SPA - KLA 6:0 - Rekordní sparťanský večer!

46., úterý 4. 2. 2014
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Polášek, Švrček, Philipp, Kubát, Sičák - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, T. Rachůnek - Klimek, Simon, Buchtele - Forman, Přibyl, I. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Kladno: Cikánek - David Růžička, Kaberle, Jankovič, Doudera, Majeský, P. Hořava, Černošek, Gutwald - Bajaruns, Dragoun, Zagrapan - Tenkrát, Havlíček, Bílek - Rudovský, Lukáč, Eberle - Šilhavý, Dalecký, Machač. Trenér: Jiří Čelanský.
Branky a nahrávky: 5. Klimek (Buchtele, Švrček), 7. Polášek (Ton, Hlinka), 13. Pilař (Hlinka), 20. Kubát, 38. Ton (Hlinka), 44. Kubát (Přibyl, I. Rachůnek). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Kostka, Bláha. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7390. Střely na branku: 36:19. Průběh utkání: 6:0. Nejlepší hráči utkání: Ton - Eberle.
Ve střetnutí s předposledním Kladnem se přepisovala sparťanská historie! Hned dvě sparťanské legendy v něm totiž dosáhly na první příčku celkových klubových statistik. Petr Ton se stal s 566 kanadskými body nejproduktivnějším hráčem klubu, Jaroslav Hlinka je díky 349. asistenci v dresu Sparty nejlepším nahrávačem v dějinách Sparty! Gólman Tomáš Pöpperle navíc díky 11. vychytané nule vyrovnal Málkův extraligový rekord, díky zisku tří bodů se sparťané už šest kol před koncem stávají vítězi základní části!

První třetina v podání Holešovických byla jako z říše snů. Po šancích Pecha a Švrčka, které ještě gólem neskončily, otevřel skóre střelou z mezikruží Lukáš Klimek. Toho našel parádičkou v podobě zadovky mezi vlastními bruslemi Buchtele, který se přesunul ze druhé do třetí útočné formace. Na druhou trefu se čekalo pouze necelé dvě minuty. Ton vystřelil z pravé strany a Cikánek vyrazil kotouč přímo na hokejku obránce Adama Poláška. Asistencí na jeho gól si Ton připsal 565. kanadský bod v dresu Sparty, čímž vyrovnal klubový rekord Richarda Žemličky.

566
to je hodnota nového klubového rekordu PETRA TONA v produktivitě

V další obrovské šanci se ocitli Klimek s Buchtelem, ale videorozhodčí potvrdil, že Cikánek tentokrát udržel kotouč před čárou. Krátce nato napodobil svého parťáka z první formace i Hlinka. Ten po druhé asistenci na Poláškův vybídl ke skórování dalšího obránce Karla Pilaře. Ten vystřelil do tyče, od té se puk odrazil na záda kladenského gólmana a poté do branky. Pro Hlinku to byla již 348. asistence v dresu Sparty, čímž se v historických klubových tabulkách dotáhl na Davida Výborného.

Rytíři ani dál sparťanské tempo vůbec nestíhali. Unikajícího Tona zahákoval Majeský v jasné šanci a domácí kanonýr mohl z trestného střílení přidat gól, kterým by se osamostatnil na čele před Žemličkou. Možná i pod tíhou okamžiku ale čtyřicetiletý útočník rozjel svou kličku do backhandu příliš pomalu a neproměnil. Přesto šla Sparta do šaten s vedením 4:0. Na časomíře svítil čas 1,8 sekundy do přestávky, když Kladenští zaváhali v rozehrávce, k puku se dostal Karel Kubát a těsně za modrou čárou vystřelil, puk zapadl přesně do šibenice, Cikánek se za ním jen nevěřícně ohlédl.

"Když jsem šel do třetí třetiny a stav utkání byl de facto rozhodnutý, tak jsem to v hlavě určitě měl."
- TOMÁŠ PÖPPERLE o 11. nule v sezoně

Kladenští se o pauze oklepali a první šanci druhé dvacetiminutovky si připsali právě oni. Tenkrát sklepával před brankovištěm puk ze vzduchu kotouč, ale netrefil se mezi tři tyče. V signalizované výhodě zkoušel na druhé straně tečovat Pilařovu střelu od modré čáry Buchtele, ale nezadařilo se. Následovala první přesilová hra zápasu, která se ale sparťanům moc nevyvedla. Už po jejím skončení zatlačili soupeře hráči druhé lajny a vynutili si další faul. Během této početní výhody shodil Tomáši Rachůnkovi helmu Růžička a Holešovičtí měli 23 sekund přesilovku pět na tři, ani v té se ale neprosadili.

Těsně před návratem Růžičky na led konečně nebezpečněji zahrozili, ale Přibyl Cikánka nepropálil. Ke konci prostřední části se Kladno opět osmělovalo a vytrhlo Pöpperleho z nudy, ale překonat ho nedokázalo a radovali se naopak sparťané. Po chybě obránce Doudery se k puku dostal Hlinka, a předložil ho Petru Tonovi, díky této trefě a asistenci se tak oba osamostatnili v čele klubových historických statistik a stali se novými sparťanskými rekordmany. Ton s 566 kanadskými body, Hlinka s 349 asistencemi.

349
taková je hodnota nového sparťanského rekordu JAROSLAVA HLINKY v počtu asistencí

V úvodu třetí dvacetiminutovky měli sparťané opět dvojnásobnou početní výhodu, tentokrát po faulech Doudery a Lukáče více než minutu dlouhou. Přesilové hry ale tentokrát nebyly silnou sparťanskou zbraní. Až těsně před návratem druhého vyloučeného na led se už při klasické početní výhodě konečně prosadili. Ivan Rachůnek našel na levém kruhu Přibyla, ten kotouč poslal na druhý kruh, kam si najel Karel Kubát a připsal si svou druhou branku v zápase.

Oba přihrávající hráči se následně opět řítili do šance, Ivan Rachůnek poslal na Přibyla zadovku, která ale mladému útočníkovi ženoucímu se na Cikánka projela pod čepelí. Poté už se sparťané nikam nehnali a kontrolovali hru a navíc Pöpperleho čisté konto. To se ale otřáslo v 54. minutě, kdy kladenský Rudovský trefil tyčku! Při sparťanském gólmanovi v té chvíli stálo i velké štěstí, díky kterému se po skončení zápasu mohl radovat z jedenáctého vychytaného čistého konta v základní části, a tím pádem i z vyrovnání extraligového rekordu Romana Málka. Díky tříbodovému zisku mají navíc sparťané jistotu triumfu v základní části.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Byli jsme od začátku zápasu jednoznačně lepší. Zápas jsme rozehráli dobře v první třetině. Pak už se to více méně jenom dohrávalo. My jsme si užili svoje rekordy, vyhráli jsme základní část, řekli jsme si v kabině, že je to jen dílčí krok a ten další a hlavní nás čeká. Musíme se koncentrovat na další zápasy, i se soupeři, kteří mají vyšší kvalitu, abychom je zvládali.

Jan Neliba (Rytíři Kladno): Hráli jsme s nejlepším týmem. A my jsme na opačném konci tabulky. Samozřejmě nám Sparta dala obrovskou lekci, prokázala svoji kvalitu a já nemůžu nic víc než pogratulovat soupeři k vítězství.