku: 45:42. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5.
Druhé kolo nadstavbové části DHL Extraligy juniorů jeli sparťané odehrát do nedaleké Mladé Boleslavi. Ve městě automobilů rozhodovala týmovost, díky níž Pražané dobyli led Středočechů. Před třetí třetinou byl stav nerozhodný a v úvodních minutách závěrečné periody přisoudil Spartě tři body útočník Vojtěch Komárek, který si v utkání připsal dva přesné zásahy.

Do začátku utkání vlétli domácí borci jako uragán a brankář Wolf musel ze své sítě lovit puk už po dvaceti odehraných vteřinách. Bývalý sparťan Petr Maršoun dostal přihrávku do mezikruží, odkud vyslal prudkou ránu, která prosvištěla mezi betony sparťanského brankáře. Hosty však inkasovaná branka spíše nabudila. Jandus od mantinelu našel na levém kruhu postaveného Sedliského, jehož pokus Špirek bez problémů zkrotil. Následně se do útočného pásma vydal hostující Schwamberger ve spolupráci s Wojnarem, ale souhra dvou sparťanských útočníků ztroskotala na mrštné lapačce domácího brankáře. Hostující hráči zanedlouho opět zahrozili akcí Pšeničky, jenž byl už mimo střelecký úhel, a zakončení tak scházelo patřičná razance.

Další průběh třetiny neměl jasného favorita, více vyložených šancí si ale přeci jen vypracovali Pražané. Rousek v situaci dva na jednoho našel na druhé straně Schwambergera, střela druhého jmenovaného skončila pouze na hrudi Špireka. V 8. minutě se už hostující Sparta radovala. Aktivní Schwamberger udržel puk za brankou, předložil ho volnému Lukáši Rouskovi a sparťanský forvard umístil svoji střelu nad beton Špireka. Neuběhla ani další minuta a hosté se rázem ujali vedení! Vojtěch Komárek byl u pravé tyčky Špirekovy svatyně natolik agilní, že ho dokázal procpat až do sítě. Sparťané si ale vedení neužili moc dlouhou dobu. Pawliczek nahrál na úplně osamoceného Matěje Krejčíka, jenž se svou bombou z první z levého kruhu nemýlil. Boleslav jako by ožila a dělala sparťanům v jejich pásmu menší potíže. Kerda společně s Krejčíkem ujel do přečíslení dva proti jednomu, přihrávku však výborně zablokoval vracející se Pejchal. Na konci prvního dějství si udělal útočný výlet Hrdinka, který se prohnal skrz středem kluziště a v dobré rychlosti trefil jen náruč pozorného Wolfa.

Do druhé třetiny oba týmy vstoupily s velkým elánem a brankáři se měli co ohánět. Atraktivní pasáž hry načal průjezd po pravé straně Dubského, proti němuž však zakročil svým zákrokem jistý Špirek. Za domácí kontroval svou kličkou na středu hřiště Křížek, ale Wolf opět předvedl svoje kvality. Vzápětí přišlo pár zmatků ve středním pásmu a v hlavní roli figuroval útočník Jandus. Ten nejprve dobře odhadl situaci a zachytil boleslavskou rozehrávku, poté mu však sjel puk z čepele a domácí byli v dobré šanci na skórování. Pawliczek nahrál na Dvořáka a ten ještě na najetého Krejčíka. Ani v tomto případě neskočila akce gólem, nýbrž sparťanský brankář dobře zareagoval a zasáhl bezchybně.

Ve 24. minutě byli diváci v hale svědky již třetího domácího zásahu. Hanuš udělal špatný pohyb dozadu, ztratil puk, čímž poslal do úniku Petra Maršouna. Domácí útočník najížděl na Wolfa z levé strany a přesnou střelou nad vyrážečku rozjásal boleslavskou střídačku. Lvi následně mohli odskočit do dvoubrankového vedení při brejku čtyři na dva, nicméně Wolf případnému gólu včas zamezil. Pražané měli možnost srovnat v přesilové hře, ve které byl hodně vidět obránce Janda. Obránce se čtyřkou na zádech v prvním případě poslal puk na vyrážečku Špireka a napodruhé mu do střely skočil bránící protihráč.

