SPA - TRI 3:5 - Po třech výhrách bez bodu

36., středa 3. 1. 2018
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Laco – Švrček, Piskáček, Kalina, Ďaloga, Pavelka, Michálek, Nedomlel – Říčka, Vrána, Kudrna – Reichenberg, Hlinka, Jarůšek – Klimek, Pech, Forman – Rousek, Pšenička, Uher.
Třinec: Hrubec – Krajíček, M. Doudera, Linhart, Roth, Jank, Musil – Rákos, Marcinko, Martin Růžička – Dravecký, Vlach, Hrňa – Adamský, Polanský, Martynek – Svačina, Mikulík, Cienciala – M. Kovařčík.
Branky a nahrávky: 4. Pavelka (Forman, Pech), 12. Klimek (Forman, Pech), 22. Klimek (Pech, Forman) – 14. Martin Růžička (Roth, Marcinko), 19. Krajíček (Polanský, Svačina), 21. Marcinko (Krajíček), 27. Jank (Svačina, Adamský), 28. M. Kovařčík (Vlach, Hrňa). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič – Klouček, Hynek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 805. Střely na branku: 36:25. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:5. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Klimek - Erik Hrňa.
Do prvního utkání v novém roce vstoupili sparťané skvěle, ve 12. minutě vedli po brankách Tomáše Pavelky a Lukáše Klimka už 2:0. Oceláři ale dokázali ještě před první přestávkou srovnat a hned v úvodu druhé třetiny šli poprvé v utkání do vedení. Na Marcinkův gól sice ještě dokázal svojí druhou trefou zareagovat Klimek, ale na další dva třinecké zásahy už sparťané odpověď nenašli. Po třech výhrách tak přišla porážka.

Pro domácí střetnutí s Třincem se do branky Sparty poprvé postavil Ján Laco, Aittokallio nebyl kvůli zranění ani na střídačce. Obnovenou premiéru v rudém dresu si připsal obránce Marek Ďaloga, po zranění se vrátil do sestavy Michálek. Sparťané posílení třemi výhrami se vrhli do útoku od prvních vteřin a jejich tlak vyvrcholil úvodním gólem. Pech vyhrál buly na Formana, který puk předal na levý kruh, kam si najel nejproduktivnější obránce Pražanů Tomáš Pavelka a mířil přesně do růžku.

Po přesilovce, kterou neodehráli vůbec dobře, mohli domácí zvýšit po Vránově teči Ďalogovy střely, ale tentokrát byl úspěšnější gólman Hrubec. Při další šanci už ale kapituloval a opět u toho byli jako nahrávající Pech a Forman. Právě po jeho nabídce zpoza branky pálil z mezikruží z první Lukáš Klimek. Třinec ale dokázal rychle odpovědět, a to v početní výhodě. Roth nabil Martinu Růžičkovi, který střílel do odkryté části branky.

O chvíli později pálil ze stejného místa u pravé Lacovy tyčky znovu, ale tentokrát naštěstí pro domácí přestřelil. A dvě minuty před první přestávkou Třinečtí srovnali, když po velkém přesilovkovém tlaku skóroval přesně s návratem vyloučeného Jarůška na led Lukáš Krajíček, kterému nabil na střelu z první veterán Polanský.

Oceláři se udrželi na vlně i během přestávky a po 25 sekundách druhé třetiny šli poprvé v utkání do vedení. Tomáš Marcinko střílel z levé strany a Laco sice zasáhl, ale puk se z jeho výstroje vykutálel za brankovou čáru. Krátce nato ovšem bylo opět srovnáno po sparťanském přečíslení dvou na jediného obránce. Pech si připsal třetí nahrávku, zakončující Lukáš Klimek druhou trefu. O chvíli později ujížděl sám na branku kapitán Hlinka, Roth ho zezadu sekl a sparťané měli přesilovku. Vedli si sice lépe než v první početní výhodě, ale gólově se neprosadili.

