48., středa 27. 2. 2019
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Piskáček (C), Voráček, Dvořák, Košťálek, Pavelka – Černoch, Sill, Smejkal – Klimek, Hlinka, Bukarts – Buchtele, Pech (A), Forman (A) – Kudrna, Klíma, Rousek.
Třinec: Hrubec – Gernát, Roth, Galvinš, Musil, Doudera, Matyáš – Svačina, Vrána, Růžička (A) – Dravecký (A), Marcinko (C), Hrňa – Werek, Polanský, Novotný – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Cienciala.
Branky a nahrávky: 19. Kudrna (Piskáček, Černoch), 31. Sill – 5. Dravecký (Galvinš, Musil), 36. Roth (M. Kovařčík), 43. Dravecký (Růžička). Rozhodčí: Mrkva, Pražák – Hynek, Špůr. Vyloučení: 3:4, navíc Růžička (TRI) 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 238. Střely na branku: 37:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Zach Sill - Vladimír Dravecký.
Sparťané odstartovali domácí trojboj duelem s třineckými Oceláři, proti kterým nastoupil i navrátilec Jaroslav Hlinka. Na rychlé vedení hostů odpověděli Andrej Kudrna a Zach Sill, sparťanské vedení ovšem vydrželo jen do startu třetí třetiny, kdy obracel skóre zpět na stranu Třince Dravecký. Na vyrovnání už sparťané navzdory šancím nedosáhli, a z těsného zápasu tak nezískali ani bod.

Duel s Třincem se nesl ve znamení velkého návratu, poprvé od play off sezony 2017/2018 totiž dres Sparty oblékl legendární Jaroslav Hlinka, který s týmem v posledních týdnech trénoval.

Už po minutě hry šli domácí do čtyř po faulu Buchteleho, v třinecké přesilovce si největší šanci připsali nahazující Svačina a Polanský číhající na teč či dorážku. Machovský byl ale na svém místě. Úvodní gól přišel při hře v pěti a radovali se Oceláři, když Vladimír Dravecký mezi kruhy tečoval Galvinšovu střelu od modré čáry. Na druhé straně se o odpověď snažili Kudrna, Pavelka a o chvíli později také Klimek, Hrubec však za svá záda nepustil ani jeden ze sparťanských pokusů.

V závěru úvodní dvacetiminutovky přišla první přesilovka také na straně sparťanů a blízko ke gólu v ní měl Bukarts, který mohl doklepávat do poloprázdné branky. Sparťané se nakonec prosadili až po jejím skončení. Černoch posílal kotouč na Piskáčka, ten ho ještě prodloužil na křídlo na Andreje Kudrnu a slovenský sniper se nemýlil. Radost z vyrovnání ale zkalil zákrok na Pecha, který se u mantinelu dlouho nezvedal a zamířil do kabiny.

Do druhé třetiny už opět naskočil a hned si mohl se spoluhráči zahrát další dvě početní výhody, ani jednu se jim ale využít nevydařilo. Do obrovské navíc pustili třineckého Růžičku, který se řítil sám na branku. Machovský ho ale skvěle vychytal. O chvíli později přišla podobná situace na druhé straně, kam se vřítil v samostatném úniku Zach Sill a střelou z levého křídla pod víko poslal svůj tým do vedení. To psychicky neunesl právě Růžička, který vyfasoval osobní desetiminutový trest.

Brzy se otevírala a druhá dvířka trestné lavice, na kterou byl vykázán Košťálek. Sparťané početní nevýhodu přežili, ale v pěti vydrželi pouze 20 sekund a znovu šli do oslabení. A tentokrát už Oceláři dokázali přesilovku zužitkovat. Michal Kovařčík vyhrál vhazování v útočném pásmu za sebe na Vladimíra Rotha, který vyslal od modré čáry dělovku přesně pod břevno.

Hned na začátku třetí části se Třinci povedlo dotáhnout obrat skóre, když Růžička po sparťanské chybě získal kotouč a předložil ho Vladimíru Draveckému, který se prosadil už podruhé v utkání. Následovala pasáž, ve které měli jasně více ze hry sparťané a několikrát sahali po vyrovnání. Po závaru v Hrubcově brankovišti se dokonce kontrolovalo video, jeho spoluhráč totiž kotouč odpaloval do bezpeční v poslední vteřině.

Tlak pokračoval v další sparťanské přesilovce i po jejím skončení, kdy byl blízko gólu Pech. Jeho střelu ale Hrubec vyrazil a dorážka skončila zvenku na síťce. Další nebezpečí pro Třinec nastalo po střele Piskáčka, kdy se Rousek natahoval po dorážce. Vyrovnání nepřišlo ani při dlouhé výhodě a následné přesilovce, v jejíž polovině sparťané po oddechovém čase odvolali brankáře. Po skončení přesilovky rozvlnil síť třinecké branky Bukarts, ale jen zvenčí, a marné dobývání pokračovalo až do závěrečného hvizdu.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "V prvních deseti minutách jsme byli svázaní, hráči byli možná trochu nervózní. Poté jsme se zvedli a zápas se vyrovnal. Byli jsme blízko bodu. Hráči po většinu zápasu odvedli dobrou práci. Rozhodně převážela pozitiva nad negativy. Ale samozřejmě když do toho vložíte takové úsilí a jste blízko, tak budete zklamaní, že nepřišla žádná odměna. Posledních 50 minut jsme hráli velmi dobře a měli jsme šanci získat nějaké body proti hodně dobrému týmu. Ale v hokeji potřebujete brejky a ty jsme dnes neměli. Udělali jsme také pár chyb. Jsem rád za úsilí týmu a za to, jak hrál 50 minut. Musíme získávat body, to jediné se teď počítá."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Věděli jsme, že to bude hrozně těžké utkání, protože Sparta potřebuje každý bod do tabulky a hraje o bytí a nebytí, což se potvrdilo. Prvních deset minut jsme měli vstup do utkání velmi dobrý, skórovali jsme a měli jsme více ze hry. Škoda, že jsme neproměnili ještě další šance, které jsme měli. Od desáté minuty se to začalo vyrovnávat. Pak jsme se i dostávali pod tlak i kvůli našim vyloučením, některá vyloučení nebyla dobrá. Třetí třetinu nás Sparta zatlačila. Myslím si, že jsme podali výborný týmový výkon a přestáli jsme i těžké chvíle. Podržel nás gólman Hrubec. Jsme hrozně rádi, že jsme to dotáhli do vítězného konce a bereme tři body."