SPA - CHM 3:2p - Druhý bod vystřelil Pech

45., neděle 5. 2. 2017
Sparta - Chomutov SPA - CHM
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Gernát, Kalina, Švrček, Nedomlel, Eminger – Řepík, Vrána (A), Hlinka (C) – Smejkal, Klimek, Forman – Ihnačák, Pech, Kumstát (A) – Uher, Cingel, Buchtele. Trenér: Jiří Kalous.
Chomutov: Laco – Dlapa, Flemming, Mrázek, Rutta, Skinner, Valach, Kudělka – Vondrka (C), Huml (A), Tomica (A) – Skokan, Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Račuk, Kaše, Hlava. Trenér: Vladimír Růžička.
Branky a nahrávky: 15. Vrána (Hlinka), 36. Ihnačák (Pech, Mikuš), 65. Pech (TS) – 46. Sklenář (Kaše), 49. Vondrka (Huml). Rozhodčí: Šír, Horák – Jelínek, Lhotský. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 370. Střely na branku: 29:33. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Brian Ihnačák - Ivan Huml.
I čtvrtý vzájemný souboj s chomutovskými Piráty v aktuální sezoně byl velice vyrovnaný. Sparťané po dvou třetinách vedli 2:0 zásluhou Petra Vrány a Briana Ihnačáka, Severočeši dokázali ve třetí části srovnat a vynutit si ve třetím ze čtyř utkání proti Spartě prodloužení. V tom sparťané jednoznačně dominovali a nakonec rozhodli 20 vteřin před jeho koncem. Z trestného střílení se prosadil Lukáš Pech.

Už po půlminutě hry si sparťané vynutili první faul a v následné přesilově hře trefil Řepík tyčku Lacovy klece. Do další šance se už v pěti na obou stranách prodral Pech, ale tentokrát mohl chomutovský gólman zůstat v klidu. Střelu totiž obětavě zblokoval jeho spoluhráč. První výraznější příležitost Pirátů zaznamenali střílející Kämpf a dorážející Koblasa, o chvíli později zahrozil po nedůrazu Nedomlela také Poletín.

V polovině první třetiny sparťané ubránili dvě oslabení, v tom druhém dokonce navrátilec z Kontinentální hokejové ligy Jan Buchtele ujel do brejku. Úvodní gól z této šance ještě nebyl, ale přišel již o malou chvilku později. Nejproduktivnější hráč Tipsport extraligy Petr Vrána se ujal puku ve vlastním obranném pásmu, nahrál na mantinel Hlinkovi a sparťanský kapitán mu přihrávku oplatil přímo před branku, kde už Vránovi stačilo jen doklepnout puk za Laca.

I ve třetím oslabení si bránící sparťané vedli zkušeně a do úniku málem ujel právě Vrána, byl ale na poslední zastaven. Těsně před přestávkou nastřelil Koblasa tyčku, celou situaci ještě při následném přerušení hry zkontroloval videorozhodčí.

Kdo nestihl úvod prostřední dvacetiminutovky, přišel o několik pohledných šancí na obou stranách. Laco musel zasahovat proti Buchtelemu a Švrčkovi, na druhé straně zase pálil z dobré pozice Vondrka, kterého vychytal Pöpperle. Chomutov měl po faulu Gernáta další, již čtvrtou početní výhodu. Ta ale dopadla stejně jako všechny předchozí, tedy bez gólového využití.

To sparťané se 34. minutě dočkali své teprve druhé, ale zato velmi povedené přesilovky. Ťukec na jeden dotek, který zakončoval Forman, ještě gól nepřinesl, ale čtyři vteřiny před návratem vyloučeného Humla na led už se Pražané radovali z druhého gólového zásahu. Pech našel v mezikruží číhajícího Briana Ihnáčáka, který, ač tísněn protihráčem, dokázal vypálit a překvapit gólmana Laca. Dvě vteřiny před sirénou měl ještě velkou šanci Pech, který ale kotouč u levé tyčky Lacovy branky nedokázal procpat za čáru.

Do třetí třetiny vstupovali Piráti jen se čtyřmi bruslaři, na trestné pykal Flemming za zásah vysokou holí v Klimkově obličeji. Tentokrát ale přesilovka zůstala nevyužitá, což mohlo sparťany o to více mrzet o chvíli později. Jakub Sklenář totiž ujel obraně soupeře a i se sparťanem na zádech dokázal úspěšně zakončit. Snížení na rozdíl jediného gólu Chomutovské nabudilo, blízko vyrovnání byl aktivní Kämpf. Co se nepovedlo jemu, dokonal hned v dalším střídání Michal Vondrka. Toho našel před brankou Huml, jemuž se povedlo obrat o puk Buchteleho.

Další atraktivní pasáž přinesla hra ve čtyřech na obou stranách. Nejprve Severočeši ujeli ve dvou na jednoho a situaci zachránil Nedomlel, který padl do finální přihrávky a dokázal ji zblokovat. Poté na druhé straně hned z protiútoku zahrozil Buchtele, ale skóre se neměnilo. Tři a půl minuty před koncem třetí třetiny byl Chomutov blízko tomu, aby dokonal svůj obrat. Kämpf nadvakrát dorážel před Pöpperlem, který svému týmu udržel remízu. Poslední dvě minuty navíc sparťané dohrávali ve čtyřech.

V prodloužení sparťané dlouho kroužili útočným pásmem, až Hlinka zavezl kotouč za branku a přesně našel najíždějícího Řepíka. Ten ale bohužel pro Spartu trefil Laca. Sparťanský tlak pokračoval, chomutovská trojice se dostávala z vlastního obranného pásma jen těžko. Neuspěli ale ani Pech s Kumstátem, ani kapitán Hlinka. V závěru prodloužení ujel sám na branku Gernát, jeho střela ani následná dorážka gólem neskončily. Laco ale při zákroku proti dorážce vykopl tyčku své branky a rozhodčí nařídili hodně přísné trestné střílení. Na to Sparta vyslala Lukáše Pecha, který uspěl střelou na vyrážečku, a zajistil tak svému týmu druhý bod.

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "V první třetině jsme měli problémy, udělali jsme dva stupidní fauly v útočném pásmu a hráli jsme tam celkem šest minut v oslabení, což celou třetinu poznamenalo. Po té druhé jsme vedli 2:0, což bylo pro nás výborné, ale Chomutov nás přestřílel, ve třetí třetině dal i kontaktní gól a my jsme se začali dostávat pod tlak. Před vyrovnávacím gólem jsme měli puk na holi. Alespoň v prodloužení jsme měli trošičku více ze hry a drželi se na puku, jinak nás Chomutov po celý duel hodně zlobil."

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): "První třetinu jsme odehráli velice dobře a jediná škoda byla, že jsme nedokázali využít některou ze šancí a přesilové hry. Domácí de facto z jednoho z protiútoků, na který jsme upozorňovali, se dostali do vedení. Věděli jsme, že to bude těžké, ale ve druhé třetině jsme navázali na výborný výkon z té první. Domácí však zužitkovali přesilovku, bylo to 2:0, ale my jsme si v šatně říkali, že nemáme co ztratit a že nejsme horší. Dali jsme kontaktní branku a domácím už se nedýchalo tak snadno. Po krásné akci jsme vyrovnali, ten bod byl asi spravedlivý. V prodloužení byly šance na obou stranách, bod navíc získali domácí, ale pro nás má i ten jeden bod cenu zlata."