SPA - CEB 2:3sn - Drama se rozhodovalo až v osmé sérii nájezdů

20., neděle 6. 11. 2011
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, Husák, Philipp, D. Kočí, Kasík, Kučný - Jánský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Přibyl, Pacovský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený, Vráblík, Mikuš - Kotalík, Kašpařík, Šimánek - Gulaš, Langhammer, Pletka - L. Květoň, Červený, Martynek - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.
Branky a nahrávky: 34. I. Rachůnek (Broš, Jánský), 36. Přibyl (Broš) - 25. Pletka (L. Květoň, J. Novák), 36. Šimánek, rozhodující nájezd Šimánek. Rozhodčí: Souček, Trombík - Bejček, Charvát. Vyloučení: 7:7, navíc Kasík (SPA) 10 min, Sersen (SPA) 5 min a do konce utkání, Květoň (CEB) 10 min. Bez využití. Diváci: 6071. Střely na branku: 34:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2 2:3.
P r a h a - Všechny čtyři branky základní hrací doby vstřelily oba týmy v prostřední třetině, Sparta dokázala dvakrát dotáhnout jednobrankový náskok Budějovic zásluhou Ivana Rachůnka a Daniela Přibyla. O druhém bodu se nakonec rozhodovalo až v osmé sérii samostatných nájezdů, ve které se trefil Jiří Šimánek.

Do první výraznější šance souboje o první příčku se prodral Květoň, jeho střelu z levého křídla ale Pöpperle v prvním zápase po návratu do branky bez problémů pokryl. Na druhé straně pozdravil Kováře první útok domácích. Budějovický brankář ovšem puk nejprve vyrazil a dorážku ukryl ve výstroji. Stejně dobře si poradil i se střelou Fostera z prostoru mezi kruhy. Při šanci dua Ton – Tenkrát ani zasahovat nemusel, protože druhý jmenovaný nezpracoval přihrávku a puk se mu svezl po čepeli. Ve druhé polovině první třetiny ubylo na obou stranách gólových šancí, za zmínku stál snad jen průnik Pacovského, se kterým Kovářovi vypomohl obránce.

Úvod druhé dvacetiminutovky patřil hostům. Únik Gulaše s Langhammerem dva na jednoho dokázal dobře vyřešit Hanzlík, střela Vráblíka, kterou vyvrcholil velký tlak Budějovic, šla jen nad Pöpperleho branku. Pokus Václava Pletky z mezikruží už ale za jeho záda zapadl. Poté už začali útočit i Holešovičtí, ale střely Tona, Kočího ani Treilleho se do branky nedostaly. Až naprosto přesná střela Ivana Rachůnka od modré čáry zapadla těsně pod břevno Kovářovy klece.

Po minutě a půl šli však hosté znovu do vedení. Po chybě Kočího se pod horní tyčku trefil Jiří Šimánek. Jednobrankový náskok ale vydržel Budějovicím pouhých padesát vteřin a přišla blesková odpověď. Kapitán Sparty Broš našel zpoza branky Daniela Přibyla a mladý útočník překonal Kováře střelou z úhlu na vzdálenější tyčku. Přibyl v samém závěru ještě znovu prověřil budějovického gólmana střelou z bezprostřední blízkosti, Kovář ale tentokrát vyšel ze souboje vítězně.

V přesilové hře v úvodu třetího dějství mohl Spartu poslat do vedení Treille, ale Kovář jeho dorážkám odolal. V naprosto tutové šanci se o chvíli později ocitl Pacovský, na kterého zívala prázdná branka. Kovář však předvedl famózní zákrok lapačkou. Hra se s blížícím se koncem základní hrací doby výrazně přiostřila. Do šaten putovali s desetiminutovým trestem Kasík i Květoň. Po podražení Gulaše Philippem měli vedení na dosah zase hosté, ale faulovaný Gulaš trestné střílení neproměnil.

Těsně před koncem ještě Sersen obdržel trest na pět minut plus do konce utkání, takže Budějovice měly v prodloužení výhodu jednoho muže. O tu sice na dvě minuty přišly, ale ve zbytku času svíraly Spartu, které se ale dařilo vyhazovat. Zápas tak dospěl až k samostatným nájezdům. Po třech úvodních sériích byl po úspěších Tona a Šímánka stav nerozhodný, dovednostní soutěž tedy pokračovala. Až v osmé sérii rozhodl Jiří Šimánek o tom, že dramatické utkání bude mít šťastnější konec pro hosty.

Patrik Martinec (Sparta): Chtěli jsme nastoupit aktivně, ale Budějovice byly v úvodu lepší a do ničeho nás nepustily. Nebyli jsme schopni vynutit si tlak, hosté hráli výborně. Ve druhé třetině jsme se trošku zlepšili, výsledek po šedesáti minutách - remíza - byl spravedlivý. Jsme rádi, že se nám pak podařilo ubránit dlouhé oslabení v prodloužení. Nájezdy už jsou loterie.

Milan Kupka (České Budějovice): Bylo to velmi dobré a vyrovnané utkání. Vyhrát mohly oba týmy. Nakonec vše dospělo do nájezdů, ve kterých jsme byli úspěšnější my. Za dva body ze Sparty jsme rádi.