SPA - TRI 3:4sn - Domácí premiéra s bodem

4., pátek 16. 9. 2016
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Čajkovský, Barinka, Eminger, Švrček, Kalina, Hrbas – Klimek, P. Vrána (C), Ihnačák – Ružička, Uher, Forman – Kumstát, Pech, Netík – Kudrna, Cingel, Černoch. Trenéři: Zdeněk Moták a Jiří Veber.
Třinec: Hrubec – Linhart, Roth, M. Doudera, Hrabal, Galvas, Nosek – Martin Růžička, Špirko, Petružálek – Adamský, Kane, Irgl (C) – Rákos, Kreps, Dravecký – Marosz, Polanský, Hrňa. Trenér: Vladimír Kýhos.
Branky a nahrávky: 18. Ihnačák (P. Vrána, Pech), 36. P. Vrána (Ihnačák, Pech), 39. Forman (Klimek) – 10. Petružálek (Kane, Linhart), 23. Rákos (Kreps, Dravecký), 25. Roth (Hrňa), rozhodující sam. nájezd Petružálek. Rozhodčí: Hribik, Pražák – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 9:5, navíc Černoch (SPA) 10 minut. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5206. Střely na branku: 28:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Petr Vrána - Kamil Kreps.
Sparta se v nové extraligové sezoně poprvé představila na domácím ledě, když v rámci čtvrtého kola hostila třinecké Oceláře. Pražané získali ze tří odehraných duelů na hřištích soupeřů cenných sedm bodů. Třinec ovšem přijel do Prahy s vysokým sebevědomím, neboť zvítězil ve všech střetnutích po šedesáti minutách. Utkání, které nabídlo mnoho dramatických momentů a dlouho vyrovnaný boj, nakonec ovládli hosté z Třince, když bonusový bod urvali v samostatných nájezdech.

Na úvod si diváci poslechli českou hymnu na počest prvního domácího utkání Sparty v aktuálním ročníku Tipsport extraligy. Nezvyklé zahájení vyvrcholilo slavnostním buly, které obstarali nový patron sezony Jan „Gusta“ Havel a dvojnásobný olympijský medailista z Ria Josef Dostál.

Začátek prvního dějství byl poněkud vlažnější, oba celky se snažily udržet na puku, avšak ani jedna strana si žádnou vážnou šanci nevybojovala. Poté začal Třinec zapínat obrátky, Pöpperleho pozornost otestoval Polanský, který se nebezpečně zjevil před domácí svatyní, jenže přihrávku za záda sparťana neztečoval. Sparta dokázala na tlak hostů hbitě zareagovat, když druhý útok domácích udělal před Hrubcem pořádný zmatek. Štefan Ružička nahodil kotouč na bránu, před níž si sjel Forman, z otočky nakonec touš za třineckého gólmana neusměrnil. Vzápětí mohl svůj tým poslat do vedení i Čajkovský, jenže jeho střela šla těsně přes brankovou konstrukci Ocelářů.

V dalších minutách hra přitvrdila a rozhodčí museli začít rozdávat tresty v hojném počtu. Vše odstartovala strkanice Černocha s Rothem za Hrubcovou svatyní, po které oba borci inkasovali dvě trestné minuty. Právě tato hra 4 na 4 změnila poprvé skóre na světelné tabuli. Nejprve v oslabení Vrána zavezl puk do útočné třetiny, přihrál Klimkovi, ten vystřelil, jeho pokus se mu však vrátil zpět na hokejku, ale neuspěl ani na druhý pokus. Potom už skóroval Třinec. Linhart vyslal kotouč na bránu Sparty, jeho střelu ztečoval Kane na hůl Jakuba Petružálka, který připraven v mezikruží vystřelil z první a trefil se do pravého rohu Pöpperleho branky – 0:1.

Zápas pokračoval dalšími vyloučeními, především na straně Pražanů, nicméně aktivní obranou svému sokovi zdárně odolali a naopak sami mohli skórovat. Jednu z příležitostí měl Kudrna, jenž se uvolnil do útoku, nadvakrát vystřelil na třineckého brankáře, tomu zprvu puk vypadl, ale napodruhé ho již podržel. Dvě neúspěšné přesilovky hostů vystřídala početní výhoda domácích. Ti již za jedenáct sekund svou šanci zužitkovali. Rychlý přesilovkový ťukec, kdy z pravého kruhu poslal Pech přihrávku dolů na Vránu, zakončil z levého kruhu Brian Ihnačák, který zcela nepokryt překonal střelou k tyči Hrubce, jenž se nestačil včas přesunout – 1:1. V závěru mohl v oslabení skórovat Uher, nicméně pokusem zleva zasáhl jen Hrubce.

Druhá třetina začala výrazně lépe pro Oceláře a úvodní tlak dokázali hned zužitkovat. V důsledku nepřesné rozehrávky Sparty v útočném pásmu se puku ujali hosté, Dravecký tak poslal do úniku Krepse, který společně s Danielem Rákosem ujel Pražanům a po rychlé výměně kotouče Rákos překonal sparťanského gólmana – 1:2. Vzápětí šli domácí ještě do čtyř a hostující celek trestal během večera již potřetí. Třinec si rychle přihrával v útočné třetině, puk se dostal na modrou čáru, odkud vypálil dělovku Vladimír Roth, jehož rána prošla mezi Pöpperleho betony Pöpperleho.

