SPA - CHM 3:2 - Sparťané urvali třetí výhru v řadě!

13., neděle 15. 10. 2017
Sparta - Chomutov SPA - CHM
Sparta: Honzík – Pavelka, Dvořák, Mikuš, Kalina, Piskáček, Zámorský – Saponari, Pech, Smejkal – Klimek, Hlinka (C), Forman – Říčka, Vrána (A), Uher – Kumstát (A), Reichenberg, Kudrna.
Chomutov: Laco – Mrázek, Flemming, Rašner, Valach, Dlapa, Slovák, Grman – Tomica (A), Huml (A), Vondrka (C) – Sklenář, Růžička, Tomeček – Poletín, Chlouba, Skokan – Chrpa, Lauko, Koblasa.
Branky a nahrávky: 6. Uher (Vrána), 32. Reichenberg (Kudrna), 53. Smejkal (Vrána, Říčka) – 5. Vondrka (Mrázek, Tomica), 24. Vondrka (Huml, Tomica). Rozhodčí: Hradil, Kika – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 3:3. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 6 582. Střely na branku: 24:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Petr Vrána - Michal Vondrka.
Sparťané zakončili sérii tří domácích zápasů během jediného týdne bez ztráty bodu! Po výhrách nad Litvínovem a Mladou Boleslaví porazili před vlastními fanoušky i Piráty z Chomutova. Ti šli sice dvakrát do vedení, ale Dominik Uher s Alexanderem Reichenbergem srovnali v obou případech skóre. Sparta šla poprvé v utkání do vedení až v 53. minutě zásluhou Jiřího Smejkala, ale hubený jednogólový náskok udržela až do konce.

V sestavě Sparty se proti Chomutovu poprvé od nešťastného zranění v prvním kole v Pardubicích objevil uzdravený obránce Piskáček. V brance nastoupil i ve třetím domácím zápase v jediném týdnu Honzík, který předtím vychytal dvě výhry v řadě.

Hned v úvodu utkání si Piráti zahráli přesilovku, ale nevedlo se jim a Honzíka v ní neohrozili. Povedlo se jim to ale o chvíli později a byla z toho první branka utkání. Nejproduktivnější hráč Chomutova Michal Vondrka střílel z pravého kruhu na lapačku. Vedení ale hostům vydrželo pouze 34 vteřin, než se krásnou akcí blýskl Vrána. Ten si najel, vylákal Laca, položil si ho na led a za jeho betonem poslal kotouč zpět před brankoviště, kde byl připravený Dominik Uher. Ten už střílel do odkryté klece.

Při šanci Poletína bráněného Kalinou a Klimkem na druhé straně neskončil v brance kotouč, ale rovnou všichni tři hráči. Atraktivní hra se šancemi na obou pokračovala i ve druhé polovině úvodní třetiny. Sparťané si zahráli dvě přesilovky, z nichž první se jim moc nevyvedla, ale ve druhé už soupeře na celou minutu zatlačili v jeho obranném pásmu. Ovšem bez gólového efektu. Další velké šance si připsali Rašner, jenž orazítkoval tyčku, a za Spartu Klimek, který trefil Flemminga obětavě zaskakujícího za Laca.

Do druhé třetiny vstoupili svou šancí sparťané, konkrétně Klimek s Uherem. Právě střelec prvního domácího gólu zakončoval akci, ale Laco s problémy uhájil svou brankovou čáru. Další gól tak přišel naopak na druhé straně a znovu to byl kapitán Pirátů Michal Vondrka. Samostatný únik zakončoval tentokrát přesnou střelou k tyči. Sparťanské snahy o vyrovnání utnulo oslabení po vyhození puku mimo hřiště, oslabení ale domácí hráči zvládli.

O šance nebyla nouze ani v prostřední dvacetiminutovce. Sklenář po chytré nahrávce střílel jen do Honzíka, Říčka v dobré pozici přestřelil. Další útočná šance Sparty už ale vyústila ve vyrovnávací gól. Kudrna si najel po levém křídle a zadovkou přenechal kotouč Alexandru Reichenbergovi, který z mezikruží trefil mezírku mezi Lacovými betony. Chomutov si málem vzal vedení zpět už po minutě, ale Honzík pokryl blafák Chlouby, který se proti němu řítil sám. Betonem utěsnil mezírku u tyčky a útočníkovi Severočechů nenechal prostor ke skórování.

V úvodu třetí části se tempo hry poněkud opadlo, šance nebyly k vidění ani při sparťanské přesilové hře. Neuspěl ani Klimek již po jejím skončení. Aktivnější domácí se dočkali až když Vrána další parádní nahrávkou vyslal po pravém křídle Jiřího Smejkala. Ten střílel z vrcholu kruhu a i tentokrát prošel Lacovi kotouč mezírkou mezi betony, kterou si chomutovský gólman znovu nepohlídal.

Další šanci měli Uher s Kudrnou, ale druhý jmenovaný trefil Laca jen do masky. Piráti se pokoušeli o vyrovnání v power play a bylo to drama až do samého konce. Valach totiž vyslal v poslední vteřině utkání na sparťanskou klec nebezpečnou dělovku od modré čáry, kterou ale Honzík schoval v lapačce po ukázkovém semaforu. Hned poté si spolu se svými spoluhráči užil třetí vítěznou děkovačku před domácím publikem v jediném týdnu.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Vítězství se nám nerodí úplně jednoduše, že by to šlo samo, o to je ale cennější. Dneska parádní výkon a parádní hokej. Myslím si, že si diváci přišli na své, šance byly na obou stranách. Nakonec se to štěstím a důrazem před brankou přiklonilo na naší stranu. Jsme rádi, že jsme udělali sérii, která by nám mohla přinést klid na hokejky. Byl to zlepšený výkon, hlavně v defenzivě. Góly nám nepadají lehce, takže jsme trochu chtěli zatáhnout obranu, což se nám od druhé třetiny dařilo a soupeře jsme do brejků moc nepouštěli. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli. Výborný výkon podal brankář David Honzík. Všem hráčům děkuji za zodpovědný výkon."

Jan Šťastný (Chomutov): "Myslím si, že jsme od začátku viděli výborné utkání. Bylo vidět, že obě mužstva chtějí vyhrát a tomu byla samozřejmě podřízena i hra. Hráli jsme přesně tak, jak jsme chtěli. Chtěli jsme Spartu zatlačit, vytvořit si šance, hrát ze zodpovědné obrany, vystrkovat drápky a pokusit se o brejkové situace, což jsme vyplnili. Bohužel je škoda, že jsme nedali třetí branku, protože věřím, že kdybychom ji dali, minimálně bod bychom si odsud odvezli. Končíme první čtvrtinu s 21 body a nemáme hráčům co vytknout. Podali výborný výkon. Spartě gratulujeme k vítězství."