SPA - PLZ 5:3 - Starší dorost dokonal obrat!

18., sobota 22. 10. 2016
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Mičán – Haš, Vízner, Tůma, Havlín, Hanuš – Vitouch, Švarc, Šišolák, Pšenička, Gnusin, Dani, Flídr, Pika, T. Schwamberger, Arnošt, Kropáček, Čech, Vorobjev, Pavel. Trenér: Richard Žemlička.
Plzeň: Kolář – Houdek, Kaňák, Štěpánek, Staněk, Lokajíček, Šilhán, Váchal – Reitspies, Kolda, Matiášek, Hajžman, Roubal, M. Červenka, Hajšman, Eret, Hasman, Váňa, Kovařík. Trenér: Bořek Hanzlík.
Branky a nahrávky: 33. Švarc (Arnošt), 47. T. Schwamberger (Šišolák, Havlín), 54. Kropáček (Arnošt, Kropáček), 60. Čech (Vízner, Pšenička), 60. Pavel (Kropáček) - 10. Eret (Houdek), 11. Hajžman (Váňa), 41. Eret (Roubal, Šilhán). Rozhodčí: Lacina - Beneš, Kučera. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 35. Střely na branku: 46:24. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 5:3.
V rámci 18. kola NOEN Extraligy staršího dorostu přivítala Sparta před svými diváky výběr Plzně. Po první třetině prohrávali domácí borci 0:2, když si nechali vstřelit oba dva góly ve vlastní přesilové hře. Po půlce zápasu dokázali Pražané snížit na 1:2, ale hosté opět šli do dvougólového trháku, když se prosadil Petr Eret na 3:1. To bylo ze strany plzeňských hokejistů vše, poté stříleli branky jen domácí, kteří v šedesáté minutě vsítili rozdílový gól na 4:3. Vítězství do prázdné klece pojistil Ondřej Pavel, a stanovil tak na konečných 5:3 pro Spartu.

Sparťané nastoupili do zápasu proti Plzni pěkně zhurta. Už v první minutě prosvištěl po levé straně Arnošt, který si nakonec sjel do lepší střelecké pozice mezi kruhy, odkud vyslal rychlou střelu zápěstím. Hostující Klouček si však celou situaci pohlídal a pokus sparťanského forwarda zneškodnil. Vzápětí šli domácí pykat na trestnou lavici, jelikož právě výše zmiňovaný Arnošt inkasoval dvě minuty za napadení. Hostující hráči však svoji první početní výhodu v zápase nevyužili. Ve čtvrté minutě vyslal jeden ze sparťanských hokejistů tvrdý projektil od modré čáry, nicméně plzeňský brankář vytasil svoji lapačku!

V deváté minutě šli poprvé na trestnou lavici Plzeňští, když se provinil nedovoleným bráněním Štěpánek. Tato přesilovka byla pro domácí doslova noční můrou, jelikož sami inkasovali z hole Petra Ereta, který ujel po levé straně kluziště do sparťanského obranného pásma a rychlou střelou nahoru nedal Mičánovi šanci zasáhnout. O třiadvacet sekund později bylo pro Pražany ještě hůře. Váňa ujel s Matějem Hajžmanem do přečíslení dva na jednoho a druhý jmenovaný zakončoval v podstatě do prázdné klece. Do konce prvního dějství ještě fauloval Eret, ale sparťané jeho prohřešek nedokázali potrestat.

Do druhé části nastoupili domácí opět v poměrně slušném tempu, nicméně z jejich tlaku se nic nekonalo. Ve 27. minutě měli hráči s velkým "S" na prsou velké štěstí, když jeden z plzeňských hráčů zakončoval zpoza kruhů a Mičán si vůbec nebyl jistý, kde má puk. Nakonec ho však dokázal na poslední chvíli zalehnout těsně před brankovou čárou! To nebylo vše, jelikož v půlce utkání zacinkala horní tyčka Mičánovy svatyně. Sparťanský gólman byl už zcela mimo svoje postavení roztažený na brankovišti a domácích se nadále držela hokejová paní štěstěna.

