SPA - SLA 1:2p - Juniorské derby pro Slavii

13., pátek 27. 10. 2017
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Wolf – Frič, Simotics, Mrkvička, Jeřábek, Eliáš, Hanuš, Karoch – Arnošt, Jandus T., Schwamberger T., Nacházel, Fabiánek, Bílek, Larsen, Komárek, Pejchal, Chlouba, Kropáček, Dubský. Trenér: Pavel Geffert.
Slavia: Šorf – Hejda, Duda, Šmíd, Vobořil, Stark, Melovič, Valík – Furch, Šmerha, Matějka, Patočka, Netolický, Heldák, Šilhan, Šergl, Marek, Jaša, Hradil, Nedorost, Martínek. Trenér: Miloš Pecka.
Branky a nahrávky: 25. T. Jandus - 56. Furch (Melovič, Valík), 61. Šmerha (Furch). Rozhodčí: Sýkora - Malý, Šimán. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 104. Střely na branku: 26:36. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Po porážce v Chomutově čekalo sparťany pikantní utkání. Do Holešovic totiž přicestoval pražský rival ze Slavie. Gólový účet této nevšední podívané otevřel Tomáš Jandus, který byl bohužel pro Pražany jejich jediným domácím střelcem. Sešívaní pro změnu našli v závěru třetí dvacetiminutovky ještě síly na zvrat, když čtyři minuty před koncem vyrovnal Furch. V prodloužení navíc vsítil rozdílovou branku bývalý sparťan Tomáš Šmerha. Svěřenci trenéra Pavla Gefferta tak prohráli druhý zápas v řadě, tentokrát padli v derby poměrem 1:2 v prodloužení.

Utkání mělo od samého začátku vskutku elektrizující náboj, navíc ho doprovázela skvělá kulisa tvořená zvláště sparťanskými fanoušky. Na první velkou šanci zápasu nemuseli přítomní diváci dlouho čekat, jelikož už ve druhé minutě se prosmýkl do útočného pásma Šilhan. Slávistický útočník se nikterak nerozmýšlel a okamžitě poslal puk směrem na Wolfa, který si s jeho pokusem poradil. Slávisté nadále tlačili, ale Starkova střela od modré čáry se zastavila před hradbou těl u sparťanského brankáře. Hostující tlak pomalu sílil a Wolf musel být krátce poté opět v pohotovosti, když čelil střele z rohu kluziště. Domácí gólman si vůbec nebyl jistý, kde má puk. Nakonec ho našel mezi betony, čímž celé domácí střídačce značně ulevil.

Po krátkém pobytu sparťanů v útočném pásmu se ke slovu dostali znovu hosté. Heldák rychle přejel střední pásmo a vzápětí vyslal střelu zápěstím z pravého kruhu. Gólman Wolf však nemusel ani zasahovat, jelikož puk jen zaduněl na zadní mantinel. Snad vůbec první velkou šanci ze strany domácích měl na holi Simotics, který z bezprostřední blízkosti přestřelil! Sparťané se postupně osmělovali a byla to dvojice Komárek – Jandus, která byla blízko gólu. Druhý jmenovaný hledal v situaci dva na jednoho svého kolegu, ale do adresované přihrávky vložil hůl jeden z hostů. Následně se zjevil před brankou Slavie Fabiánek, který narazil jen na beton slávistického brankáře. Netrvalo to dlouho a před Šorfem bylo opět rušno! Kropáček předložil zpoza branky na Janduse, který svou vzdušnou střelou otestoval náruč hostujícího brankáře.

Vstup do prostředí části se domácím vydařil, ale bohužel pro ně to nedokázali vyjádřit gólově. Schwamberger přihrál do tandemu na Kropáčka, jeho rána skončila zablokovaná v ochranné síti. Na opačné straně hřiště se strhl obrovský závar před Wolfem, z něhož nic nevzešlo. Domácí brankář v čele se svojí obranou doslova zavřel svou svatyni a nedovolil slávistickým střelcům skórovat. Ani ne po pěti odehraných minutách musel Šorf poprvé lovit puk ze své sítě! Ve vlastním oslabení předvedl důrazný forčeking Tomáš Jandus, který nejprve vyjel zpoza branky a střelou z otočky přesně zamířil do šibenice! Ve 28. minutě byl úplně sám u pravé tyčky Šmerha, gólman Wolf ale předvedl neuvěřitelný zákrok, když se famózně přemístil ke své druhé tyči, čímž si vysloužil ovace z publika a samozřejmě od svých spoluhráčů na střídačce.

