SPA - PLZ 0:2 - Sparťané proti Plzni neskórovali

18., úterý 24. 10. 2017
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Aittokallio (21. Honzík) – Pavelka, Dvořák, Kalina, Mikuš, Piskáček, Švrček, Nedomlel – Forman (C), Pech, Smejkal – Kudrna, Vrána (A), Uher – Říčka, Klimek, Reichenberg – Kumstát (A), Rousek, Saponari.
Plzeň: Svoboda – J. Kindl, Čerešňák, Sklenička, Jones, Moravčík, Kaňák – Schleiss, Mertl, Gulaš (C) – Kubalík (A), Stach, Indrák (A) – Straka, Kracík, Chalupa – Kodýtek, Preisinger, Hollweg.
Branky a nahrávky: 10. Schleiss (Mertl, Kaňák), 17. Straka. Rozhodčí: Hribik, Hradil – Hynek, Zíka. Vyloučení: 4:4. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 9 058. Střely na branku: 21:18. Průběh utkání: 0:2. Nejlepší hráči utkání: Petr Vrána - Michal Moravčík.
Domácí utkání proti Plzni nenabídlo moc gólů ani vyložených šancí. Hostující tým, který disponuje aktuálně nejproduktivnější ofenzivou v extralize, dokázal v první třetině vstřelit dvě branky. Po hezké gólové akci Schleisse si druhou branku dali po nešťastné teči sparťané sami. Následujících 40 minut už žádný gól nepadl, a Plzeň se tak stala druhým týmem v sezoně odvážejícím si z O2 areny vítězství.

Sparťané se postavili nejproduktivnějšímu útoku v extralize, ale úvod utkání byl z obou stran spíše opatrnější. První velkou šanci si připsal hostující Schleiss, který dostal křižnou nabídku od Gulaše, ale puk z první poslal jen vedle sparťanské branky. Na druhé straně vyslali první navštívenky na Svobodu Nedomlel od Modré čáry a Kudrna z efektní otočky. V polovině první třetiny přišel úvodní gól. Opět u toho byl Jan Schleiss a tentokrát už proti Aittokalliovi uspěl dělovkou z vrcholu levého kruhu, puk zamířil přesně ke vzdálenější tyči.

Sparťané měli příležitost srovnat krok v přesilové hře, ale ta se jim moc nevydařila a Svoboda si nepřipsal žádný těžší zákrok. V 17. minutě přišel po pro domácí hodně smolné situaci druhý plzeňský gól. Po spolupráci Chalupy s Petrem Strakou si totiž kotouč srazil nešťastně mezi betony svého brankáře Forman. Úplný závěr třetiny okořenila po faulu Piskáčka ještě postrkávaná, ve které se do sebe ve dvojicích zaklesli Švrček se Schleissem a Uher s Mertlem. Na žádný pěstní souboj ale nedošlo.

Do druhé třetiny nastoupil ve sparťanské brance David Honzík a moc práce neměl, prvních sedm minut hry si totiž ani jeden z týmů nepřipsal střelu na branku. Až Pechův přízemní a nepříliš nebezpečný pokus znamenal první zápis do statistik druhé dvacetiminutovky. Ani poté se ale žádný střelecký ohňostroj nekonal, i když Svoboda už si musel připsat pár úspěšných zákroků. Proti nebezpečné backhandové střele Kumstáta nakonec zasahovat nemusel, nejvyšší muž Sparty totiž těsně minul. Skóre se neměnilo ani v plzeňské početní výhodě.

V úvodu třetí dvacetiminutovky pokračovaly oba týmy v ne zrovna atraktivní hře bez výraznějších šancí. O něco aktivnější byli sparťané, ale pokus Vrány ani akce Formana s Klimkem gólem neskončily. Po sedmi odehraných minutách byl poměr střel na branku ve třetině stále 0:0, až poté si první připsali tentokrát hosté. Dobrou šanci měl Indrák, ale obránce Nedomlel proti němu obětavě zasáhl. Po faulu Stacha přišla druhá sparťanská přesilovka. Minutu a půl se vyvíjela dobře, Pražané uzamkli bránící se čtveřici soupeře u jejich branky.

Pak ale přišel zbytečný faul, půlminuta hry čtyři na čtyři a poté zkrácená početní výhoda pro indiány. V té hned dvakrát zahrozil Gulaš, Honzík byl ale v obou případech úspěšnější. Následně přišla další sparťanská přesilovka a domácí v ní necelých pět minut před koncem zápasu na chvíli i odvolali gólmana. Ani ve hře v šesti proti čtyřem ale neskórovali a opuštěnou branku málem trefil Hollweg. Honzík se v závěru početní výhody vrátil zpět mezi tyče domácí branky a zůstal tam až do oddechového času pro Spartu. Ta se vrátila do hry se šesti bruslaři. Uher sice trefil tyčku, ale více už toho sparťané nestihli.

Jiří Kalous (Sparta Praha): "Dostali jsme se v první třetině do dvoubrankové ztráty. Od druhé třetiny jsme byli možná opticky aktivnější a hráli víc na puku, ale strašně se nadřeme na gól. Dnes jsme ho nedali a to rozhodlo o tom, že jsme bez bodu."

Ladislav Čihák (Plzeň): "Vyšla nám první třetina a odskočili jsme na 2:0. Asi se na Spartě podepsalo, že měla pauzu. My jsme byli v tempu, protože jsme teď měli zápasy rychle za sebou. Od druhé třetiny se Sparta zlepšila, zvýšila pohyb. Její hráči se asi nastartovali, byli odpočinutí. My jsme se de facto jenom bránili. Druhá třetina v našem podání nebyla dobrá, ale takové zápasy jsou. Odbránili jsme to a něco jsem si řekli. Ve třetí třetině byla Sparta znovu o trošku aktivnější, ale jsme rádi, že jsme to dnes i díky gólmanovi a obětavosti ubránili a vezeme si tři body."