A na druhé straně přišel trest, když se Svačina dobře zorientoval u mantinelu a poslal kotouč na nikým nehlídaného Bohumila Janka, který poslal svůj tým do vedení 4:3. A o necelou minutu později zvedali třinečtí hráči ruce nad hlavu popáté, když se puk po střele Vlacha odrazil a vzduchem doputoval k Michalu Kovařčíkovi, který ho rukavicí usměrnil do branky. Sudí signalizoval gól, ale ještě se šel radit s videorozhodčím. Poté branku k velké nevoli domácích fanoušků potvrdil, protože ze záznamu nebylo možné prokázat její neregulérnost, tedy že Kovařčík kotouč netrefil puk hokejkou.

Sparťané byli po dvou slepených obdržených gólech utlumení a do hry je vrátila až přesilovka, kterou však nevyužili. Brzy si v početní výhodě zahráli i hosté a Martin Růžička se ocitl v obrovské šanci, proti byl tentokrát Lacův beton. V závěru prostřední dvacetiminutovky hráli sparťané opět přesilovku, ale ani tentokrát neodkázali početní výhodu zužitkovat.

Ve třetí třetině byli sparťané střelecky aktivnější, ale nedostávali se do žádných výraznějších šancí. V ojedinělé příležitosti Ocelářů, kteří si hlídali dvoubrankový náskok, obětavě zasáhl obránce Švrček, a udržel tak ještě teoretickou naději pro svůj tým. Ale čas rychle ubíhal a kontaktní gól nepřicházel. Navíc se otevírala okénka v defenzivě a jedno takové málem využil Rákos, který si stahovačkou obhodil beka, ale jeho střela byla sražená mimo branku.

Kuriózní situace přišla při sparťanské hře bez brankáře, kdy chtěl Hrubec rozehrávat, ale proti němu najížděl pro kotouč jeho spoluhráč, kterého svou brankářskou holí podmetl. Puk se od padajícího třineckého hráče odrazil zpět do branky, odkud ho v poslední chvíli z brankové čáry odpaloval Krajíček. Puk neskončil ani v opuštěné sparťanské brance, a stav 5:3 pro Třinec už se tedy neměnil.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Na rozdíl od Třince jsme měli sérii výborných utkání, kdy to byly opravdu hezké hokeje a hráli jsme týmově. Disciplinovaně. Dnes se nám po deseti vydařených minutách a dvou gólech trošku splašily hlavy a mysleli jsme si, že to půjde lehce. Třinec po zbytečném faulu využil přesilovku, dostal se na kontakt, pak využil i druhou přesilovku a začínalo se od znova. Nic se ale nedělo, hráli jsme dále. Bohužel jsme ale zaspali začátek (druhé třetiny), začali jsme hrát netaktický splašený hokej a Třinec nás vycvičil z produktivity. Trestal naše chyby. Bohužel nám odskočil na dva góly a my se nedokázali vrátit zpět, i když se hráči snažili. Snaha tam byla, ale chyběl nám klid na hokejkách. Třinec už poté hrál chytře dozadu."

Václav Varaďa (Třinec): "Po nevydařeném domácím utkání proti Zlínu jsme přijeli do Prahy s pokorou, ale zároveň s chutí začít nový rok vítězně. Dnes se to nerodilo lehce, v první třetině nás Sparta přehrávala, měla více ze hry v prvních deseti minutách, ale my jsme byli schopni ve dvou přesilovkách dát parádní branky a strhnout zápas na naši stranu. Ve druhé třetině jsme hráli výborný hokej, domácí jsme ztlumili rychlým gólem, vytvořili jsme si spoustu šancí a ubránili oslabení. Třetí třetinu kluci zvládli výborně takticky. Snažili jsme se nedostat do problémů a po bojovném výkonu jsou to pro nás skvělé tři body z ledu těžkého soupeře, který má nyní formu."