SPA - LIT 3:6 - Sparta nestačila na Litvínov

30., neděle 10. 12. 2017
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Honzík – Michálek, Piskáček, Mikuš, Kalina, Švrček, Tomáš Dvořák, Nedomlel – Jarůšek, Vrána (A), Říčka – Kudrna, Pech, Smejkal – Forman, Hlinka (C), Reichenberg – Uher, Klimek, Kumstát (A).
Litvínov: Petrásek – Kubát (A), Hunkes, Baránek, Sörvik, Sklenička, Gula, Doudera – Lukeš, Hübl (A), Gerhát – Černý, Ihnačák, Vandas – Trávníček (C), Hanzl, Jánský – Matoušek, Válek, Jurčík.
Branky a nahrávky: 13. Michálek (Kudrna, Pech), 38. Pech (Hlinka, Michálek), 58. Říčka (Piskáček) – 14. Sörvik (Černý, Ihnačák), 25. Lukeš (Hunkes, Hübl), 45. Vandas (Černý), 50. Lukeš (Hübl, Hunkes), 58. Gerhát (Hübl), 59. Trávníček. Rozhodčí: Hejduk, Sýkora – Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 8 597. Střely na branku: 45:27. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5, 3:6. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Pech - František Lukeš.
Domácí utkání se Severočechy nabídlo hned devět branek, šest z nich bohužel padlo do sparťanské branky. Po prvních dvou třetiných byl stav nerozhodný 2:2, ale ve třetí dvacetiminutovce se Litvínovští poprvé vzdálili na více než jednu branku a tento náskok už dokázali udržet. Soupeř se třikrát prosadil v přesilové hře a dvakrát při sparťanské hře bez gólmana.

Sparťané vstoupili do utkání s Litvínovem aktivně a v úvodu soupeře přehrávali. Dlouho se jim ale nedařilo vyjádřit převahu gólově, ačkoliv v polovině první třetiny vedli na střely 13 ku 4. Petrásek ale většinu jejich pokusů dobře viděl, v pohotovosti musel být zejména při akcích elitní útočné formace domácích. Po ojedinělé šanci Litvínova v podání Lukeše, který těsně minul, už přišel úvodní gól. Pech, který se vrátil po zranění do sestavy, vyhrál vhazování a obránce Zbyněk Michálek pohotově střílel. Petrásek měl v tu chvíli zakrytý výhled.

Dlouho se ale sparťané z vedení neradovali, krátce nato přišlo první vyloučení zápasu a přesilovka Severočechů. Ti ji využili opravdu bleskově, už po pěti sekundách pálil od modré čáry obránce Daniel Sörvik a prostřelil Honzíka kolem lapačky. Po vyrovnání se Litvínov dostal do zápasu a v závěru první dvacetiminutovky byl lepší. Osamocený Vandas pálil z mezikruží těsně vedle branky, při dalším závaru u sparťanské branky dorážel Hanzal, ale puk naštěstí pro domácí zůstal pod obráncem Sparty.

Vstup do prostřední části vyšel lépe hráčům v černožlutých dresech. Nejprve nebezpečně pálil Ihnačák, poté si hosté vynutili druhou početní výhodu v utkání a také tu dokázali, navzdory své mizerné bilanci v přesilovkách v dosavadním průběhu sezony, využít. Proti první střele Hunkese ještě Honzík skvěle zasáhl lapačkou, ale o chvíli později pálil litvínovský bek znovu a střelu těsně před brankou šikovně tečoval František Lukeš. Poté už se přesilovek dočkala i Sparta, a to hned dvou v těsném sledu. Šance si domácí hráči vytvořili, ale ani jediná se neujala. Smůlu měli Michálek i Jarůšek.

V závěru třetiny se Litvínov znovu bránil jen ve čtyřech, ke Skleničkovi navíc přisedl i hákující Trávníček. Sparťané měli tedy před sebou 38 vteřin přesilovky pět na tři a tentokrát už se prosadili, ačkoliv to, že bylo dosaženo regulérního gólu, musel ještě potvrdit videorozhodčí. Hlinka nabídl kotouč křižnou nahrávkou před brankou Lukáši Pechovi, proti jehož střele zasáhl Petrásek vyrážečkou. V tu chvíli už ale puk přešel celým objemem brankovou čáru, jak potvrdil video záznam.

V úvodu třetího dějství sparťané zvládli zbytek oslabení a poté se aktivně vrhli do útoku. Ale gól přišel paradoxně na druhé straně po chybě obránce Mikuše. Michael Vandas prostřelil sparťanského gólmana z mezikruží ránou mířící mezi betonem a lapačkou. A sparťanská mizérie pokračovala dál, po nebezpečné akci Pecha s Kumstátem totiž přišel faul. A čtvrté vyloučení domácích znamenalo třetí využitou přesilovou hru pro Litvínov. Podruhé v utkání se prosadil František Lukeš, tentokrát střelou z vrcholu kruhu.

Necelé čtyři minuty před koncem se sparťané po vyloučení Lukeše odhodlali ke hře bez brankáře a hráli v šesti proti čtyřem. To se jim ale vymstilo, když Kalina ztratil na útočné modré kotouč a sám na prázdnou bránu ujížděl František Gerhát, který zvýšil 5:2. Sparťané v pokračující přesilovce dokázali ještě snížit, když Robert Říčka natáhl ke střele na kruhu a trefil se přesně ke vzdálenější tyči. Sparťané následně znovu odvolali brankáře a i podruhé do opuštěné branky inkasovali. Autorem posledního gólu utkání byl Michal Trávníček.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Dnes rozhodly přesilovky. V první třetině jsme měli tlak, střely byly asi 21:7, ale bohužel jsme to nedokázali vyjádřit gólově. Kdybychom dali dva tři góly, tak bychom se asi uklidnili, ale to je kdyby. Nedali jsme a Litvínov nás trestal z přesilovek. V závěru už jsme byli v křeči, zkoušeli jsme hru vabank, hráli bez gólmana, ale nevycházelo nám to. V reprezentační pauze se musíme zaměřit na všechno, musíme začít od obrany přes útok, prostě na všechno. Budeme to muset projet jako minulou pauzu, po které se nám celkem dařilo a bodovali jsme. Tak doufám, že i tahle pauza nás nakopne."

Radim Rulík (Litvínov): "Sparta byla pro nás před přestávkou těžký soupeř. Pro nás je ale v pozici, ve které v tabulce jsme, těžký každý. Prohrávali jsme 0:1, ale nesložili jsme zbraně. Dnes rozhodly přesilovky, které jsme dokázali využít. Byli jsme v nich produktivní."