SPA - KOM 3:2 - Vítězný šlágr s Kometou Brno

32., pátek 22. 12. 2017
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Aittokallio – Švrček, Piskáček, Mikuš, Kalina, Pavelka, Nedomlel, Tomáš Dvořák – Říčka, Vrána, Kudrna – Jarůšek, Hlinka, Reichenberg – Klimek, Pech, Forman – Kumstát, Černoch, Uher.
Kometa Brno: Langhamer – Barinka, O. Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Bartejs – Horký, Hruška, Erat – Zaťovič, V. Němec, Haščák – R. Zohorna, H. Zohorna, Mallet – Dočekal, Nahodil, Svoboda – Havránek.
Branky a nahrávky: 10. Klimek (Forman, Pech), 32. Kalina (Hlinka, Mikuš), 41. Jarůšek (Říčka) – 33. V. Němec (Zaťovič), 48. O. Němec (Erat). Rozhodčí: Hodek, Hradil – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:11, navíc Jarůšek (SPA) 10 minut. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 16 343. Střely na branku: 42:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči: Sami Aittokallio - Ondřej Němec.
Sparťané nadělili sobě i fanouškům předčasný vánoční dárek v podobě výhry nad rivalem z Brna. Svěřenci Františka Výborného dokázali v atraktivním duelu s brněnskou Kometou před 16 343 diváky vyhrát 3:2 a po čtyřech porážkách v řadě si připsali vítězství. Sparťané nepustili soupeře v utkání ani jednou do vedení, první branku vstřelil v první třetině Klimek a dvoubrankové vedení zařídil ve druhé části Kalina. I když se brněnským hráčům podařilo rychle snížit, po 40 vteřinách třetí třetiny se prosadil parádní střelou Jarůšek a Kometa už stihla pouze snížit.

Utkání začalo velmi zostra, když se ještě před koncem první minuty strhla bitka, nejvíce se zapojili brněnský Krejčík a sparťan Jarůšek, který v pěstním souboji za podpory domácích fandů jasně zvítězil. O půl minuty později se obě pětky popraly znovu a opět jako vítěz odjížděl hráč Sparty - Forman, který při bitce přemohl Malce. A protože rvačka přerušila signalizované vyloučení Zohorny, následovala sparťanská přesilovka, kterou ale domácí hráči nevyužili. Na druhé straně vypálil tvrdě od modré Barinka, jehož střelu ale tečoval jeden z hráčů v rudém dresu do ochranné sítě. Sotva se Forman a Malec vrátili z trestné lavice do hry, už na ni zase putovali zpět a hrálo se ve čtyřech na obou stranách.

V první polovině třetiny měli více ze hry sparťané. A i když střely Říčky a Uhera nenašly správný cíl, v desáté minutě už se O2 arena radovala, ihned po buly v útočném pásmu zatáhl Forman kotouč za soupeřovu branku, odkud se puk dostal až k Lukáši Klimkovi, a ten ho protlačil skrze betony Langhamera za brankovou čáru. V druhé půlce první části hráli sparťané další tři početní výhody. Největší šanci si vypracoval Vrána, jehož pokus ale prosvištěl vedle Langhamerovy branky, proto si svěřenci Františka Výborného odnášeli do kabin vedení 1:0.

Do druhé třetiny si sparťané přenesli ještě 48 sekund početní výhody a do obrovské šance se hned dostal Forman, který se ocitl sám před brněnským gólmanem, puk mu ale sjel a domácí útočník nezakončil. Po třech minutách se k první střele dostala také Kometa, Němcův pokus od modré ale Aittokallio viděl a bez problémů chytil. V dalších minutách se hra přelévala ze strany na stranu, při střelách ale byli vždy šťastnější gólmani a drželi stav 1:0.

To se změnilo krátce po polovině zápasu, když domácí fanoušci slavili branku Petra Kaliny, který i díky perfektní práci Jarůška před branou poslal Spartu střelou od modré čáry do dvoubrankového vedení. O chvíli později to mohlo být pro svěřence trenéra Výborného ještě veselejší, parádní akci Klimka a Pecha ale zastavil Langhamer.

A tak se radovali hosté. Aittokallio neudržel nahození od Zaťoviče, Vojtěch Němec vytáhl z pod lapačky puk, zasunul do odkryté brány a přesně po jedné minutě byl zpět jednobrankový rozdíl. Kometa mohla srovnat v následující přesilové hře, kdy sevřela sparťany v obranném pásmu. Ti ale i díky několika obětavým zákrokům vedení udrželi. A když se neujala střela Klimka ani teč Reichenberga, tak i po druhé dvacetiminutovce vedli domácí hráči o jeden gól.

Vstup do třetí části se sparťanům povedl přesně podle představ. Už po 40 vteřinách se parádní střelou zápěstím prosadil Richard Jarůšek a vrátil domácím dvoubrankové vedení. Po pěti minutách se do nebezpečné šance dostala Kometa, když Aittokallio musel řešit dvě střely z bezprostřední blízkosti, jeho betony ale byly v permanenci. Velkou příležitost na snížení dostali hosté po faulu Mikuše, za který nařídil rozhodčí trestné střílení. K němu se postavil Martin Erat, zvolil střelu pod vyrážečku, sparťanský brankář ale situaci zvládl lépe a skóre se nezměnilo.

Brněnští hráči se ale přesto snížení dočkali, když o chvíli později vystřelil Ondřej Němec z pravého kruhu přímo pod horní tyč. Vyrovnání odvrátil obětavým zákrokem Nedomlel, který vlastním tělem kotouč zpomalil a Aittokallio ho pokryl. Ale Kometa pokračovala v tlaku, tentokrát se sparťanský brankář musel vytáhnout proti tvrdé střele Krejčíka. Sparťané dokázali tlak ustát a do nadějné situace dva na jednoho se dostali Forman s Pechem, kterého ale přihrávka od spoluhráče nenašla. Následně mohl rozhodnout Říčka, proti němu ale opět vytáhl brněnský brankář. Hosté si cestu k vyrovnání zkomplikovali 73 sekund před koncem, když naskočili v nepovoleném počtu hráčů na led a sparťané hráli přesilovku. Domícá hráči si závěr už pohlídali a po čtyřech porážkách v řadě slavili výhru 3:2.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Na takový zápas jsme čekali dlouho a přišlo to asi ve správný čas, kdy tady bylo hodně lidí a viděli, že se kluci umí rvát, bojovat a hrát hokej, přestože se ozývají různé skeptické hlasy, že nebojují a nevím co všechno. Dnes to ukázali a ukázali jsme to už v Plzni, kde jsme měli jen kratší výpadek. Už delší dobu jsme k tak dobrému zápasu směřovali. Celý tým si tak nadělil krásný vánoční dárek."

Petr Haken (Brno): "Musím pogratulovat Spartě za bojovný a nepříjemný výkon. Domácí vstoupili do zápasu hodně aktivně a první třetina byla pro nás hrozně těžká, protože jsme byli často vylučovaní a stálo nás to spoustu sil. Myslím, že to ovlivnilo celé utkání. Pak se hra vyrovnala, ale udělali jsme čtyři pět chyb a jsme za ně teď každý zápas potrestaní, je to hodně podobné. I když jsme prohrávali, nesložili jsme zbraně a hráli až do konce, snaha byla, hráčům musím poděkovat, že to nepoložili. V závěru se nám stala chybička při střídání a sami jsme se zbavili šance hrát power play. Bylo to na to, abychom tady nějaký bod získali."