SCB - SPA 1:1 - Sparťané vezou z Bernu remízu

ČF1, středa 7. 12. 2016
SC Bern - Sparta SCB - SPA
SC Bern: Genoni – Blum, Untersander, Gerber, Noreau, Krueger, Jobin, Kamerzin, Andersson – Moser, Arcobello, Rufenacht – Scherwey Plüss, Hischier – Bodenmann, Ebbett, Lasch – Muller, Reichert, Berger. Trenér: Kari Jalonen.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Švrček, Kalina, Nedomlel, Gernát, Barinka, Eminger – Klimek, Vrána, Hlinka – Uher, Cingel, Kudrna – Kumstát, Pech, Forman – Černoch, Ihnačák, Martin Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 27. Untersander (Arcobello, Rufenacht) – 25. Hlinka (Mikuš). Rozhodčí: Boman, Kaukokari – Kaderli, Obwegeser. Vyloučení: 6:5, navíc M. Procházka (SPA) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 14 567. Střely na branku: 26:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1.
V úterním zápase v Bernu nastoupili poprvé v historii sparťané do čtvrtfinále Champions Hockey League. Před téměř patnácti tisíci se jako první prosadil v druhé části kapitán Jaroslav Hlinka, po dvou minutách ale domácí vyrovnali. Další gól už v zápase nepadl a svěřenci Jiřího Kalouse si vezou před odvetou do Prahy nadějnou remízu 1:1.

Úvod čtvrtfinálového zápasu mezi švýcarským Bernem a Spartou přinesl relativně svižný a plynulý hokej bez častých přerušení. Sparta měla možnost posunout se v utkání dál, když byl Krueger zchlazen dvěma trestnými minutami za vysokou hůl na Kumstáta. Hosté svoji první přesilovku rozehráli klasicky pouze s jedním obráncem. Genoniho zákrok proti Formanově střele vypadal krkolomně, projektil ale mířil příliš na střed. Gólman Bernu se potýkal i s Černochem. I proti jeho teči zaklapl betony k sobě včas.

Tempo hry se v průběhu úvodní třetiny zrychlilo. Sparťané se odráželi od dobře organizované obrany zpoza modré čáry a domácí se jali hrát dopředu. Barinka spadl na poslední chvíli do jejich první velké šance, když jeho tým pochybil a na ledě hrál de facto ve čtyřech hráčích. Později se Arcobellovi otevřela prázdná brána, kterou netrefil z téměř nulového úhlu.

Hráči s černým medvědem na dresech postupně přidávali na síle a výborně napadali třetinu Sparty, která se držela nad vodou zejména díky koncentrovanému brankáři. Pöpperle podával velmi dobrý výkon a pomohl svému týmu přežít i téměř půlminutové dvojnásobné oslabení. Strůjcem první sparťanské gólovky byl Martin Procházka, který nebyl dostatečně střežený domácími beky a dostal se možná až příliš blízko Genonimu. Jeho ochránci zareagovali ostře, pročež Procházka shodil rukavice v souboji proti Noreauovi.

Druhá perioda přinesla velmi atraktivní hokej, a to už v jejím samotném začátku, kdy bernskou svatyni těsně minul Mikuš. Sparťané si zatápěli individuálními chybami při rozehrávce, z temnoty je ale vyvedl Jaroslav Hlinka. Kapitán zavelel v pětadvacáté minutě k úspěchu, když v předbrankovém prostoru zahlédl Vránu. Ten zatemnil Genoniho výhled a Hlinka jej překonal čistým průstřelem mířeným těsně nad led.

Spartě minuty po gólu velmi pomáhaly. Během nich se usadila v útočném pásmu a začala na Švýcary tlačit. Chvilka nepozornosti v sedmadvacáté minutě ale vše změnila. Arcobello využil vhazování před Pöpperlem a místo aby ihned vypálil na gólmana, trpělivě počkal. Ramon Untersander z pozice obránce sjel do výhodného postavení, kde od amerického forvarda obdržel přesnou přihrávku.

Arcobello to později zkusil znovu, ale vynikající Pöpperle se stačil přemístit proti Moserově střele a pohotově ji zneškodnit. Hra měla ve druhém dějstvím solidní tempo, lepším týmem ale byla Sparta. Postupem času se sporné zákroky začaly množit až nad snesitelnou mez, pročež rozhodčí nechávali hru plynout. Herní obraz se tak změnil v nečitelný a kontraproduktivní, souboj obou čtvrtfinalistů byl ale vyrovnaný.

Sparta vstoupila do poslední třetiny v početní výhodě, ale dělenou přesilovku nevyužila a domácím se i přes snížený počet podařilo dostat se do pro ni nepříjemné pozice. Tvrdý souboj z předcházející periody tak přešel v taktickou bitvu, ve které ani jeden z týmů nehodlal pochybit. Hosté ztráceli kotouče během nevydařených vhazování, s čímž se potýkali během celého utkání.

Do velké šance se dostal Mikuš, který obdržel přihrávku od Piskáčka. Genoni proti jeho nepřesné střele zazmatkoval a skácel se na led, když jej sestřelil vlastní spoluhráč. Gernátově střele chyběla dorážka, tady měl domácí brankář velké štěstí. Čelem k jeho bráně mířil i Ihnačák s Pechem, opět bezúspěšně.

Sparta po kvalitním výkonu uhrála první čtvrtfinálové utkání zodpovědně a se zajištěnou obranou. Z bernského pekla se tak vrací s remízou a s přihlédnutím k průběhu prvního střetu je možné, že napínavou sérii rozhodne jediná branka.