SPA - TRI 3:4 - Oceláři se ujímají vedení

ČF3, úterý 12. 3. 2013
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Melicherčík - Pilař, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Philipp, Milam, Jan Hanzlík - Ton, Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - Treille, Přibyl, Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.
Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.
Branky a nahrávky: 25. Tenkrát (Bahenský, Ton), 33. Tenkrát (Pilař, Sičák), 50. Pilař (Tenkrát) - 34. Peterek (Roth), 35. Varaďa (Bonk), 50. Zíb, 54. Rákos (Peterek, Květoň). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 9106. Střely na branku: 35:31. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:4.
První duel na domácí půdě sparťané ve vedení ve čtvrtfinálové sérii nepřetavili. Po bezbrankové první třetině je sice poslal do vedení dvěma trefami Tenkrát, ale Oceláři třemi brankami včetně jedné vlastní zvrátili vývoj zápasu. Pražané sice Pilařovou trefou bleskově srovnali, ale na čtvrtou branku hostů už odpověď nenašli. Třinečtí se tak ujímají v sérii vedení 2:1.

Do úvodní šance třetího klání se prodral Svoboda, poté ještě zkoušel dorážet Broš. Po necelých dvou minutách přišel první trest pro domácí, ale déjà vu z pátečního duelu se naštěstí nekonalo a Sparta se tentokrát ubránila. Po skončení početní výhody byl aktivnější Třinec, ale jeho tlak skončil, když si rychlým protiútokem vynutili faul naopak domácí. V přesilové hře byl dvakrát blizoučko gólu Milam, který si najížděl k levé Hamerlíkově tyčce, kde ho pokaždé hledal Broš. Ani jednou však puk nezkrotil.

Ve hře pět na pět se poprvé připomněl sniper Ocelářů Růžička, jeho ostrou střelu z pravé strany ale Melicherčík dobře viděl a pokryl. Na druhé straně předvedl skvělý zákrok i Hamerlík, když ramenem vyrazil prudkou střelu Tenkráta, jemuž puk do druhé vlny posunul Hlinka. I dál oba brankáři bez problémů drželi čisté konto, Svoboda mířil vedle, Adamského pokus směřoval jen do hrudi gólmana Sparty. V další početní výhodě sparťané znovu nebezpečně ostřelovali branku hostů, ale Bahenský s Formanem v obrovské šanci selhali.

Do druhé části nastupovali s výhodou jednoho muže naopak Třinečtí, ale využít ji ani oni nedokázali. Obrovský tlak si několikrát v průběhu druhé části dokázala vytvořit sparťanská první lajna. Její převahu však tentokrát zastavil Tenkrátův zásah vysokou holí. V oslabení měli paradoxně dvě velké šance sparťané. Nejprve ujeli Svoboda s Rachůnkem, poté měli domácí přečíslení tří na dva. Hned po vypršení trestu se Petr Tenkrát zapojil do útoku a v signalizované výhodě poslal Spartu do vedení. To dokázali Holešovičtí ještě zvýšit v přesilové hře a znovu to byl Petr Tenkrát, který tečoval Pilařovu dělovku od modré čáry.

Dlouho se ale Pražané z vedení neradovali. Po minutě totiž Oceláři zásluhou pokusu Jana Peterka z levého kruhu snížili a o další minutu a půl později už bylo dokonce srovnáno. Václav Varaďa nahodil v přesilovce puk na branku a v následné skrumáži ho nakonec v pádu dotlačil až za brankovou čáru. Sparťané ještě zkoušeli před druhou přestávkou vrátit vedení na svou stranu, ale neuspěli ani Hlinka s Tenkrátem, ani Bahenský.

Ve třetím dějství provázely hru především nepřesnosti, víc jich bylo na sparťanské straně. Třinec se dostal do tlaku v přesilové hře, ale oslabení zvládli sparťané s přehledem. Poté si ale během dalšího oslabení, když rozhodčí signalizoval vyloučení třineckého Hrabala a Melicherčík odjel z branky, dali neuvěřitelný vlastní gól. Rachůnek přihrával zpět na Sičáka, kterému puk sklouzl po čepeli a došoural se do branky, gól byl připsán Lukáši Zíbovi. Ale po 21 vteřinách bylo srovnáno, puk napálil do branky v následné početní výhodě Karel Pilař z horní hranice levého kruhu.

Šest a půl minuty před koncem třetí třetiny přišel opět, stejně jako v druhém čtvrtfinále, rozdílový gól Třince. Daniel Rákos doklepl u levé tyčky Melicherčíkovy branky puk za čáru a Sparta musela opět dotahovat. To se jí však nepodařilo ani ve hře bez gólmana a Třinec se ujal v sérii vedení 2:1.

Jan Votruba (Sparta): Zápas jsme od stavu 2:0 nesehráli dobře takticky, proto jsme prohráli. To vedení jsme měli udržet alespoň s jednobrankovým rozdílem. My jsme ale během dvou minut inkasovali na 2:2. Pak jsme si dali ten kuriózní třetí gól, přesto jsme srovnali na 3:3. Potom jsme udělali chybu a otevřeli to. Absolutorium zaslouží pouze první lajna, ostatní lajny nehrály tak dobře jako v druhém utkání v Třinci. Jestli s tím chceme něco udělat, musí hrát každý jednotlivec na sto procent.

Josef Turek (Třinec): Za stavu 2:0 pro Spartu jsme se obrovsky zvedli a mohli jsme skóre ještě díky Danu Rákosovi otočit na 2:3. Jsem rád za to, jaké výkony pak podávali Honza Peterek, Radek Bonk, Venca Varaďa a další starší hráči. Jak se obrovsky zvedli a střídačka začala žít. Podali jsme výborný týmový výkon podpořený velmi dobře chytajícím Peterem Hamerlíkem. Měli jsme samozřejmě i štěstí při tom kuriózním třetím gólu, který možná lámal celý zápas.