7., neděle 29. 9. 2013
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Pöpperle – Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Švrček, Krejčík, Philipp – Ton, Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, Klimek – Rachůnek T., Simon, Rachůnek I. – Pacovský, Přibyl, Buchtele. Trenér: Josef Jandač.
Kladno: Chábera – Kaberle, Růžička, Doudera, Majeský, Hořava, Procházka, Machač, Bunda – Tenkrát, Patera, Eberle - Treille, Dragoun, Rudovský – Dalecký, Kuchler, Havlíček – Strnad, Lukáč, Bajaruns. Trenér: Zdeněk Vojta.
Branky a nahrávky: 32. Simon (Rachůnek I., Švrček), 44. Hlinka (Rolinek, Ton), 60. Pech (Kumstát, Krejčík) – 19. Treille (Rudovský), 30. Růžička (Havlíček, Patera). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4914. Střely na branku: 33:19. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Simon - Treille.
Velký obrat se povedl hokejistům Sparty v duelu s Kladnem. Rytíři vedli v Praze už 2:0, body si ale z hlavního města neodváží. Sparťané udrželi domácí neporazitelnost a i ve čtvrtém domácím duelu vyhráli za tři body. O vítězství hokejistů s „S“ na prsou se postupně postarali Simon, Hlinka a dvacet vteřin před koncem skórující Pech.

Celému střetnutí Sparty s Kladnem předcházela slavnostní událost. Petr Ton dostal z rukou Petra Břízy a Jiřího Zelenky symbolický dres s číslem 255, který značí jeho překonání klubového rekordu v počtu nastřílených branek, a hodinky Breitling, jež si sám vybral.

První šanci utkání měl Tomáš Rachůnek. Ten se zkusil rychle obtočit kolem branky, jeho bekhendové zakončení ale skončilo na připraveném betonu Chábery. Do velké šance se dostal po spolupráci s Buchtelem a Pacovským domácí centr Přibyl, jeho zakončení z bezprostřední blízkosti ale vyrazil připravený Chábera. A kladenský gólman musel bystře zasahovat i v přesilové hře Sparty, kdy po Hlinkově gólové přihrávce na pravý kruh nebezpečně pálil Rolinek.

Kladenští mohli jít dvě minuty před koncem úvodní třetiny do vedení, Tenkrát ale namířil své zakončení z první jen do zaklapnutých betonů Pöpperleho. Hosté ale nemuseli dlouho litovat. V následné akci si domácí gólman špatně vyjel za branku pro puk, snadný gól do prázdné branky tak mohl vstřelit ex-sparťan Sacha Treille.

Rytíři vstoupili do prostřední periody dobře. Domácí střelce do šancí nepouštěli a sami si vytvářeli občasné střelecké příležitosti. Zhruba v polovině třetiny jeli domácí do nadějného přečíslení tři na dva, Pech se po přihrávce od Kumstáta rozhodl pro střelu zápěstím, tu ale zblokovala pozorná obrana hostů. Kladnu se poté naskytla možnost přesilové hry, což se ukázalo jako klíčové. Povedenou přihrávku zpoza branky proměnil ve druhý gól David Růžička.

59:40
Čas vítězného gólu Lukáše Pecha

Rytíři si v následném střídání vytvořili řadu velmi nebezpečných střeleckých pozic, Pöpperle ale tým podržel. Hokejistům s „S“ na prsou se povedlo na druhý gól hostů rychle odpovědět. Klimek našel zpoza branky na levém kruhu volného Dominika Simona, který prostřelil Cháberu mezi betony. O chvíli později mohlo být srovnáno, Chábera ale na poslední chvíli dokázal zlikvidovat domácí přečíslení tří na jednoho, ve kterém se ocitli Rolinek, Ton a Hlinka. Holešovičtí se po chvíli radovali z vyrovnání, radost byla ale předčasná – Pechova dorážka skončila dle verdiktu videorozhodčího jen na břevně. V závěru třetiny ještě mohl zvýšit vedení hostů Rudovský, Pöpperle ale bravurně vyrazil.

O první vzruch v závěrečné části se postarali domácí a hned to bylo vyrovnávacím gólem. Z levého kruhu se pod břevno trefil Jaroslav Hlinka. Rytířům mohl vrátit vedení Treille v přesilové hře, Pöpperle ale s vypětím všech sil udržel puk před brankovou čarou. Za domácí to postupně zkusili Piskáček, Ton a Švrček, Chábera hrál ale povedený zápas a tým držel.

Devět minut před koncem třetí třetiny hráli Rytíři minutovou dvojnásobnou přesilovku, tu se ale využít nepodařilo. Už to vypadalo, že se bude v holešovické areně poprvé v sezoně prodlužovat, realita se ale ocitla jinde. Dvacet vteřin před koncem základní hrací doby rozhodl střelou z levého kruhu na vzdálenější horní růžek branky Lukáš Pech. Kladenští ve zbytku utkání už mnohé nevymysleli a z Prahy si tak smolně neodváží ani bod.

Zdeněk Moták (HC Sparta): Byl to vyrovnaný zápas. Kladno hrálo výborně takticky. Nemohli jsme se prosadit a celé tři třetiny jsme se potýkali s koncovkou, kterou jsme tentokrát neměli dobrou. Důležité bylo, že jsme přečkali oslabení tří proti pěti. Chtěli jsme do konce zápasu ještě nějaký gól vstřelit, což se nám nakonec podařilo.

Jiří Kopecký (Rytíři Kladno): V minulém kole jsme po dobrém výkonu vyhráli v Liberci, chtěli jsme na to navázat. Povedlo se nám to, byli jsme důstojným soupeřem. Sparta měla malinko více ze hry, ale nevytvářela si takový tlak, jaký doma dokáže udělat. Jedeme odsud asi smutnější než Třinec, který tady dostal osm gólů.