Sparťané, zaskočeni gólovou sprchou, začali dělat chyby a maskovaný muž Pražanů neměl o práci okolo své svatyně nouzi. Vyzkoušel si dokonce i netypický volejbalový zákrok, kterým na poslední chvíli zachraňoval nebezpečnou příležitost Třineckých, když se Pöpperlemu kotouč snášel za jeho záda. Pozornost gólmana Sparty otestoval ještě Nosek, jenž střílel z vršku pravého kruhu, domácí brankář však jeho ránu vyrazil do ochranné sítě. Domácí se ale postupně oklepali, hra však nenabídla žádnou nebezpečnou akci či vyloženou „tutovku“.

Jenže s přibližováním se konce prostřední dvacetiminutovky fauloval i třinecký hráč a Sparta znovu dokázala vyloučení potrestat. Ihnačák nahodil na Hrubce, Petr Vrána úspěšně clonil, nejlépe se zorientoval, zpracoval kotouč, otočil se o 180 stupňů a do poloodkryté brány zakončil – 2:3. Jenže domácí si opět neodpustili nedovolený zákrok a znovu šli do oslabení. Během hry 4 na 5 Černoch tvrdě narazil Martina Růžičku na mantinel, následovala pěstní výměna názorů a sparťanský forvard inkasoval deset minut osobního trestu a společně s Hrabalem ještě dvě minuty. Pokračovalo se tudíž v přesilovce hostů, nicméně v jejím závěru poslal Klimek pas na Miroslava Formana, jenž zachytil přihrávku na rozhraní střední a útočné třetiny. Nejprve zakončoval mezi betony Hrubce, puk se mu ale vrátil a napodruhé už dokázal skórovat prostrčením černé pryže mezi betony hostujícího brankáře a levou tyč – 3:3.

Stejně jako do druhého dějství i do třetí třetiny byl stav nerozhodný. Ani úvodem závěrečné dvacetiminutovky se Sparta nevyvarovala faulu, na trestnou lavici putoval autor vyrovnávacá branky na 3:3 Forman. Přestože se Třinec dokázal udržet v útočném pásmu, nevytvořil si žádný gólový moment. Dvakrát zahrozil dělovkou z pravého kruhu Irgl, Pöpperle byl však pozorný a svému mužstvu udržel nerozhodný stav.

Bylo patrné, že ani jedno mužstvo nechtělo chybovat, a tak se hra přelévala ze strany na stranu a sebemenší útočné pokusy ztroskotaly na nedobytných obranách. Teprve až po prvním čištění ledové plochy ve třetí třetině přišla nebezpečnější příležitost, konkrétně na straně Sparty. Pech ujel společně s Kumstátem, prvně jmenovaný nahrál zleva doprava svému parťákovi, nicméně nepřesné zpracování a připravený Hrubec šanci zhatili. Zanedlouho si početní výhodu zahráli i Pražané, avšak neusídlili se stabilněji před třineckou svatyní, naopak v oslabení ujel Petružálek, Pöpperle mu ale druhou trefu večera nedopřál.

Hráčům Sparty se evidentně na trestné lavici zalíbilo, nicméně další oslabení sparťanů gólem neskončilo. Nejnebezpečnější situaci si dokonce vybojoval v závěru Kumstát, když sám ujel na Hrubce, ale ani on neskóroval. Z protiútoku po návratu Švrčka zahrozil třinecký Kane, jenže i Pöpperle kotouč nepropustil za svá záda. I přes nepřehlednou situaci před domácím maskovaným mužem, a poté i nebezpečnou střelu Pecha ani jeden z celků nerozhodl o svém triumfu, tudíž se muselo jít do pětiminutového prodloužení 3 na 3.

Divácky atraktivní nastavení nabídlo již na úvod zajímavou akci. Klimek zachytil přihrávku do mezikruží, odkud tvrdě vypálil, ale Hrubec jeho střelu zachytil lapačkou. Poté Kumstát orazítkoval jen Hrubcovy betony po přiťuknutí Pecha. Rozhodnout mohl v brejkové situaci i Třinec - nestalo se tak. Uher ještě v posledních třech vteřinách zachytil kotouč na modré čáře, vyzkoušel si samostatný nájezd, ale nedokázal ho proměnit, a tak o vítězi musel rozhodnout jiný úspěšnější nájezdník.

Šťastnějším týmem byl nakonec hostující Třinec. Na parádní hokejové zakončení Irgla zareagoval neméně povedenou trefou Vrána, zatímco Roth a po něm Netík úspěšní nebyli. Jako poslední z Třineckých se rozjel úspěšný střelec Jakub Petružálek, na jehož trefu Brian Ihnačák zareagovat nedokázal.

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Do utkání jsme vstoupili celkem dobře, po první třetině to bylo nerozhodně, ale ve druhé jsme měli výpadek. Nechali jsme se zbytečně vylučovat a soupeř nám odskočil na 3:1. Vypadalo to s námi špatně, ale zvedli jsme se a dokázali jsme srovnat, což byl pro nás důležitý moment. Ve třetí třetině to bylo kdo s koho, kdo dá gól. V prodloužení jsme měli více v držení kotouč a měli jsme i nějakou šanci, ale nepodařilo se nám je proměnit."

René Mucha (HC Oceláři Třinec): "Kdyby nám před utkáním někdo řekl, že odsud povezeme dva body, tak bychom tomu možná nevěřili. Utkání jsme odehráli dobře, nenechali jsme se vyprovokovat, měli jsme spoustu přesilovek, ale bohužel jsme v nich nebyli až tak produktivní. Ve druhé třetině jsme si vybrali slabší chvilku a dovolili jsme domácím srovnat na 3:3. Závěr, nájezdy, byla loterie. Dnes nám to vyšlo, za což jsme rádi."