PLZ - SPA 4:3 - V Plzni přišla těsná prohra

5., neděle 17. 9. 2017
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Svoboda – Moravčík, Jones, Sklenička, Kadlec (C), Pulpán, Čerešňák, Kvasnička – Straka, Mertl, Gulaš (A) – Kubalík (A), Stach, Kindl – Schleiss, Kracík, Kratěna – Vracovský, Preisinger, Kodýtek. Trenér: Ladislav Čihák.
Sparta: Aittokallio – Dvořák, Zámorský, Pavelka, Kalina, Mikuš, Nedomlel – Říčka, Klimek, Forman – Hlinka (C), Vrána (A), Reichenberg – Kumstát (A), Pech, Kudrna – Uher, Černoch, Saponari – Rousek. Trenéři: Jiří Kalous a Jaroslav Nedvěd.
Branky a nahrávky: 6. Kratěna (Preisinger), 15. Kodýtek (Schleiss, Pulpán), 34. Mertl (Kratěna, Gulaš), 48. Gulaš (Mertl, Čerešňák) – 22. Černoch (Forman), 24. Reichenberg (Hlinka, Vrána), 60. Kudrna (Klimek, Forman). Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda – Brejcha, Klouček. Vyloučení: 6:7, navíc Gulaš (PLZ) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6 776. Střely na branku: 30:33. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Mertl - Jiří Černoch.
Sparta v pátém kole Tipsport extraligy nestačila na Plzeň. Domácí šli v první třetině do vedení 2:0, sparťané dokázali v úvodu druhé části góly Jiřího Černocha a Alexandera Reichenberga srovnat skóre. Plzeňští si ale vzali v polovině zápasu vedení zpět a už ho nepustili. Ve třetí třetině naopak přidali ještě čtvrtý uklidňující zásah do branky Samiho Aittokallia. V 60. minutě sice ještě snížil na rozdíl jediného gólu Andrej Kudrna, ale více už toho sparťané nestihli, a poprvé po šesti vzájemných zápasech tedy v utkání se Západočechy nezískali ani bod.

Jako první zahrozili hosté, když přečíslení tři na dva zakončil ranou z první z pravého kruhu Pavelka, Svoboda předvedl bleskurychlou lapačku. Na druhé straně zase musel včas sklapnout betony Aittokallio, protože ihned po buly napřáhl Kubalík. Pak se již skóre měnilo a paradoxně při přesilové hře Sparty. Dobrým napadáním vybojoval touš za brankou Preisinger, předložil mezi kruhy na Ondřeje Kratěnu, jenž z první zamířil přesně k pravé tyči. Nádhernou akci na jeden dotek následně předvedli Západočeši, když od modré od Kubalíka putoval touš na Kindla na pravý kruh, odkud kotouč zamířil ještě k levé tyči k Pulpánovi, finský gólman ve službách Sparty svůj tým podržel skvělým přesunem.

Za Pražany zase vzal vše do svých rukou hned dvakrát Vrána, který během krátké chvíle dostal příliš prostoru u levé tyče plzeňské svatyně, Svoboda však oba pokusy ustál se vší parádou. Podobně si vedl i Aittokallio proti Kratěnovi, jenž v rychlém sledu vypálil z mezikruží i vrcholu pravého kruhu. Poté se před brankářem Sparty zjevil Stach, kličkou do bekhendu ovšem skórem nepohnul. To se podařilo až Petru Kodýtkovi. Mladý forvard obdržel příhru z levé strany na pravý kruh od Schleisse a zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Před první sirénou se ještě k dorážce na brankovišti dostal právě asistent Schleiss, zblízka třetí zásah indiánů nepřidal.

Úvod prostředního dějství byl ve znamení tlaku Sparty, která ještě dohrávala v početní výhodě. V té se protáhl ze středního pásma až před Svobodu Reichenberg, Svoboda srazil puk nad. Poté ale zůstal domácí gólman sám proti Formanovi, ten ještě posunul od pravé tyče k levé na Jiřího Černocha, který zakončoval prakticky do prázdné. A situace se brzy opakovala. Pouze se změnili aktéři, Alexander Reichenberg, vymetl levý horní růžek po pobídce Pecha.