O první vážnější situaci ve třetí třetině se postaral hostující Martínek, který z rohu trefil jen boční konstrukci branky. Nechybělo mnoho a sešívaní mohli slavit svůj první gólový úspěch v tomto utkání. Matějka před brankou Sparty servíroval na Patočku, toho však dostatečně pokryla domácí defenziva. Krátce poté najel do útočného pásma Komárek, který napříč celým pásmem chtěl přihrát Arnoštovi. Slávistický gólman tento úmysl dokonale přečetl a tygřím skokem skočil po puku a ukryl ho pod svou lapačku. Posléze měli sparťané možnost přes minutu dvojnásobnou početní výhodu. V ní mohl zahrozit před brankou stojící Arnošt, k tomu se ale puk přes několik tečí nedostal.

V následné hře pěti proti čtyřem měl druhý gól na hokejce Kropáček. Sparťanský forvard nabral slušnou rychlost přes střední pásmo a rovněž chtěl využít špatného střídání slávistů, v zakončení ale ztroskotal na lapačce gólmana Šorfa. V posledních deseti minutách hry měli více ze hry domácí. Jandus dostal puk na levý kruh, odkud hned vypálil, ale jeho pokus hosté zavčasu dokázali zblokovat, jmenovitě Vobořil. V další početní výhodě domácích nahodil Eliáš, Šorf vytasil svoji vyrážečku. S trochou nadsázky se ale k nejnebezpečnější tutovce dostali sešívaní. V 56. minutě doslova procpal puk do klece domácích z hranice brankoviště Aleš Furch. Sparťané neodpověděli ani ve své přesilovce, a tak zápas dospěl až do prodloužení.

V prodloužení sice byli více na puku domácí borci, z vítězství se ale nakonec radoval soupeř. Po dvaceti odehraných vteřinách se vřítil do pásma Furch, který předložil touš Tomáši Šmerhovi. Bývalý sparťanský útočník vyslal propagační střelu na Wolfa, který v nepozornosti propustil puk za svá záda. Sparťané tak prohráli 1:2 v prodloužení, slávisté si naopak připsali cenné dva body do tabulky.

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): "Podle mě zápas rozhodla neproměněná přesilová hra pět na tři. Nám se to navíc nepodařilo podruhé na sebou. Slavia byla ve třetí třetině lepší, přehrávala nás. V prodloužení je to buď a nebo, oni bohužel pro nás ze svojí ojedinělé šance vstřelili gól. Utkání ovlivnila i naše neproduktivita, my se snažíme pořád klukům na trénincích říkat, že musí hodně střílet. Bez toho to nepůjde. Jak se říká - bez ranky není branky, takže si to kluci musí v hlavě přehodnotit, jinak nemáme nárok dlouhodobě vyhrávat."

Miloš Pecka (HC Slavia Praha): "Derby se Spartou je vždycky těžké, co si budeme nalhávat. Byl to velice těžký zápas. Až na první třetinu si myslím, že jsme hráli poměrně dobře. Nakonec si troufám tvrdit, že dva body jsou pro nás zasloužené. Myslím si, že Spartu jsme předčili zejména ve střelbě, četnost střelby jsme měli dobrou, jelikož byla z naší strany vyšší. Ono celkově, když se hodně střílí, poté z toho vyplynou šance. My jsme si vypracovali nějaké šance, ze kterých jsme vstřelili dvě branky. K výhře nám hodně pomohl náš gólman, měl tam sice jednu větší chybu, ale jinak chytal výborně. Do příštích zápasů se musíme zaměřit hlavně na koncovku, protože z mnoha gólových šancí bychom měli střílet více gólů."