SPA – CEB 3:2 – Sparťani, jsme ve finále a CHL!

SF5, pondělí 11. 4. 2022
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Hudáček – Matuškin, Němeček, Polášek (A), Pavelka, Moravčík, Dvořák, Jurčina – Kaše, Sobotka (A), Řepík (C) – Chlapík, Vitouch, Tomášek – Thorell, Horák, Forman – Buchtele, Stoljarov, Dvořáček.
České Budějovice: Hrachovina – Štencel, Vráblík, Percy, Piskáček (A), Šenkeřík, Bučko, Štich – Voženílek, Novotný, Valský – Abdul, Pech (A), Vondrka – Beránek, Hanzl, Gulaš (C) – Chlubna, Holec, Ondráček.
Branky a nahrávky: 5. Tomášek (Chlapík, Moravčík), 26. Chlapík, 54. Horák (Forman, Thorell) – 22. Gulaš (Vráblík, Štencel), 23. Voženílek (Valský). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Lederer, Rampír. Vyloučení: 12:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 288. Střely na branku: 22:26. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Filip Chlapík – David Voženílek. Konečný stav série: 4:1.
Sparta si zahraje po šesti letech o titul! V pátém zápase semifinálové série s Českými Budějovicemi rozhodl ve třetí třetině Roman Horák. Utkání nabídlo hodně emocí a potyček, především díky výborné hře v oslabení a fantastickému Júliovi Hudáčkovi v brance jsme sérii dovedli do úspěšného konce, který nám kromě finále zaručuje také účast v Lize mistrů. O titul se utkáme s Třincem, vstupenky na domácí zápasy jsou v prodeji na sítích Ticketportal a Ticketmaster.

Obě mužstva nastoupila do utkání s velkým zápalem a během první minuty jsme byli svědky hned dvou potyček. Po té druhé rozhodčí dokonce poslali týmy do čtyř, když byl vyloučen Němeček a hostující Beránek. Volnější led se téměř podařilo využít ke skórování hokejistům Motoru, když se k velmi nebezpečnému zakončení z pravého kruhu dostal Jiří Novotný, Hudáček ale předvedl výborný zákrok. První velkou šanci si záhy vypracovali i sparťané a hned z toho bylo vedení! David Tomášek se skvěle uvolnil na mantinelu a z levého kruhu svižnou ranou překonal Hrachovinu na bližší tyči.

České Budějovice branka nakopla k ještě větší aktivitě a několikrát nebezpečně zahrozily, ani Chlubna, ani Holec ale dorážkami z bezprostřední vzdálenosti našeho muže v masce nepřekonali. Na druhé straně se po pěkné kombinaci do zajímavé šance dostal Míra Forman, ale z mezikruží nedokázal prostřelit Hrachovinu. Velmi blízko vyrovnání se ocitl Jindřich Abdul, který byl úplně sám u odkryté branky, nedokázal ale zakončit dostatečně rychle a našel pouze Hudáčkův beton.

Následně byl na čtyři minuty vyloučen za vysokou hůl David Kaše, naše speciální formace ale předvedly naprosto bezchybný výkon a hosty vůbec k ničemu nepustily. Necelé tři minuty před koncem úvodní periody se na ledě strhla hromadná bitka, po které nás rozhodčí opět poslali do oslabení. Zase jsme ale hostům nic nedovolili a po velmi emotivní úvodní části jsme tak odcházeli do kabin spokojenější.

Do druhé třetiny jsme vstoupili aktivně, ale už po pár desítkách vteřin soupeř vyrovnal. Romanovi Vráblíkovi nesedla střela od modré, puk se však dostal ideálně na hůl Milana Gulaše, který z úhlu prostřelil Hudáčka. Motor se dostal do laufu a bylo ještě hůř. Daniel Voženílek objel branku a nahodil puk do brankoviště, ten se bohužel pro nás odrazil do sítě a hosté tak bleskově otočili průběh zápasu. Tento stav ale trval jen pár minut, když jsme dokázali využít přesilovku po trestu pro hostující střídačku. Nadvakrát dokázal Filip Chlapík procpat kotouč za Dominika Hrachovinu a vyrovnal na 2:2.

Emoce na ledě trochu upadly a sledovali jsme spíše taktický boj o střední pásmo, ani jeden z brankářů neměl mnoho práce. Každý z týmů dostal k dispozici výhodu přesilové hry, ale prim i nadále hrály speciální defenzivní formace na obou stranách. V závěru třetiny se sparťané dostali do tlaku a hnali se za vedoucím gólem, pár vteřin před koncem byl však v útočném pásmu vyloučen Filip Chlapík na čtyři minuty za sekání a následné nesportovní chování. Do šaten se tak odcházelo za vyrovnaného stavu, ale v úvodních minutách třetí části Spartu čekala hra v oslabení.

Nepříjemný úvod periody v početná nevýhodě sparťané zvládli na výbornou, i díky velmi jistému Júliovi Hudáčkovi, který předvedl hned několik výborných zákroků. Hned po návratu z trestné lavice mohl z brejku zahrozit Filip Chlapík, ale po pěkné kličce se mu zakončit nepodařilo. I po dalším skvěle ubráněném oslabení se nám podařilo zahrozit. Matuškin výborně vyvezl kotouč, který se dostal až na pravé křídlo k úplně volnému Chlapíkovi, ten však bohužel pouze orazítkoval brankovou konstrukci hostující svatyně.

Sparťané převzali iniciativu a byli aktivnějším celkem, ani šikovný průnik Davida Dvořáčka však branku nepřinesl. O pár minutek později už jsme ale byli úspěšnější. Míra Forman se skvěle zbavil obránce u levého mantinelu a našel najíždějícího Romana Horáka, který prudkou střelou z první propálil bezmocného Hrachovinu. Hosté si v závěru ještě vytvořili tlak při hře bez brankáře, díky ohromné obětavosti celého týmu a fantastickému Júliovi Hudáčkovi jsme však vedení udrželi a dovedli utkání i celou sérii do vítězného konce. Čeká nás tak boj o titul s Oceláři Třinec.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Jsme hrozně rádi, že se nám dnes podařilo vyhrát. Celá série, každý zápas byl hrozně těžký. Budějovice podávaly v sezoně výborné výkony, probojovaly se do čtyřky, což nikdo moc nečekal, ale myslím si, že naprosto zaslouženě. Hokej, který předváděly ve druhé polovině sezony, na ten teď navázaly a pro nás to byl urputný a těžký soupeř. Dnešní utkání nám uhráli hráči, kteří chodili do oslabení a gólman. Ve finále bude Třinec favorit, dlouhodobě hrají sezony až do konce. Mají výborné individuality, výbornou organizaci hry, je to play off mužstvo."

Jaroslav Modrý (Motor České Budějovice): "Blahopřeji Spartě k vítězství v semifinále a přeji jí hodně štěstí do finále. Myslím si, že jsme byli důstojným soupeřem a moc jsem si to užil. Jsem hrdý na svůj tým, na hráče, trenérský štáb a doufám, že jsme dobře reprezentovali náš region, organizaci, klub. Klobouk dolů i před fanoušky, kteří nás celou sezonu podporovali. Moc jsme si to užili a myslím si, že jsem se i hodně naučil. V celé sérii bylo pár klíčových situací, dnes to bylo o speciálních týmech. Nepomohli jsme si přesilovkou a oni to ubránili. Respekt Spartě, výborně bránili, gólman je podržel v důležitých momentech. Myslím si, že jsme ani netahali za kratší konec, produktivita ale nebyla až tak dobrá, jako v základní části a proti Pardubicím."