SPA - TRI 4:1 - Rozhodli Hlinka a Sabolič

SF3, středa 1. 4. 2015
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Novotný – Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger – Kumstát, Pech, Vondrka – Sabolič, Hlinka (A), Rolinek – Forman, Přibyl, Buchtele – Réway, Dragoun, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Třinec: Hrubec – Klesla (C), M. Doudera, Galvas (A), Linhart, Roth, Trončinský, Foltýn – Hrňa, Klepiš, Ružička – Kreps, Plíhal, Orsava – Dravecký, Polanský (A), Adamský – Cienciala, Růžička, Pechanec. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 17. Hlinka (Mikuš), 30. Sabolič, 58. Hlinka (Pilař), 60. Sabolič (Rolinek) – 38. Klepiš (Ružička, Plíhal). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 12:14, navíc Buchtele 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 10281. Střely na branku: 28:24. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Hlinka - Hrubec. Stav série: 1:2.
Sparta před domácím publikem v dramatickém zápase porazila Třinec 4:1 a snížila stav semifinálové série na 1:2. Jak Hlinka při prvním, tak Sabolič při druhém gólu dokázali využít individuálních chyb v rozehrávce Třince. Ten sice v závěru druhé třetiny snížil po dorážce Jakuba Klepiše, nicméně domácí si náskok pohlídali, Jaroslav Hlinka zvýšil v 58. minutě v přesilové hře na 3:1 a čtvrtý gól přidal do prázdné branky opět Robert Sabolič.

Už od prvních sekund třetího semifinále byli oba gólmani v permanenci a mírně navrch v útočné činnosti měla Sparta. Pěknou kombinaci na jeden dotek, která ale neskončila střelou, měli ve čtvrté minutě Ďaloga s Hlinkou a Rolinkem. A Hlinka byl na ledě i v průběhu první přesilové hry, kterou si Sparta zahrála v sedmé minutě. Velký tlak, který si vytvořil v útočném pásmu společně s Réwayem a Buchtelem, ale brankou neskončil.

Do další větší šance se dostal až v 15. minutě opět Buchtele, který měl rychlost, ale z kruhu trefil jen Hrubce. O minutu později ze stejné pozice do stejného místa pálil i Ďaloga. Nicméně do kabin odcházela Sparta s vedením 1:0. V 17. minutě Juraj Mikuš zachytil chybnou rozehrávku Doudery a přihrál Jaroslavu Hlinkovi, který otevřel skóre.

Rozjezd Sparty ve druhé třetině zpomalilo vyloučení Kumstáta, v jeho závěru měl ale obrovskou šanci opět Hlinka, který se po obhození třinecké obrany dostal do skvělé pozice, ve které ale přestřelil. Spartě se gólově zadařilo v dalším oslabení v polovině zápasu. Robert Sabolič zachytil špatnou rozehrávku Klepiše a pak v pádu i s trochou štěstí dostal puk za záda Hrubce. Druhou polovinu druhé dvacetiminutovky pak bylo na ledě pořádně dusno. Menší tresty za hrubost dostali Polanský a Piskáček.

Necelé tři minuty před koncem druhé části pak za stejný prohřešek putovali na trestnou lavici Forman s Kleslou. Pár vteřin poté dostal menší trest za hákování i Vondrka a trenér hostů sáhl k netradičnímu kroku – odvolal gólmana a poslal do hry hráče navíc. A jeho krok se mu vyplatil. Jakub Klepiš ve 38. minutě dorážkou snížil na 1:2 z pohledu Třince. V následné bitce dostali další menší tresty za hrubost Rolinek a Plíhal. A ve 40. minutě Buchtele dvě plus 10 minut za zásah do oblasti hlavy a krku.

Sparta tak třetí část zahajovala s jednobrankovým náskokem, ale v oslabení. Třineckým se přesilovou hru využít nepodařilo a stejně si se svojí přesilovou hrou počínala následně i Sparta. Třinec po jejím skončení dostal Spartu na pár desítek vteřin pod tlak, ale vyrovnávací branku nedal. Uklidnit sparťany mohl v 50. minutě Vondrka, který ale v další přesilovce trefil jen boční konstrukci. V téže přesilovce jeli dva na jednoho i Sabolič s Rolinkem, ani oni se neprosadili.

Ohromnou šanci měl v 54. minutě opět Sabolič, Hrubec ale na poslední chvíli prostor u tyčky utěsnil betonem. V 58. minutě Jaroslav Hlinka tvrdě pálil v přesilové hře a Sparta opět vedla o dvě branky. Na konečných 4:1 do prázdné třinecké klece zvýšil Robert Sabolič, který se, stejně jako Hlinka, v zápase prosadil dvakrát. Závěr zápasu okořenila hromadná bitka, ve které především Adam Polášek a Miroslav Forman předvedli, že nemají jen tvrdé střely, ale i pořádně tvrdé pěsti, a jasně porazili hostující hráče.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Podařilo se nám udržet obrovskou ofenzivní sílu Třince. Ve všech třech třetinách jsme podali výborný výkon a zaslouženě jsme vyhráli. Emoce k zápasům play off určitě patří. Obě mužstva ale budou chtít hrát v pěti. My se budeme určitě v dalším zápase snažit správné emoce vydat a ty špatné udržet na uzdě.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Udělali jsme dvě velikánské chyby, dostali jsme domácí do sedla lacinými góly. Možná měli v první polovině zápasu malinko víc ze hry, pak se to tak nějak srovnalo. Power play (při přesilovce čtyř na tři) jsme si zkusili už v základní části v Hradci a já jsem měl takový pocit, že to můžeme zkusit. Byl stav 0:2 se soupeřem, který nám toho moc nedává. Vsadili jsme to na jednu kartu. Samozřejmě jsme mohli dostat branku a bylo by asi po zápase, ale vyšlo nám to a pak to bylo vcelku vyrovnané. Bylo to také hodně nervózní. I když nepadlo moc gólů, tak zápas měl kvalitu a takhle by se v play off mělo bojovat. Myslím si, že zítra to nebude jiné. Emoce hrají velkou roli, oběma týmům jde o hodně. Já se tomu nervóznímu závěru moc nedivím.