Později se však karta obrátila a tlak domácího mužstva vyvrcholil ve 33. minutě, když vyslal velmi povedenou střelu sparťan Michael Švarc a snížil na rozdíl jedné branky. Necelé čtyři minuty před koncem prostřední dvacetiminutovky byli opět v akci Pražané, když stříleli z mezikruží, nicméně bomba jednoho z domácích skončila na zadním plexiskle. V poslední minutě byly k vidění ještě dvě velké příležitosti na pohnutí skóre. Nejprve jeden ze sparťanů vyslal dělovku z pravého křídla, vzápětí ujeli hosté do situace dva na jednoho a Eret se snažil prostřelit Mičána na "teploměr", ale neúspěšně.

Třetí periodu odstartovali plzeňští borci ve velkém stylu, jelikož uplynulo jen osmapadesát vteřin od začátku poslední třetiny a Petr Eret se prosadil podruhé v zápase, když se prezentoval výstavní střelou do sparťanské svatyně. Svěřenci trenéra Richarda Žemličky však nesložili zbraně a snažili se více zatápět soupeřově obraně. Až ve 47. minutě přišel hrubý faul Štěpánka na domácího Gnusina. Sám plzeňský zadák vyfasoval pět minut na trestné lavici. Sparťané se okamžitě usadili v útočném pásmu a odstartovali sérii přihrávek. Nakonec to netrvalo dlouho a už po sedmi sekundách si na brankovišti nejlépe počínal Tomáš Schwamberger, který procpal touš za záda brankáře Koláře.

O necelou minutu později se provinil podražením gólman Kolář a sparťanský lodivod si vzal čas na poradu, aby naordinoval svým svěřencům svojí taktiku. Hosté tuto prekérní situaci ustáli a do karet jim nahrával sparťanský trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Následná hra ve čtyřech žádný rozruch nepřinesla, to samé se dá říci o kratičké početní výhodě hostů. Hosté měli zápas pod kontrolou až do 54. minuty, kdy vyrovnal svižnou střelou nad vyrážečku Vojtěch Kropáček.

Když už to vypadalo, že se půjde za nerozhodného stavu do prodloužení, tak pouhých patnáct vteřin před koncem závěrečné sirény zvedl diváky z tribun Štěpán Čech, který si najel do předbrankového prostoru a odtud poslal černou gumu do horní části Kolářovy branky. Kouč Plzně na to zareagoval oddechovým časem a navíc zavelel k power play, v němž hosté inkasovali z hole Ondřeje Pavla. Sparťanský forward dojel Kropáčkovo vyhození až u plzeňské branky a poslal kotouč bekhendem do opuštěné klece Západočechů. Sparťané tedy otočili průběh celého zápasu z 1:3 na konečných 5:3, a proto zůstávají tři body v Praze.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): "Hodnotí se to jednodušeji, jelikož jsme zvrátili zápas v poslední třetině. Začali jsme chodit do brány a díky tomu z toho pramenily tři dorážky. Ve třetí třetině jsme byli lepším týmem než Plzeň, bohužel ten dnešní zápas byl spíše ojedinělý, než aby to bylo pravidlem. Takže musíme na tom pracovat a prostě celkově zlepšit práci na ledě."

Jiří Hanzlík (HC Plzeň 1929): "Asi náš nejneoblíbenější soupeř, se kterým jsme ani do třetice nebodovali, přestože jsme měli utkání dobře rozehrané. Schází nám v těchto soubojích i trochu štěstí. Gól na 4:3 jsme inkasovali čtrnáct vteřin před koncem, poslední jsme ještě dostali při hře bez brankáře, Sparta nás ve dvou domácích zápasech udolala ve třetích třetinách, kdy její hráči vždy projevili větší vůli po vítězství."