Vzápětí zahrozil domácí Uřidil, jeho prudkou ránu z pravého kruhu vytáhl Wolf svým ramenem! Podobně dopadl také Krejčík, který zcela nehlídán před sparťanskou brankou trefil jen přesouvajícího se Wolfa. Hostující hráči šli vyrovnání naproti, a to se jim podařilo. Janda nastřelil puk do brankoviště, kde se v nepřehledné situaci nejlépe zorientoval Ondřej Procházka a dostrkal puk za ležícího Špireka. A pro hostující hráče mohlo být za pár okamžiků o něco hůře! Schwamberger našel hůl Dubského, který ještě celou situaci vyšperkoval přihrávkou na Komárka, ale proti sparťanské souhře byl brankář Špirek. Do začátku druhé přestávky byly ale k vidění ještě dva góly. Nejprve vrátil zpět vedení domácímu celku před brankou úspěšně tečující Jan Dvořák a minutu před druhou sirénou se krásným blafákem prezentovala hokejka Filipa Eliáše. Sparťanský obránce si najel do dobré pozice a sám před gólmanem Špirekem si poradil bravurně.

Úvod třetího dějství byl z obou stran velice opatrný a obrany se snažily dost znepříjemňovat přechod svých útočníků. Ledy prolomil až Rousek, který zadovkou vybídl ke skórování Vojtěcha Komárka, jenž měl i trochu dávky štěstí, ale puk si našel cestu a skončil za zády brankáře Špireka. Na opačné straně si na přihrávku svého spoluhráče výborně najel obránce Hrdinka, ve velké rychlosti však prudkou nabídku nezpracoval. Vzápětí šel na trestnou lavici Eliáš, při jehož trestu mohl skórovat Tóth. Domácímu hráči se povedlo tečovat v mezikruží, směr dráhy letu mířil jen těsně vedle levé tyčky Wolfovy branky! V momentě, kdy vyloučený Eliáš naskočil zpět do hry, se do gólové tutovky dostal Pšenička. Sparťanský forvard si na levém kruhu připravil puk pro střelu a svou ranou orazítkoval pravou tyčku domácí pokladnice!

Obránce Sparty Eliáš byl o něco málo okamžiků později znovu v akci, když sám před Špirekem poslal puk pouze do jeho betonů. Pražané se ve zbytku třetí dvacetiminutové porce soustředili spíše na defenzivu, ale komplikace jim mohlo být další oslabení. Při němž však mladoboleslavská pětice nikterak vážněji nezahrozila, naopak rušno bylo na druhé straně. Po skončení oslabení našlápl z vlastního obranného pásma Wojnar, který chtěl využít špatného střídaní domácích, Špirek však výtečně zasáhl. V závěrečné hře bez brankáře se Zelenobílí usadili v pásmu, avšak do větších příležitostí je sparťané nepustili. V posledních třiceti sekundách vjel do útočného pásma Wojnar, střelou od modré čáry zamířil jen nad domácí branku! Pražany to ale nemuselo mrzet, protože vedení si už pohlídali a dokráčeli k vítězství 5:4.

Jan Křivohlávek (BK Mladá Boleslav): "Zápas se mi nehodnotí lehce. Byli jsme blízko, abychom bodovali. Už i v zápase v Pardubicích jsme tomu byli hodně blízko. Vedli jsme tam a zápas měli ve svých rukou, ale vedení jsme ztratili. Utkání se Spartou bylo vyrovnané a myslím si, že minimálně bod jsme si zasloužili. Hokej se hraje na góly a my jsme dali o jeden méně. Sparta je silné a kvalitní mužstvo. Bylo to opravdu o tom gólu, nebo také o tom, na čí stranu se přikloní štěstí. Nakonec to byla Sparta a já ji můžu jen pogratulovat."

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): "Bohužel se nám opět nepovedl začátek utkání. Hned po dvaceti sekundách hry jsme prohrávali 0:1, kdy bohužel kluci nechali mezi kruhy volného hráče. V utkání jsme nebyli až v tak dobré kondici a síle. Byly tam trochu slabší pasáže, ale to se naštěstí na výsledku nepodepsalo. Ve třetí třetině kluci ukázali charakter, chtěli vyhrát a udělali pro to maximum. Celý mančaft šlapal a hráči to urvali hlavně sparťanským srdcem. Zaslouženě jsme vyhráli."