SPA - PLZ 4:2 - Vítězný vrchol Dne sparťana

29., sobota 7. 12. 2013
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Pöpperle - Pilař, Hrbas, Švrček, Krejčík, Gřegořek, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, T. Rachůnek - Klimek, I. Rachůnek, Buchtele - Kočí, Simon, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Plzeň: Machovský - Hanzlík, Seman, Slovák, Jeřábek, Mozík, Marcel - Kratěna, Kašpařík, Holec - Duda, Vlasák, J. Sýkora - Indrák, Lev, Pletka - Dvořák, T. Sýkora, Schleiss. Trenér: Milan Razým.
Branky a nahrávky: 15. Ton (Hlinka, Rolinek), 26. Rolinek (Ton, Hlinka), 30. Pech (Kumstát, Krejčík), 31. Rolinek (Ton, Hlinka) – 11. Pletka (Vlasák, Jeřábek), 21. Kratěna (Holec, Hanzlík). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina – Frodl, Charvát. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10121. Střely na branku: 31:14. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2. Nejlepší hráči utkání: Ton - Vlasák.
Den sparťana, tedy vrchol oslav 110 let od založení holešovického klubu, vyvrcholil duelem s obhájcem titulu z Plzně. Ten se dvakrát dostal do vedení, zásluhou Tona a Rolinka ale Sparta dvakrát plzeňský náskok stáhla. A ve druhé třetině, ve které dominovala, nakonec zasadila Škodovce dva další přesné direkty zásluhou Pecha a znovu kapitána Rolinka. Soupeř se už na žádné zdramatizování slavnostního souboje nezmohl.

Extraligový duel mezi Spartou a Plzní zakončil Den sparťana, který byl vyvrcholením oslav výročí 110 let od založení holešovického klubu. Odstartoval už dopoledne, kdy byli zástupci Sparty přijati na radnici, pokračoval turnajem prvních tříd šesti týmů, utkáním sparťanských legend proti ruským hvězdám v rámci exhibičního utkání a konečně premiérovým promítáním nového dokumentu České televize o sparťanské historii přímo na kostce. Půl hodiny před zápasem začal slavnostní program, který fanouškům přiblížil klíčové událostí 110 let Sparty. Poté už šli na věc extraligoví hokejisté, oba týmy utkání odehrály ve speciálních historických dresech.

10 121
tolik diváků navštívilo slavnostní duel

A oba týmy se do souboje od prvních minut pořádně obuly, už po minutě a půl se na středovém kruhu postrkovali Švrček a Duda. Přesilovku po jeho vyloučení nesehráli sparťané ideálně, následně si třikrát za sebou vyzkoušela hru v početní výhodě naopak Plzeň. V té první nejnebezpečněji zahrozil Kratěna, ale těsně netrefil, v další měl Pöpperle plné ruce práce se střelou Dudy. Následně putoval po až příliš ostrém dorážení u Machovského na trestnou lavici i Klimek a hosté šli do vedení. Vlasákovu nabídku do předbrankového prostoru tečoval Václav Pletka mezi betony sparťanského gólmana.

Sparťanští fanoušci už se krátce nato chtěli radovat z vyrovnání, ale Pech rozvlnil síťku pouze zvenku. Další střelu Buchteleho ještě pokryl Machovský, pak už přišlo domácí vyrovnání, které vyústilo z velkého sparťanského tlaku. V signalizované výhodně dostal Petr Ton puk mezi kruhy od Hlinky, kličkou si obhodil hned dva bránící hráče Škodovky a poslal kotouč k tyčce plzeňské branky. V závěru ještě stihl zahrozil hostující Ján Sýkora, přihrávku od Vlasáka letící vzduchem však sklepl mimo tři tyče.

Ve druhé třetině dohrávali hosté ještě tři vteřiny přesilovky a prosadili se krátce po návratu vyloučeného Hrbase, časomíra v tu chvíli ukrojila pouze deset sekund. Ondřej Kratěna si potáhl puk, z horní hranice kruhů vystřelil a jeho pokus skončil až za Pöpperleho zády. Po vedoucí brance Škodovky se sparťané naplno vrhli do útoku. Machovský si musel poradit se střelou Tona z úhlu a i povedenou přesilovkou Sparty, gól přišel až v plném počtu hráčů. Hlinka zadovkou backhandem našel skrz tři plzeňské hráče mezi kruhy Tona a ten kotouč z první nabídl Tomášovi Rolinkovi, který ho u tyčky zametl do odkryté branky.

"To, že byl dnes slavnostní den, bylo cítit od samého začátku. V hlavách jsme to měli, nechtěli jsme náš zápas pokazit. Dvakrát jsme sice prohrávali, dokázali jsme ale otočit. Potom jsme už Plzeň k ničemu nepustili, klobouk dolů před mými spoluhráči."
- gólman TOMÁŠ PÖPPERLE

Za další čtyři minuty už sparťané poprvé v zápase vedli. Krejčík zachytil vyhození Plzně, přihrál Kumstátovi a ten ještě našel v lepší pozici Lukáše Pecha, který prostřeli Machovského z vrcholu kruhu. Neuplynula ani minuta a půl a náskok Holešovických už byl dvoubrankový. Podruhé totiž zafungovala osvědčená spolupráce nahrávajících Hlinky s Tonem a zakončujícího Tomáše Rolinka. V závěru druhé části halil část haly kouř vycházející z kotle hostujících příznivců, přesto neměl Krejčík problémy s tím vyslat na Machovského nepříjemnou střelu, které jen o centimetry minula jeho svatyni.

Třetí dvacetiminutovku otevřel Ton a jeho osvědčený blafák do backhandu, který tentokrát skončil vedle. Sparťanský rekordman v počtu branek byl i u další šance domácího týmu, puk posílal do klubka hráčů před brankou Machovského, ten ho ale dokázal udržet před brankovou čárou. I dál dominovali domácí, střelu Ivana Rachůnka pokryl Machovský, přesilovková rána Kubáta od modré čáry byla nepřesná a Pilař trefil místo odkryté branky bránícího hráče. Pátá trefa visela ve vzduchu celou závěrečnou třetinu, kdy se hrálo prakticky na jednu branku. Neuspěli však ani Tomáš Rachůnek, ani Hlinka, který se otočkou zbavil bránícího hráče, ale následně minul. Přestože že přes deset tisíc diváků v Tipsport aréně nakonec vytoužené páté branky nedočkalo, byl duel s obhájcem titulu skvělým zakončením slavnostního dne.

Josef Jandač (HC Sparta Sparta): Odehráli jsme špatně první třetinu, v níž jsme měli čtyři vyloučení. Víceméně půlku třetiny jsme hráli ve čtyřech a nebylo to dobré. Ve druhé třetině jsme hned na začátku dostali druhý gól a museli jsme pořád dotahovat. Pak jsme ale během krátké doby dali tři góly a tam se utkání asi rozhodlo. V poslední třetině jsme se snažili výsledek bránit, odehráli jsme ji velmi dobře a nepouštěli soupeře moc do šancí.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): S lídrem soutěže jsme dokázali držet krok do druhé třetiny, kdy jsme vedli 2:1, pak získala Sparta zbytečným vyloučením navrch. Jak se dostala do vedení, takový tým si to vítězství pohlídá. I když jsme se snažili, neměli jsme na zvrat sílu. Kluci podali až na jednoho hráče velmi dobrý výkon, ale na Spartu už to nestačilo.