MHK - SPA 4:1 - Sparta nestačila na Mountfield

46., pátek 2. 2. 2018
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: J. Pavelka – Zámorský, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Pláněk, Rosandić – Köhler (A), Džerinš, Cingel – Látal, Koukal (C), Červený (A) – Berger, Dragoun, Šimánek – Vopelka, Kukumberg, Zigo.
Sparta: Laco – Michálek, T. Pavelka, Kalina, Mikuš, Voráček, Ďaloga – Klimek, Pech (A), Forman – Buchtele, Černoch, Řepík – Kudrna, Vrána (C), Jarůšek – Kumstát (A), Reichenberg, Uher – Rousek.
Branky a nahrávky: 9. Červený (Koukal, Graňák), 18. F. Pavlík (Džerinš, Graňák), 40. Džerinš (Cingel, Gregorc), 40. Látal – 11. Buchtele (Řepík). Rozhodčí: Kika, Bulanov – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 902. Střely na branku: 18:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Dominik Graňák – Alexander Reichenberg.
Sparta v pátek zajížděla na led Hradce Králové, na němž jako jeden z pouhých čtyř mužstev dokázala v aktuální sezoně uspět. Poslední vzájemný duel s Mountfieldem ale odstartovali lépe domácí, kteří šli do vedení v deváté minutě. Sparta sice vzápětí využila chyby brankáře a v oslabení vyrovnala, Hradec Králové si však ještě v prvním dějství vzal náskok zpět. Pražský klub pohřbila poslední minuta druhé třetiny, v níž inkasoval dvakrát během čtrnácti sekund, a ve třetí části už nepříznivý stav 1:4 nezvrátil.

Do utkání nastupoval v roli favorita domácí Mountfield, který jakožto druhý celek Tipsport extraligy toužil oplatit Spartě porážku z prvního utkání na svém ledě. Domácí nastoupili značně oslabeni, museli se obejít bez několika opor – Jaroslava Bednáře, Radka Smoleňáka, Reného Vydareného, Oskarse Cibulskise či Patrika Rybára. Také Sparta udělala změny v sestavě, zejména na brankářském postu, kde po dlouhé době vystřídal Fina Aittokallia Ján Laco. Do obrany sparťané zařadili novou posilu Tomáše Voráčka a po několikazápasové odmlce se do sestavy vrátil norský reprezentant Alexander Reichenberg.

Ze začátku utkání byli aktivnějším mužstvem sparťané a hradecký gólman Pavelka měl více práce. První trefa však přišla do branky Sparty, a to už v deváté minutě, kdy nechali hostující obránci na útočné modré čáře volného Koukala. Ten dostal od obránce Graňáka ideální průnikovou přihrávku a řítil se do úniku. Hradecký útočník poté vymyslel pěknou bekhendovou přihrávku do levé strany a Rudolf Červený zakončoval víceméně do odkryté klece. Laco neměl šanci zasáhnout.

Vzápětí šla Sparta po faulu Ďalogy do oslabení, ale právě v této nevýhodné herní situaci dokázala vyrovnat! Hosté ve čtyřech důrazně napadali – Řepík překvapil brankáře Pavelku, který si sjel za bránu pro kotouč, a odzbrojil ho. Ihned poté adresoval přihrávku před prázdnou branku, kde byl připravený jeho spoluhráč Jan Buchtele. Sparta se mohla poté dostat do vedení, ale krátkou přesilovou hru pět na tři nevyužila. To domácí Hradec svou početní převahu dvě minuty před koncem třetiny zužitkoval. Filip Pavlík dostal puk na modrou čáru a propálil vše, co mu stálo v cestě.

Do druhé části vstoupila Sparta velmi vlažně a první střela mířila na Pavelku až po osmi minutách hry. To Hradec Králové nezahálel a zásoboval Laca střeleckými pokusy. Asi největší šanci měl Berger, který se vytočil zpoza branky a nikým neatakován orazítkoval tyč sparťanské klece. Domácí byli v této fázi utkání lepším týmem a Pražané měli jen ojedinělé příležitosti. Mountfield ale trápila koncovka, kvůli níž zůstávalo skóre 2:1, a Sparta tak byla stále na dostřel.

Když už se druhá perioda chýlila za téhož stavu ke konci, podařilo se hradeckým překonat Laca hned dvěma slepenými góly! 41 sekund před vypršením času Sparta pomalu střídala a domácí se dostali do přečíslení. Cingel zatáhl puk do třetiny, zvedl hlavu a poslal puk volnému Andrisu Džerinšovi. Lotyšský forvard z levého kruhu propálil Laca, který nemohl mít po této brance čisté svědomí. Mountfield však po čtrnácti sekundách přidal i druhý gól do šatny. Martin Látal si to od levého mantinelu namířil rovnou před branku hostů a bekhendovým blafákem zvýšil stav na 4:1 pro domácí mužstvo.

Sparťané nastoupili do třetí dvacetiminutovky s cílem smazat tříbrankové manko, ale nadále zůstával aktivnějším týmem domácí Mountfield. Hned zkraje třetiny byl navíc vyloučen hostující Voráček a v přesilové hře se domácí dostali do pěkné šance po teči Pavlíka. Možnost na snížení měl ve 47. minutě Řepík, který se prokličkoval až před Pavelku, ale jeho bekhendový pokus nevyšel. Sparta si na gólmanovi Mountfieldu vylámala zuby i o chvíli později a postupem času začalo být jasné, že náskok domácích je dostatečný.

Hradec Králové utkání kontroloval a své vedení mohl dokonce ještě navýšit. Velkou příležitost nevyužil například Látal, který trefil ranou z pravého kruhu tyč. Velice aktivní obránce Pavlík pak obral na vlastní modré čáře o puk Řepíka, jel do úniku, ale jeho bekhendový blafák Laco dobře vybruslil. Sparta svého soupeře opět výrazně přestřílela, ale znovu to na vítězství nestačilo. Domácí gólman Pavelka chytal výborně a vlastní chybou z 11. minuty se připravil o třetí čisté konto v řadě.

Tomáš Martinec (Hradec Králové): "Připravovali jsme se na těžký zápas, protože Sparta se na poslední chvíli posílila o dobré hráče. Všechny týmy teď hrají o hodně, je závěr základní části. Mužstvo odvedlo skvělou práci, byl to jeden z našich nejlepších výkonů. Hráči měli skvělý pohyb a udrželi se na kotouči. Kombinovali jsme, předváděli parádní akce a dávali jsme i pěkné góly. Klíčová byla poslední minuta druhé třetiny. Dali jsme v ní dva góly, což bylo pro Spartu smrtící. Třetí třetinu jsme si pohlídali a vyhráli zaslouženě."

František Výborný (Sparta): "Bylo vidět, že domácí k tomu přistoupili velice zodpovědně, chtěli zápas zvládnout. Když jsme srovnali na 1:1, vypadalo to, že bychom se mohli chytit. Ale domácí byli velmi aktivní a nám to trochu vadilo. Myslím, že rozhodující byl gól na 3:1, byla to naše chyba, špatně jsme vystřídali. Když jsme na ledě dlouho, musíme ten puk třeba sežrat. Zbytečný byl i gól na 4:1 pár vteřin po třetím. Vrána má puk a nechá se předskočit, takové detaily rozhodují. I když jsme vyhráli na střely, domácí zápas v klidu dohráli."