SPA - LIB 3:5 - Junioři nestačili na Liberec

26., pátek 16. 12. 2016
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Wolf – M. Jandus, Janda, Mrkvička, Eliáš, Jeřábek, Duben, Sedliský – Kern, T. Jandus, Svoboda, Seniov, Maršoun, Safin, Kulda, Pejchal, Komárek, Krátký, Dubský.
Liberec: Žajdlík – Bednář, Turek, Klinger, Benák, Kunst, Korecký, Starosta – Chrtek, Pokorný, Janele, Průžek, Vlach, Wiencek, Nezbeda, Kačírek, Hrabík, Chlum, Bělohorský.
Branky a nahrávky: 24. Maršoun (Dubský, Sedliský), 29. T. Jandus (M. Jandus), 34. T. Jandus (M. Jandus, Kulda) – 1. Hrabík (Janele), 13. Hrabík (Turek), 25. Nezbeda (Chlum, Starosta), 37. Nezbeda, 44. Nezbeda (Wiencek, Starosta). Rozhodčí: Pavlovič – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 48. Střely na branku: 33:37. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:5.
Junioři Sparty prohráli dvakrát za sebou a v pátek to chtěli odčinit v domácím utkání. Svěřenci Pavla Gefferta se ve 27. kole DHL Extraligy juniorů představili na vlastním ledě proti Bílým Tygrům z Liberce. Spartě nevyšel začátek a brzo prohrávala. Ve druhé třetině srovnala hru i výsledek, avšak místo obratu přišla další pohroma. Do vedení vrátil liberecké Nezbeda. V poslední dvacetiminutovce už hosté jen korigovali na 5:3 a dvoubrankový náskok si pohlídali. Tři body si tedy odvezl Liberec.

Spartě vůbec nevyšel úvod utkání. Psala se 53. vteřina a Liberec už vedl 1:0, branku dával Kryštof Hrabík. To dodalo hostům „šťávu." První perioda patřila jim, vidět byl hlavně Hrabík, ten se postaral o oba góly Libereckých. V čase 12:11 udeřil Kryštof Hrabík podruhé. Wolf možná neviděl přes změť těl a střela mu prošla pod vyrážečkou. 2:0 pro Liberec. Lepší začátek si v Praze nemohli přát. Vedení bylo o to radostnější, že hosté jsou na 15. místě Extraligy, zatímco Sparta okupuje místo osmé. Příležitost zvrátit nepříznivý vývoj přišla v čase 16:37, kdy byl vyloučen liberecký Klinger za hákování. Sparťané se příležitosti ujali, avšak nebezpeční byli až ve druhé polovině početní výhody. Gól však přesilovka nepřinesla. Do šaten se šlo za stavu 2:0 pro Severočechy, tento stav jim musel náramně vyhovovat a přidat sebevědomí.

Ve druhé periodě začali lépe opět Severočeši. Jejich tlak ale netrval věčně. Přišlo oslabení a výhoda pro Spartu. V přesilové hře nejdřív ohrozil bránu Žajdlíka Martin Jandus příklepem od modré, potom vyzkoušel libereckého strážce klece ještě Safin, jeho pokus ale dobře nedopadl. Nicméně o minutu později se už domácí radovali. Branku vstřelil Petr Maršoun a byla ukázková. Nádherná kombinace a následné zakončení. Hned o minutu a půl později vak potrestal chybu v obraně Tomáš Nezbeda, který poslal šelmy opět do dvoubrankového vedení. Druhá třetina byla nejvyrovnanější částí hry, chvíli byla lepší domácí Sparta, chvíli hru ovládal Liberec. Ve 29. minutě sparťané snížili na 2:3, když využili početní výhodu. Tomáš Jandus se zapsal do statistik, jeho střela do horního rohu na první tyč skončila v brance. To, že druhá třetina byla gólová, potvrdil podruhé Tomáš Jandus, který vyrovnal na 3:3. Sparta se už už nadechovala k obratu, jenže Liberečtí si vzali vedení zpět. Rozdílovou branku na 4:3 dával Tomáš Nezbeda. Když pak Žajdlík podržel svůj tým a zneškodnil domácí brejk, skončila třetina za stavu 3:4.

Třetí perioda začala pomalu a opatrně, chvíli trvalo než si celky vytvořily nějaké možnosti. Liberec se ujal kormidla hry a otočil ho na svou stranu. Nejdříve Bělohorský s Hrabíkem prošli domácí obranou jako nůž máslem a ve 43. minutě už Liberečtí své počínání korunovali gólem, Tomáš Nezbeda završil hattrick. V dalším průběhu se sparťané snažili dohnat chybějící manko. Místy to byl však tlak zoufalý. Poté si vytvořili šanci velmi aktivní Hrabík s Janelem, zvýšit náskok se jim ale nepovedlo. Do konce zbývalo stále méně času a sparťané ztráceli dvě branky. Poslední desetiminutovku však Liberečtí zavřeli zadní vrátka a nepustili Spartu na dostřel. Ta byla s přibývajícím časem stále nervóznější a do šancí se nedostávala. Poslední šancí byla power play na konci třetí části. Avšak ani ta domácím nevyšla, skóre tedy zůstalo 5:3 pro Liberec.

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): „Těžko se hledají slova. Rozdáváme body soupeřům, kteří jsou pod námi v tabulce. Hráli jsme v podstatě jen dvacet minut, druhou třetinu jsme odehráli slušně. Děláme velké chyby, ztratíme kotouče na modré čáře, necháme si dát branky při vlastním tlaku. Doufám, že se to zlepší."