Následně, opět v oslabení, čelil domácí gólman dělovce Pavelky z vrcholu levého kruhu, puk ukryl ve výstroji. Domácí se osmělili Skleničkou. Mladý bek převzal příhru ve středním pásmu, nabruslil od pravého mantinelu až před Aittokallia, jehož řádně vystrašil bekhendem. V polovině zápasu naopak Pražané museli čelit přesilovce soupeře, po špatném vyhození Nedomlela navíc na více než minutu dvojnásobné. Jenže Západočeši, utlumení po ztraceném náskoku, toho příliš nevymysleli. Dvakrát sice Gulaš vypálil z mezikruží, jednou však Kubalík tečoval do ochranné sítě, následně se zaskvěl muž s maskou Sparty.

Další zbytečný trest Nedomlela již indiáni potrestali. Sice se jim kombinace příliš nevedla, ovšem v závěru vyloučení hosté propadli ve středním pásmu, Kratěna předložil v situaci dva na jednoho Tomáši Mertlovi, jehož rána z první div neprotrhla síť. Vzápětí měl srovnání na holi Dvořák, tváří v tvář Svobodovi z levé strany ale zamířil příliš nad. Naopak vrátit dvougólový náskok mohl svým barvám Kindl, který se dostal na brankovišti k dorážce, skvělou práci odvedla lapačka Aittokallia. Těsně před druhou sirénou ještě zkusil na teploměr vystřelit z pravého kruhu Pech, Svoboda kotouč udržel.

Na konci zajímavé akce Sparty zkraje poslední dvacetiminutovky stál Vrána, tváří v tvář Svobodovi ale neuspěl. Na druhé straně domácí vykombinovali akci pro najíždějícího Moravčíka, ten po mohutném nápřahu těsně minul pravou tyč. Stejný hráč našteloval kanon za nedlouho poté na modré, Aittokallio ránu neudržel, včas však před dotírajícími indiány černý nesmysl přikryl lapačkou. Pak již Home Monitoring Aréna radostí vybouchnout mohla. Mertl ustál dva souboje na útočné modré, předložil Milanu Gulašovi, jenž si vybruslil ještě mezi kruhy a zavěsil pod břevno - 4:2!

Gól utkání zlomil. Domácí si v poklidu hlídali pohodlný náskok, Spartě se naopak nedařilo získat pásmo. Z menší letargie vyvedl fanoušky až veterán Kadlec, který výstavním hitem usadil na led Říčku. Další rozmíška vznikla mezi Gulašem a Pechem, zůstalo jen u slovní výměny. Právě plzeňský štírek mohl přidat pátý gól do opuštěné klece Pražanů, ale trefil jí pouze z boku. Pokus Straky po chvilce byl zase zablokovaný obránci. A tak ještě přišlo drama. Třiatřicet vteřin před sirénou doslova dotlačil touš do branky i s brankářem Andrej Kudrna. Modrobílé to ale nakonec příliš nemrzelo. Před svými fanoušky zůstávají stoprocentní s úctyhodnými devatenácti nastříleným brankami.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): "Chtěli jsme vstoupit do utkání aktivně, což se nám povedlo. Zatlačili jsme Spartu a dali jsme dva góly. Druhá třetina byla rozkouskovaná vyloučeními a taková nemastná. Sparťané mají zkušené šikovné hráče na přesilovky a vyrovnali na 2:2. Nám se naštěstí povedlo odskočit do vedení 3:2 a po třetině jsme si řekli, že nesmíme soupeři s tak silným kádrem umožnit hrát tolik přesilovek. Kluci to pak skvěle odbránili a navíc jsme si pomohli čtvrtým gólem. Musím kluky pochválit, jak zápas zvládli. Dokázali se vrátit do zápasu i za stavu 2:2, tak se projevuje silný tým."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Porazili jsme se dnes vlastními chybami. Musíme si uvědomit, že nám soupeři nedají nic zadarmo. Od druhé třetiny začali všichni makat na sto procent a začali jsme se o body konečně rvát. Dokud takhle nebudeme hrát pořád, budeme prohrávat. Hrajeme moc rutinérsky a zbytečně komplikovaně. Jsou tam samé žabičky ve středním pásmu a hrajeme jenom rukama a bez nohou. Musíme si vysvětlit, že tohle nestačí a začít hrát všichni jinak. Teď v týdnu pořádně potrénujeme a budeme chtít konečně zase vyhrát."