SPA - SCB 4:1 - Sparta je v semifinále CHL!

ČF2, úterý 13. 12. 2016
Sparta - SC Bern SPA - SCB
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Eminger, Švrček, Gernát, Nedomlel, Barinka – Klimek, Vrána (A), Hlinka (C) – Kudrna, Cingel, Uher – Kumstát (A), Pech, Forman – M. Procházka, Černoch, Ihnačák. Trenér: Jiří Kalous.
SC Bern: Genoni – Blum, Untersander, Gerber, Noreau, Kreuger, Jobin, Andersson, Kamerzin – Moser, Arcobello, Rufenacht – Scherwey, Plüss (C), Hischier – Bodenmann, Ebbett (A), Lasch – Müller, Reichert, Berger. Trenér: Kari Jalonen.
Branky a nahrávky: 31. Mikuš (Vrána), 36. Forman (Kumstát, Pech), 38. Pech (Hlinka, Vrána), 49. Kumstát (Pech) – 32. Scherwey (Hischier, Plüss). Rozhodčí: Holm (SWE), Nord (SWE) – Ondráček (CZE), Suchánek (CZE). Vyloučení: 7:9, navíc Scherwey (SCB) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6 073. Střely na branku: 30:15. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
Sparťané postupují mezi čtyři nejlepší celky hokejové Ligy mistrů! Po remíze 1:1 z prvního zápasu na půdě Bernu odstartovala odveta opatrněji, ve druhé třetině si ale sparťané vytvořili rozhodující náskok 3:1 a ten už si pohlídali do samého závěru. Gólově se proti úřadujícímu švýcarskému mistrovi prosadili Juraj Mikuš, Miroslav Forman, Lukáš Pech a Petr Kumstát.

Vstup do odvetného zápasu byl i vzhledem k remíze v prvním utkání z obou stran opatrnější. První větší šanci si připsali hosté, konkrétně nejproduktivnější hráč Bernu Arcobello. Puk zůstal po jeho akci ležet na ledě za Pöpperlem, ale sparťanská obrana nikoho nepustila k dorážce. Oba gólmani řešili zejména střely z větší vzdálenosti, výjimkou byl únik Bodenmanna, jehož svižná střela skončila na boční síťce. V závěru prvního dějství měl švýcarský tým slušný tlak, ale do kabin se přesto odcházelo za bezbrankového stavu.

Do druhé třetiny už sparťané vstoupili aktivněji a vyplatilo se. Po několika šancích si totiž vynutili první přesilovou hru zápasu. Ta ještě gól nepřinesla, druhá početní výhoda, která následovala záhy, už ano. Vrána vybojoval kotouč a poslal ho na modrou čáru obránci Juraji Mikušovi, který propálil vše. Vedení ale Spartě nevydrželo ani minutu, o srovnání se po přečíslení postaral Tristan Scherwey.

Za další čtyři minuty sparťané znovu odskočili o gól. Miroslav Forman nahazoval puk prakticky z brankové čáry a gólman Bernu Genoni si vybral slabší chvilku, kotouč mu totiž mezírkou v postoji propadl za záda. O chvíli později Müller zasáhl hokejkou v obličeji Gernáta a po 22 sekundách klasické sparťanské přesilovky ho na trestné lavici doplnil Noreau, který vyhodil puk mimo hřiště. V pěti proti třem sparťané nezaváhali a zvýšili zásluhou svého nejproduktivnějšího hráče Lukáše Pecha na 3:1!

V úvodu třetí dvacetiminutovky sparťané ubránili první přesilovku Bernu v zápase a poté se znovu vrhli do útoku. Po střele Hlinky už se část fanoušků radovala, ale sparťanský kapitán rozvlnil síť Genoniho branky jen z boku. Bern si vynutil i druhou přesilovku, ale sám v ní inkasoval. Pech výtečně obtěžoval rozehrávajícího hráče, kterému tak mohl uzmout puk Petr Kumstát. Nejvyšší muž sparťanské sestavy stahovačkou obešel obránce a kličkou do forhandu poslal puk mezi Genoniho betony.

Soupeři se nedařilo s nepříznivým vývojem zápasu nic udělat, tak se uchýlil k zákroku za hranicí pravidel. Scherwey zasáhl do hlavy Gernáta a inkasoval trest na pět minut a do konce utkání, svého spoluhráče z obrany se vydal pomstít Nedomlel. Po rozdělení trestů za hromadnou potyčku hráli sparťané přesilovku, závěr zápasu si tak už mohli v klidu pohlídat a po siréně slavit postup do semifinále hokejové Ligy mistrů.