SPA - LIT 5:3 - Třetí výhra v řadě: Litvínov pokořili Kratěna s Tonem

23., pátek 13. 11. 2009
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Chábera - Vykoukal, Černošek, Macholda, Jan Hanzlík, Gulaši, Vydarený - Kratěna, Broš, Koreis - Ton, D. Výborný, Hromas - Netík, Langhammer, Ručinský. Trenéři: Volek a Holaň.
Litvínov: J. Hübl - Pilař, Kubát (5. Stříteský), Skuhrovec, Kroupa, Punčochář, Gureň - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - J. Černý, Vopat, Trávníček - Majdan, Bojer, Gerhát - Heinisch. Trenéři: Kučera a Šlégr.
Branky a nahrávky: 1. Kratěna, 5. Kratěna (Koreis), 43. Jan Hanzlík (Kratěna), 45. Ton (D. Výborný), 46. Ton (D. Výborný, Gulaši) - 4. Lukeš (Skuhrovec, Jánský), 11. V. Hübl (Kubinčák, Pilař), 39. Kubinčák (V. Hübl, Jenáček). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:9, navíc Vopat, Trávníček (oba Litvínov) oba 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7621.
P r a h a - Noví trenéři musí být se svým týmem spokojení. Alespoň co se týče bodových zisků od doby, kdy na lavičku Holešovických nastoupili. Nový impuls evidentně zabral, Sparta slaví třetí výhru v řadě. Po dvou trefách si připsali Petr Ton a Ondřej Kratěna.

Do prvního zápasu po reprezentační pauze vstoupila Sparta gólem už po 28 vteřinách hry. První útok zúročil Ondřej Kratěna, který vystihnul příhrávku litvínovského beka a zakončil střelou nad lapačku. Sparta si následně vytvořila tlak, který přerušil až gól Litvínov. František Lukeš využil první útok hostů a po přihrávce Skuhrovce prostřelil ve 4. minutě Cháberu. O minutu později šla Sparta opět do vedení, Ondřej Kratěna zakončil blafákem samostatný únik ve vlastní výhodě. První přesilová hra se domácím nevydařila, po vyloučení Jenáčka se nedokázali udržet v útočném pásmu a ohrozit Hübla. Litvínov si se svou první početní výhodou v zápase poradil výrazně lépe, Viktor Hübl po křižné přihrávce Kubinčáka srovnal skóre na 2:2. Ve 14. minutě měli domácí příležitost zahrát si minutu 5 na 3, ale nic z přečíslení nevytěžili. O následnou klasickou přesilovku připravil Holešovické Ton, který putoval na trestnou lavici za podražení. Krátce po návratu Tona na led byl vyloučen i Koreis, Sparta obě oslabení dobře ubránila a neinkasovala.

Série vyloučení sparťanů pokračovala i na začátku druhého dějství, na trestnou si šli posedět i Vykoukal a Broš. V šesté minutě byl nepříjemně zasažen hostující junior Majdan, z ledu nakonec odjel po svých. Na začátku 33. minuty byl vyloučen Vopat, po jeho tvrdém zákroku se strhla menší potyčka, která se obešla bez trestů. V závěru druhé třetiny si prožil krušné chvilky Chábera, Vojtěch Kubinčák ho překonal střelou na lapačku a posunul Litvínov do vedení. Vzápětí mohl zvýšit vedení hostů Jenáček, Chábera ale tentokrát udržel puk ve výstroji.

Do třetí třetiny nastoupili domácí aktivně a hnali se za vyrovnáním. To přišlo ve 43. minutě, kdy seděl na trestné Vopat, který obdržel kromě 2 minut za hákování i osobní desetiminutový trest. Jan Hanzlík napřáhl a prostřelil vše včetně Hübla, který nic neviděl přes clonící útočíky. Za minutu Sparta otočila utkání díky Petru Tonovi a jeho střele z mezikruží. Ve 46. minutě zvýšil vedení Holešovických znovu Petr Ton, který proměnil blafák po samostatném úniku ve vlastním oslabení. Domácí dohrávali zápas ve velké pohodě, Langhammer prošel obranou Chemiků a zakončil, k jeho smůle pouze do vnější strany tyčky. Osm vteřin před koncem měl ještě velkou příležitost Výborný, který jel sám na Hübla. Zezadu ho fauloval Stříteský, velmi krátkou přesilovku už Sparta nestihla využít.

Miloš Holaň (Sparta): "Do závěrečné části jsme šli s tím, že máme sílu, abychom výsledek otočili, což se také potvrdilo. Vyrovnali jsme hned v přesilové hře, pak začal úřadovat Petr Ton, ale musíme pochválit všechny hráče za obětavý výkon."

Jiří Kučera (Litvínov): "Za šedesát minut jsme vytvořili tolik hrubek, že jich bylo na jeden zápas opravdu hodně. Když vezmu první dva góly Sparty, tak Ondra Kratěna dostal takové přihrávky, že by je nedostal ani od vlastních beků."