1. 4. 2018 | Vojtěch Martinek

PLZ - SPA 4:2 - Starší dorost končí čtvrtý

O3M, neděle 1. 4. 2018
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Altrichter – Houdek, Novák, Kovářík, Lokajíček, Šilhán, Šiller – Přikryl, Kolda, Matiášek, Krýner, Princl, Rohla, Hajšman, Procházka, Lang, Hasman, Šeba, Mužík.
Sparta: Škorpík (29. Mičán) – Bureš, Bláha, Tůma, Havlín, Prchal, Vorobjev, Pika, Gajdoš – Najman, Prymula, Pšenička, Kasanda, Dani, Obadal, Rubeš, Flídr, Arnošt, Kropáček, Čech, Vitouch.
Branky a nahrávky: 14. Hasman (Princl, Procházka), 23. Mužík (Matiášek, Přikryl), 29. Šiller (Mužík, Přikryl), 42. Hajšman (Matiášek, Šilhán) – 35. Bláha (Arnošt, Tůma), 59. Dani (Čech, Kropáček). Rozhodčí: Čuňočka, Micka – Bartek, Rožánek. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Střely na branku: 43:43. Diváci: 120. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2.
Prvního dubnového dne se s letošním ročníkem rozloučili také starší dorostenci, kteří na mistrovství republiky v Ostravě bojovali o bronzové medaile proti plzeňským indiánům. Utkání jim bohužel nevyšlo – po těsné porážce se Salcburkem v semifinále nešla štěstěna svěřencům Richarda Žemličky naproti ani tentokrát a druhá nejstarší kategorie sparťanské akademie se po výsledku 2:4 musí spokojit se sice úctyhodným, ale zároveň i hořkým čtvrtým místem. Poslední branky Pražanů v sezóně 2017/18 vstřelili Marek Bláha a Miroslav Dani.

Na první větší šanci utkání Ostravar aréna nečekala dlouho. Takřka okamžitě po úvodním buly se po zaváhání jednoho se sparťanských beků dopředu vypravil Mužík, přičemž s jeho zakončením i následnou dorážkou si nakonec připravený Škorpík poradil.

Pražané měli následně příležitost otevřít skóre v přesilovce po vyloučení Martina Lokajíčka, jenže Indiáni se nakonec zvládli ubránit a stav tak zůstal bezgólový. První branku zápasu nepřinesla ani další početní výhoda Sparty, která jí byla udělena po hákování Jana Matiáška.

Papíroví hosté se neprosadili ani po nebezpečné ráně Kropáčka z třinácté minuty a jako první tak nakonec udeřili Západočeši – v čase 13:43 Škorpík inkasoval po přesném zásahu Josefa Hasmana. Jejich soupeř pak v gól nepřetavil ani třetí přesilovku v závěru třetiny a do přestávky se tak šlo za stavu 1:0.

Dvě minuty po startu prostřední periody šel za nedovolené bránění na trestnou lavici pykat Ondřej Pšenička a Plzeňští na rozdíl od svého protivníka faul potrestali okamžitě. Jen dvanáct sekund po zahájení přesilovky skóroval reprezentant Radek Mužík – 2:0. Obratem pak mohl z úniku odpovědět Matyáš Čech, Altrichter ale jeho zakončení postavil do cesty beton.

V polovině druhého dějství se pak Plzeň trefila potřetí, tentokrát po ráně Alberta Šillera od modré čáry, a vyhnala Jana Škorpíka z pražského brankoviště. Zbytek utkání za něj dochytal Jan Mičán.

Ve čtyřiatřicáté minutě málem stav na propastných 0:4 upravil po individuální akci Hajšman, maskovaný sparťan ovšem jeho akci nakonec zastavil. Pár desítek sekund na to vystrčilo růžky pradávné nepsané sportovní pravidlo "nedáš – dostaneš," když svěřenci Richarda Žemličky snížili díky přesnému zásahu Marka Bláhy. V posledních několika minutách části se jim pak podařilo ubránit dlouhé dvojnásobné oslabení a po dvou třetinách tak v Ostravě platilo skóre 3:1.

Ze závěrečného dějství uběhla pouhá minuta a půl a Pražané se rázem opět nacházeli ve tři branky hluboké propasti. Po spolupráci s Matiáškem se prosadil Kamil Hajšman – 4:1.

Další průběh třetí části přinesl několik šancí na obou stranách, přičemž prim hráli hlavně gólmani. V sedmapadesáté minutě byl za podražení vyloučen Dani a Spartě se nejen podařilo oslabení ubránit, ale dokonce se během něj dostala i do šance po přečíslení Čecha s Vitouchem.

Jiskru naděje "hostů" pak v čase 58:21 zažehl právě chvilku předtím trestaný Miroslav Dani, který snížil plzeňské vedení na rozdíl dvou branek. Pražané pak ještě zkusili své štěstí při power-play, na další zásahy se ovšem už nezmohli. Indiáni tak zvítězili 4:2 a ukořistili pro sebe bronzové medaile z letošního ročníku Extraligy staršího dorostu.