SPA - LET 2:1sn - Čížek zajistil dva body

15., čtvrtek 20. 10. 2016
Sparta - Letňany SPA - LET
Sparta: Wolf – Haš, Vízner, Tůma, Hadamczik, Havlín, Hanuš – Vitouch, Švarc, Šišolák, Čížek, Wojnar, Dani, Flídr, Pika, Schwamberger, Arnošt, Kropáček, Vorobjev, Pavel.
Letňany: Hamalčík – Klikorka, Gebell, Prebsl, Schönbauer, Lytvynov – Narovec, Nedorost, Kocík, Fabiánek, Soukup, Bílek, Danov, Larsen, Rousek, Novák, Jelínek.

Branky a nahrávky: 31. T. Schwamberger (Pika), rozh. nájezd Čížek - 21. Fabiánek (Danov, Gebell). Rozhodčí: Nepomucký - Marek, Kučera. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 49. Střely na branku: 53:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1.

Sparťané v rámci 15. kola NOEN Extraligy staršího dorostu přivítali na své půdě výběr z Letňan. Po první třetině byl stav nerozhodný 0:0. Ve druhém dějství už začaly padat góly, na každé straně jeden, a tak se do třetí periody šlo opět za nerozhodného stavu. Napínaný duel dospěl až do samostatných nájezdů, v nichž rozhodl Marcel Čížek, a zařídil tak svému týmu bonusový bod navrch.

Hned od úvodu utkání bylo zřejmé, že letňanští borci nejedou na Spartu jen bránit a čekat na brejky. Tato definice se okamžitě potvrdila, když se do šance tlačil Rousek a sparťané hostujícího forwarda zastavili jen za cenu faulu. První početní výhodu ale nedokázali využít, a tak se pokračovalo na ledě za nerozhodného stavu 0:0. O pár minut později si vyzkoušel přesilovku také pražský celek, ale svěřenci trenéra Richarda Žemličky v ní nic podstatného nevymysleli.

Až v 11. minutě se udála první velká šance na otevření skóre tohoto zápasu, když hosté ujeli do rychlého protiútoku k brance Sparty. Letňanský brejk ale dokázal eliminovat jeden ze sparťanů, a tak z této příležitosti sešlo. Poté hráli hosté další přesilovou hru, kterou rovněž nedokázali potrestat, a tak se o slovo přihlásili Pavel s Čížkem, kteří černou pryž za záda Hamalčíka neusměrnili. Hned na to měli sparťané další možnost, tu ale opět pokryl hostující strážce svatyně, když vyrazil pokus ramenem. Nic dalšího se v prvním dějství neudálo, a tak do kabin se odcházelo za stavu 0:0.

Začátek druhé třetiny přinesl Letňanům gólovou radost. Už po 37 vteřinách se trefil do černého Tomáš Fabiánek, a dal tak svým spoluhráčům náskok jedné branky. Hostující družina neměla dost a nadále se probíjela přes sparťanskou defenzivu k Wolfovi. Na druhé straně se pokoušeli o rozruch před Hamalčíkem Pavel s Arnoštem, ovšem ani jeden neuspěl. Poté následovala druhá početní převaha Sparty, kterou zahráli domácí bravurně, když byl na konci úspěšné souhry Tomáš Schwamberger a vyrovnal na 1:1. Hosté však nezůstali o moc pozadu, když v rychlém kontru musel Wolf zneškodnit blafák jednoho z letňanských hráčů. V posledních minutách prostřední dvacetiminutovky ještě párkrát zahrozili domácí, ale na obranu hostů si nemohli přijít. Do konce druhé části se už nic podstatného nestalo, a tak oba celky šly do šaten opět za nerozhodného stavu 1:1.

Třetí třetina nabídla hned zkraje vyloučení na straně domácího týmu. Nicméně přesilovou hru Letňan přerušil faul hostů. Hra čtyř proti čtyřem nikomu nepřinesla ovoce. Až v 47. minutě ujeli sparťani do přečíslení, co je ale zradilo, bylo jejich zakončení. O nělikok okamžiků později byli domácí opět v laufu, když nahazovali od modré. Letňanský gólman se ale nenechal rozhodit a letící puky schoval ve své lapačce. O pár desítek sekund byli svěřenci trenéra Žemličky opět velmi dotíraví na svého soupeře. Na modré čáře se touše chopil Hadamczik a svižným nahozením zkusil štěstí. Hamalčíkova lapačka byla tak opět v pohotovosti.

Těsně před půlkou třetí třetiny docílili hráči s velkým “S“ na prsou gólu, který byl po poradě všech rozhodčích neregulérní, jelikož v brankovišti došlo ke kontaktu domácího borce s brankářem Hamalčíkem. Devět minut před třetí sirénou byla Spartě nabídnuta další početní výhoda. V přesilovce se do puku opřel z levé strany sparťan Havlín, kterému touš vyrazil pomocí svých betonů hostující brankář Hamalčík. Domácí měli o chvíli později další možnost na překlopení skóre ve svůj prospěch, ale Letňany tuto situaci přežily a oslabení už ustály. Sparta svého soka nadále více tlačila a chtěla rozhodnout zápas v základní hrací době. Nahrával tomu i prohřešek hostujícího Larsena, který si šel odsedět dvě minuty za hákování, ale ani tento moment nedokázal pražský tým do konce třetí periody zužitkovat.

Šedesát minut nerozhodlo o vítězi, a tak přišlo na řadu pětiminutové prodloužení, ve kterém Sparta ještě dohrávala svoji přesilovku z třetí třetiny. Tu ale ani v této fázi nepřetavila v gól, a pokračovalo se tedy v rovnovážném počtu na obou stranách. Lytvynov střílel nebezpečně, ale rozhodující trefa z toho nebyla. To stejné platilo i o velmi povedené akci letňanského Rouska, který rovněž toto střetnutí nerozhodl. Ani prodloužení neurčilo vítěze, a muselo se tedy rozhodnout v dovednostní soutěži.

Jako první se rozjel Klikorka, který svým pokusem neuspěl. Za domácí výběr jel Wojnar, sparťanský forward stejně jako jeho předchůdce neproměnil. Druhou sérii načal Rousek a svou střelou sparťanského gólmana nepřekvapil. Spasitelem domácího mančaftu se stal útočník Marcel Čížek, který jako první uspěl. Letňany musely vyrovnat a důvěru od trenéra dostal Fabiánek, který měl na sobě velkou zodpovědnost proměnit, ale Wolf hostujícího útočníka vychytal, a tak Sparta doma v napínavém duelu porazila tým Letňan 2:1 po samostatných nájezdech.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): „My bohužel poslední týden nebo dva nehrajeme dobře. Nefunguje nám nic, proto jsem rád alespoň za dva body. Ta hra ale není optimální. Myslím si, že jsme i trochu unavení. Měli jsme odložené dva zápasy. Měli jsme mnoho nemocných a zraněných. Nejdou nám nohy. Chybí nám šťáva, a tak jsem rád alespoň za dva body."

Martin Rousek (HC Letci Letňany): „Zápas byl podobný jako všechny letošní se Spartou. Tentokrát jsme to alespoň dotáhli k prodloužení. V první třetině jsme byli lepší, měli jsme tam nějaké šance, ve druhé to bylo vyrovnané a ve třetí měla převahu Sparta. Je to o proměňování šancí. V prvním zápase jsme měli šancí víc, u nás jsme jen dotahovali, ale dnes jsme měli ze začátku šancí víc, plus prázdnou bránu. Remíza je dnes spravedlivá, nájezdy jsou loterie a my je moc neumíme.“