SPA - KAR 1:1 - Repríza s Oulu nerozhodně

ŠF1, úterý 4. 10. 2016
Sparta - Kärpät Oulu SPA - KAR
Sparta: Pöpperle - Kalina, Nedomlel, Gernát, Piskáček, Hrbas, Mikuš, Eminger, Barinka - Růžička, Vrána (A), Ihnačák - Forman, Hlinka (C), Černoch - Safin, Pech, Kumstát (A) - Kudrna, Cingel, M. Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Kärpät Oulu: Aittokallio - Kukkonen (C), Heshka, Niemelä, Hakanpää, Mikkola (A), Mäkelä, Bryhnisveen - Ruohomaa, Pyörälä, Saarinen (A) - Lehtonen, Kalapudas, Kähkönen - Leskinen, Humaloja, Sailio - Kestilä, Koblížek, Metsävainio - Anttila. Trenér: Kai Suikkanen.
Branky a nahrávky: 47. Mikuš (Ihnačák) – 30. Humaloja. Rozhodčí: Persson (SWE), Úlehla (CZE) - Hynek (CZE), Špůr (CZE). Vyloučení: 3:5, navíc Hakanpää (KAR) 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 288. Střely na branku: 31:21. Průběh utkání: 0:1, 1:1. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Pech - Shaun Heshka.
Letošní série s finským Kärpätem Oulu začala oproti té loňské poněkud ztuha. První branka přišla až v polovině utkání a vstřelili ji hosté. Sparťanům byly sice nabídnuty přesilovky, poradit si s nimi ale nedokázali, a na svůj vyrovnávací gól si tak museli počkat až do poslední třetiny. Fotbalový výsledek zajistil obránce Juraj Mikuš.

Na první velké šance se v úvodní třetině nemuselo čekat dlouho. Už ve druhé minutě jsme byli svědky prudké střely z Pechovy hokejky, pro kterou se Aittokallio musel natáhnout lapačkou. Za okamžik přišla první přesilovka pro hostující tým a Finové ji nenechali uplynout bez pořádné hrozby. Saarinen si s Heshkou chvíli nerozhodně nahrávali u levé paty brankoviště, odražený puk se následně dostal na protější stranu ke Kalapudasovi, který se jej pokusil zasunout do volného rohu klece, ale bez úspěchu.

Oproti tomu ve zbývajícím čase první periody byla o další napínavé situace nouze, vyloučení však přicházelo jedno za druhým. Sparta si zahrála dohromady dvě přesilovky. První se příliš nevydařila a i následující hra pět na tři proběhla v podobném herním stylu. Překombinovaná strategie sparťanům nepřinesla ani jednu pořádnou šanci.

Tým ze severu Finska byl pokaždé velmi agresivní, jakmile se jeho soupeř ocitl až příliš blízko Aittokalliovi. Názornou ukázkou této popudlivosti bylo sražení Černocha s Hashkou, kteří se do sebe okamžitě zavěsili, pročež jim sudí okamžitě přiřkl po dvou minutách.

Začátek druhé třetiny domácí odehráli v oslabení, které dokázali uhrát i s pukem ve vlastní třetině. Pokud jste však čekali zápas napínavý jako kšandy, tento jím rozhodně nebyl. I přes to, že průběh na ledě byl pro oko diváka nezáživný, finský soupeř náhle vstřelil v polovině zápasu gól. Jeden ze sparťanů skončil bodyčekován u zadního mantinelu a uvolněného puku se ihned zmocnil Miska Humaloja, který využil momentu překvapení a ukradený kotouč prostrčil k levé tyči.

Sparťané se vzpamatovali až téměř před začátkem druhé přestávky, kdy nadějnou kombinaci předvedli Kalina s kapitánem týmu. Mladá puška přihrála ostrou dělovkou puk na hůl Hlinkovi. Aittokallio byl však rychlejší a kapitánovu teč odrazil betonem.

V úvodu třetí třetiny se blýskl Pöpperle, který betonem ukázkově zlikvidoval Saarinenovu dorážku. V sedmačtyřicáté minutě Ihnačák nahrál Juraji Mikušovi. Tomu se podařilo obehrát jednoho z finských beků a prostřelit uvolněné brankoviště.

Záchvěv naděje proběhl sparťanskými ochozy i tehdy, když Hlinka pálil z nehlídaného levého kruhu. Aittokallio se sice nechal vylákat z branky ven, kotouč ale bez většího úsilí polapil.

Sparťané navýšili tlak zejména poté, co jim byla jejich druhá branka v padesáté minutě neuznána. Zbývající čas zejména zásluhou kvalitních brankářů další góly už nepřinesl a týmy vyšly ze zápasu za nerozhodného stavu. O postupujícím tedy rozhodne odveta na ledě Kärpätu.